2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie nakręcać się

Ocena: 0
1116

Od Kartezjusza wiele się zmieniło. Daleko jesteśmy od poszukiwania modelu matematycznego na zachowanie człowieka. Docenione zostały emocje, ich wpływ na zdolność rozpoznawania rzeczywistości.

Bez pozytywnego patrzenia trudno poznać dogłębnie świat, mieć szacunek do niego i nie zniekształcać go własnymi uprzedzeniami. W sposób szczególny dzieje się tak w sprawach dotyczących bezpośrednio człowieka: analizy sytuacji politycznych, historycznych, religijnych.

Od zawsze teologia moralna wskazywała na szkodliwość krytycznych myśli wobec bliźniego, tak zwanych pochopnych sądów. Temat jest obecny w Katechizmie Kościoła Katolickiego – tam, gdzie jest mowa o poszanowaniu dobrego imienia bliźniego. Nakaz zabraniający jakiegokolwiek niesprawiedliwego czynu lub słowa, które mogłyby wyrządzić bliźniemu krzywdę, jest konkretny: „Staje się winnym: pochopnego sądu – kto nawet milcząco uznaje za prawdziwą – bez dostatecznej podstawy – moralną wadę bliźniego; obmowy – kto bez obiektywnie ważnej przyczyny ujawnia wady i błędy drugiego człowieka osobom, które o tym nie wiedzą; oszczerstwa – kto przez wypowiedzi sprzeczne z prawdą szkodzi dobremu imieniu innych i daje okazję do fałszywych sądów na ich temat” (KKK 2477).

Wydaje się, że wielu rozumie te słowa, ale nie dotyczą one portali internetowych. Nawet na tych przedstawiających się jako życzliwe Kościołowi często występują pomówienia. Gdy rzeczywistość nie pasuje do głoszonych poglądów, dochodzi się do otwartej krytyki wobec hierarchii lub instytucji kościelnych. Wielu gorliwych wiernych, którzy pragną być dobrze poinformowani o życiu Kościoła, karmi się tymi newsami. Często nie zdają sobie sprawy z jednostronnego nastawienia tych mediów. Informacja jest w nich podawana w kontekście polemicznym. Nietrudno przewidzieć, że uprzedzenia łatwo przenoszą się na czytelników. Szczególnie jeżeli ci karmią się wyłącznie taką wizją.

Każdy dojrzały człowiek ma prawo do korzystania z tych źródeł informacji, o których sądzi, że są rzetelne. Jednak nie powinien tracić świadomości, że wybór tego co się czyta lub czego się nie czyta, tego co się śledzi lub nie na portalach społecznościowych – nie jest obojętny i kształtuje nastawienie serca. Czytanie negatywnych ocen o konkretnych kardynałach i biskupach, dzielenie ich na lepszych lub gorszych, naszych czy nie naszych, godnych zaufania i niegodnych – nie sprzyja budowaniu komunii w Kościele. Kto się nakręca takimi tekstami, temu trudno będzie tworzyć wewnątrz Kościoła klimat autentycznej miłości.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter