2 kwietnia
czwartek
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadzieja jej życia

Ocena: 0
1128

Siostra Michèle ma w sobie niezwykły talent do wychodzenia naprzeciw, do otaczania rozmówcy atmosferą serdeczności i zrozumienia.

fot.pixabay.com/CC0

Bardzo długo nie wiedziałam, jak naprawdę nazywa się s. Michèle. I bez tego lubimy się spotkać – cóż z tego, że raz na rok, albo i rzadziej – porozmawiać, wymienić myśli i nadzieje, złożyć sobie życzenia Bożego błogosławieństwa. Siostra Michèle ma w sobie niezwykły talent do wychodzenia naprzeciw, do otaczania rozmówcy atmosferą serdeczności i zrozumienia. Słowo „ekumenizm” w ustach s. Michèle w ogóle się nie pojawia, siostra po prostu jest żywym dowodem Pana Boga na to, czym jest postawa ekumeniczna i do czego jest nam potrzebna.

Wiedziałam, owszem, że s. Michèle przyjeżdża ze Szwajcarii, gdzie należy do Wspólnoty Grandchamp. „Grandchamp. Ekumeniczne powołanie do modlitwy i pojednania między chrześcijanami, narodami, religiami i kulturami w pełnej szacunku jedności ze stworzeniem.” Takie zdania – statutowe i informacyjne – urzekły ponad pół wieku temu s. Michèle. Wtedy, jako Irene Müller, wstapiła – jako pierwsza Niemka, z półżydowskimi korzeniami – do tej ewangelickiej wspólnoty. Urodziła się w 1934 r. w Kolonii, w dzielnicy Lindenthal, opodal domu Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek, w którym wtedy jeszcze mieszkała s. Teresa Benedykta od Krzyża, czyli Edyta Stein, dziś święta patronka Europy. Siostra Michèle uznała ją – jak mówi – „za wielką mistrzynię swego życia duchowego”.

Wspólnota Grandchamp jest, można powiedzieć, żeńską odmianą francuskiej Wspólnoty Taizé, jest od niej nawet nieco starsza (obie narodziły się już w latach 30. ubiegłego wieku). Tyle że Taizé jest już w Polsce oswojone, a „ewangelickie zakonnice” ze Szwajcarii są całkowicie nieznane. Tymczasem Jan Paweł II już w 1995 r. poprosił przeoryszę z Grandchamp, s. Minke de Vries, o medytacje Drogi Krzyżowej do rzymskiego Koloseum. Książka s. Minke „Owoce łaski. Ekumeniczne doświadczenie wspólnoty z Grandchamp” ukazała się dwa lata temu po polsku, w przekładzie pani prof. Marty Grzywacz z Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.

Siostra Michèle nie ustaje w modlitwie, medytacji i działaniu. Od kilku lat, choć w jej wieku jest to coraz trudniejsze, organizuje w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy milczące rekolekcje dla przyjaciół Grandchamp. W maju 2017 r., podczas medytacji ekumenicznej na terenie byłego obozu dotarła do miejsca, gdzie stało krematorium, w którym 9 sierpnia 1942 r. zostało spalone ciało Edyty Stein. Znalazła kwitnące – choć mocno okaleczone – drzewo jabłoni.

Kiedy Polska Rada Chrześcijan i Żydów obdarzyła s. Michèle tytułem „Człowiek Pojednania”, uroczystość – na prośbę laureatki – odbyła się 4 sierpnia 2019 r. właśnie w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy. Pani prof. Marta Grzywacz przygotowała dla wszystkich gości pamiątkowy obrazek – z tąż właśnie kwitnącą jabłonka – i tekstem Edyty Stein: „Bez przemiany cierpienia w radość ciężar życia byłby pozbawiony sensu. To, co w oczach świata wydaje się słabe, Bóg uczynił mocnym. To stanowi nadzieję mego życia”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 kwietnia

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

Dziś w Kościele: piątek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 20, 10-13; Ps 18,2-7;J 10, 31-42
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
3 kwietnia – piątek – Parafia MB Nieustającej Pomocy (ul. Nobla 16, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter