28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Największy z proroków

Ocena: 4.83333
4955

Powołując człowieka, Bóg przygotowuje go i uzdalnia do wypełnienia jego misji - mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. xhz

Jaka była rola Jana Chrzciciela w misji Jezusa Chrystusa?

Jan Chrzciciel, podobnie jak Maryja, wyznacza przejście od Starego do Nowego Testamentu. Przynależy jeszcze do Starego Testamentu, ale jednocześnie wyznacza i przygotowuje kierunek, którego fundament stanowi rzeczywistość Nowego Testamentu. Potrzebna była jego niezwykła misja wśród Izraelitów, którzy okazywali podatność na przyjęcie spełnienia się odwiecznych mesjańskich zapowiedzi. Przez swą działalność nad rzeką Jordan ożywił i wzmógł świadomość bliskiego przyjścia Mesjasza. W różnych kręgach i środowiskach ona istniała, albo przynajmniej się tliła, lecz potrzeba było proroka, który obwieści, że czas oczekiwania dobiega końca i bliskie jest nadzwyczajne działanie Boga.

Takim prorokiem był Jan, nazwany Chrzcicielem. Udzielając chrztu jako oczyszczającego obmycia wodą połączonego z pragnieniem szczerego nawrócenia, dawał poznać Izraelitom jako ludowi Bożego wybrania, że nie wystarcza samo obrzezanie dokonywane w ósmym dniu po narodzinach, a więc wtedy, kiedy niemowlę jest nieświadome, kim jest. W dorosłym życiu trzeba dokonać wyraźnego wyboru Boga i pełnić Jego wolę wyrażoną w przykazaniach. Ten ponowiony wybór Boga był dokonywany poprzez oczyszczenie w wodzie, które otrzymało nazwę chrztu.

Jan Chrzciciel poprzedził Jezusa nie tylko w nauczaniu o królestwie Bożym i jego ukierunkowaniu ku czasom ostatecznym, ale również w Jego losie. Po wieściach o męczeńskiej śmierci Jana Chrzciciela Jezus miał tym mocniejszą świadomość, że przejdzie przez mękę i śmierć.

 

Jezus nazwał Jana Chrzciciela największym z proroków. Jak to rozumieć?

Jan Chrzciciel był jedynym prorokiem, który wprost i bez żadnych wątpliwości wskazał na Jezusa jako Mesjasza. Wszyscy przed nim zapowiadali Mesjasza i z ich zapowiedzi wyłaniał się obraz, który potrzebował spójności. Istniały więc rozmaite elementy wizerunku Mesjasza, jak fragmenty mozaiki, którą dopiero trzeba złożyć. Mesjasz w nauczaniu proroków Starego Testamentu pozostawał jednak postacią przyszłości, wyrastającą z uznania własnej niemocy i tęsknoty za zbawczym działaniem Boga. Natomiast w przypadku Jana Chrzciciela obserwujemy przejście od tęsknoty do oczekiwania. To już nie jest tęsknota za kimś, kto pojawi się w odległej przyszłości, lecz oczekiwanie na bliskie i niezawodne ukazanie się Mesjasza oraz radość ze spotkania Tego, na którego się czeka. Gdy w kontekście intensywnej działalności Jana Chrzciciela tłumy zadawały sobie pytanie, kim on jest, a więc, czy nie jest Mesjaszem, on odpowiedział: „Ja was chrzczę wodą, lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem” (Łk 3,16). Jan Chrzciciel jest największym z proroków, bo dane mu było Mesjasza zobaczyć i na Niego wskazywać, a także cierpieć, poprzedzając Mesjasza w Jego losie.

 

Łukasz Ewangelista pisze: „Chłopiec zaś rósł i wzmacniał się duchem, a żył na pustkowiu aż do dnia ukazania się przed Izraelem”. Jan Chrzciciel przygotowywał się do swojej misji?

Tak, przygotowywał się do swojej misji bardzo długo, analogicznie jak do jej podjęcia przygotowywał się Jezus. Rozpoczynając publiczną działalność, Jezus miał trzydzieści lat, a rozpoczął ją od modlitwy i odejścia na czterdzieści dni na pustynię. Jan Chrzciciel przebywał na pustyni znacznie dłużej. Pustynia jest miejscem odosobnienia, samotności i ciszy, a siostrą ciszy jest skupienie. W skupieniu lepiej słychać mowę Boga, przez co tworzą się najlepsze warunki do rozmowy z Bogiem, czyli modlitwy.

 

Jak można wytłumaczyć styl życia Jana jako proroka, który zadziwiał ubiorem i zachowaniem?

W osobliwym stylu życia widoczna się staje jego profetyczna misja. Prorocy biblijnego Izraela w swoim wyglądzie i zachowaniu często różnili się od innych ludzi. Obok nauczania prorockiego na kartach Starego Testamentu odnajdujemy rozmaite czynności symboliczne, które miały wartość znaków. Te znaki towarzyszyły słowom albo je zastępowały. Opowiada o nich Księga Jeremiasza, Ezechiela czy Jonasza. Przykładowo: prorok tłukł gliniane naczynia jako zapowiedź losu Jerozolimy i jej mieszkańców, ubierał się inaczej niż inni, strzygł włosy i podejmował osobliwe działania, aby ściągnąć uwagę i pozyskać słuchaczy dla tego, co głosił. Podobną postawę obserwujemy u Jana Chrzciciela, z tym, że była posunięta do radykalizmu. Również dzisiaj można spotkać osoby, które z całkowitego poświęcenia Bogu czynią czytelny znak wierności wobec Niego. Na terenie Libanu i Egiptu są mnisi, którzy prowadzą bardzo surowy tryb życia, w oddaleniu od innych. W warunkach polskich istnieje on w żeńskich i męskich klasztorach kontemplacyjnych, które bez wątpienia są znakiem obecności i działania Boga. Poprzez odmienny ubiór, „odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder”, oraz styl życia, bo „żywił się szarańczą i miodem leśnym”, Jan Chrzciciel chciał przyciągnąć uwagę swoich współczesnych, targnąć ich sumieniami, skłonić do refleksji oraz ich pozyskać. Dzieje Apostolskie świadczą, że po śmierci Jana istniały zorganizowane wspólnoty jego uczniów, wierne przykładowi i nauczaniu tego wielkiego bohatera wiary.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter