28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nauka kochania

Ocena: 5
1535

Miłość od wieków była inspiracją dla artystów i twórców kultury. Ludzie do dziś chętnie wyrażają jej subiektywne rozumienie i interpretacje. Mimo to nie jest dziś prosto pisać o miłości.

fot. pixabay.com

Paradoksalnie dlatego, że dziś o niej mówią i piszą prawie wszyscy, niejednokrotnie czyniąc siebie specjalistami w tej dziedzinie. Na podstawie jednak tego, co często obserwujemy w mediach, także społecznościowych, dużo łatwiej określić, czym miłość z całą pewnością nie jest, niż podać jej pełną definicję. Nader często akcentowana jest tylko jedna ze sfer przynależąca do miłości czy konstytuująca ją, co prowadzi do utożsamiania jej jedynie z uczuciem: zauroczeniem, zakochaniem, pożądaniem, przywiązaniem, fascynacją ciałem lub duchem. Niewątpliwie wpływ na takie postrzeganie tej cnoty ma wyśmiewanie miłości w różnego rodzaju programach telewizyjnych, gdzie robi się biznes na czyimś pragnieniu kochania.

Najpełniejszą definicją miłości pozostaje fragment z Pierwszego Listu do Koryntian (3,1-13), gdzie św. Paweł opisuje miłość idealną, miłość Boga do człowieka. I do uczestnictwa w takiej miłości Bóg wzywa człowieka. Reinterpretację tego tekstu, choć chyba nie do końca świadomie, podaje w jednej ze swych powieści Carlos Luis Zafon, współczesny pisarz hiszpański, bardzo popularny również w Polsce: „Mówi się, że miłość jest ślepa. Wierzcie mi, to zupełne kłamstwo – nie ma niczego bardziej widzącego niż prawdziwa miłość. Niczego. Jest ona czymś najwyraźniej widzącym pod słońcem. Poświęcenie jest ślepe, przywiązanie jest ślepe, pożądanie jest ślepe – ale nie prawdziwa miłość. Nie popełnij błędu i nie nazywaj tych uczuć miłością”.

Mistrz z Nazaretu poucza nas dzisiaj, że nie ma nic ważniejszego od kochania Boga i drugiego człowieka. Można dodać też, że nie ma nic trudniejszego od miłości. Ze sprawiedliwości należy dopowiedzieć, że nie ma też nic piękniejszego.

Faryzeusze kolejny raz wystawili Jezusa na próbę. Szukają jedynie jakiegoś powodu, dla którego mogliby zabić – zaprzeczyć miłości. Nadal nie nauczyli się kochać.

Czy ja odważę się na szaleństwo miłości?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter