19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasz człowiek Carlos

Ocena: 5
407

Historycy i działacze katoliccy z Półwyspu Iberyjskiego nie mają wątpliwości, że św. Jan Paweł II pozostawił po sobie nie tylko bogate dziedzictwo dla Kościoła i społeczeństw, ale też dał „prywatne” wskazówki na przyszłość. Wielu Hiszpanom i Portugalczykom przybliżył również swoje rodzinne strony – Polskę.

fot.xhz

Pomnik Jana Pawła II w Fatimie

– To była Warszawa jak z filmów Kieślowskiego: szara, zimna i pełna ludzi ponurych, zataczających się za dnia, być może ze zmęczenia. Wszędzie było dużo szarych bloków – wspomina swój pierwszy pobyt w Polsce Ana Silva, czterdziestoletnia urzędniczka z Lizbony, która w 1999 r. po raz pierwszy dotarła na Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę z Taizé. Po latach przyznaje, że jednym z motywów, dla których wyruszyła wówczas do mocno zasypanej śniegiem Warszawy, była chęć poznania kraju ówczesnego papieża, Jana Pawła II. – Był on wówczas niezwykle popularny w Portugalii, po swoich dwóch podróżach do naszego kraju. Dwukrotnie zatrzymywał się w Fatimie, o której tak często wspominał i którą tak bardzo upowszechnił na świecie. Po ponad piętnastu latach od jego śmierci nadal wiele osób wspomina te pielgrzymki, które na ulice portugalskich miast wyprowadzały setki tysięcy ludzi – wspomina Portugalka, która dziś regularnie odwiedza w Polsce licznych znajomych i przyjaciół.


KOLEJNE SPOTKANIE MŁODYCH

Silva wskazuje, że w ciągu niespełna dwóch dekad po śmierci Jana Pawła II nastąpiły na całym świecie głębokie przemiany społeczne i technologiczne, a od blisko roku na całym globie trwa walka z epidemią COVID-19. Wierzy jednak, że młodzież chętnie przybędzie do Lizbony na najbliższą edycję Światowych Dni Młodzieży, zaplanowanych na 2023 r. Przypomina, że organizacja tego wydarzenia w naturalny sposób przywróci wspomnienia o dziele św. Jana Pawła II, którym stała się ta największa na świecie impreza katolickiej młodzieży. – Był osobą oddziałującą na tłumy i jak żaden inny papież skutecznie komunikował się z młodzieżą – dodała.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (794), 17 stycznia 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 20 stycznia 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter