25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msza: obowiązek czy przywilej?

Ocena: 5
6381

Kościół bierze także pod uwagę przeszkody, które zwalniają z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii. To m.in. choroba, pielęgnacja niemowląt, nieustanna opieka nad chorymi, niesienie pomocy w wypadkach i w klęskach żywiołowych, wykonywanie zawodów wymagających pracy ciągłej, niemożliwość dostania się do kościoła z powodu zbyt dużej odległości i braku środków lokomocji. Z obowiązku tego zwalania także dyspensa udzielona przez proboszcza.

Obrządki wschodnie, w których możemy w pełni uczestniczyć w Eucharystii:

 • Ukraińska Cerkiew greckokatolicka, czyli Kościół greckokatolicki (Ukraina i południowo-wschodnia Polska)
 • Kościół katolicki obrządku koptyjskiego (Egipt, Ziemia Święta)
 • Kościół katolicki obrządku etiopskiego (Etiopia)
 • Kościół maronicki (Syria)
 • Kościół katolicki obrządku syryjskiego (Syria, Irak)
 • Syromalankarski Kościół katolicki (Indie, Pakistan)
 • Kościół katolicki obrządku ormiańskiego (Armenia)
 • Kościół chaldejski (Irak, Jordania)
 • Syromalabarski Kościół Katolicki (Indie, Irak)
 • Kościół melchicki (Liban, Jordania, Ziemia Święta)
 • Grecki Kościół katolicki (Grecja, Cypr, Ziemia Święta)
 • Albański Kościół katolicki
 • Białoruski Kościół katolicki
 • Bułgarski Kościół katolicki
 • Węgierski Kościół katolicki
 • Italo-albański Kościół katolicki
 • Rumuński Kościół greckokatolicki
 • Rosyjski Kościół katolicki
 • Rusińska Cerkiew greckokatolicka
 • Serbski Kościół katolicki, tzw. Kościół Krizevci (dawna Jugosławia)
 • Słowacka cerkiew greckokatolicka

– Nie popadamy w grzech – tłumaczy kanonista ks. dr Dariusz Szczepaniuk – kiedy z powodów od nas niezależnych nie możemy uczestniczyć we Mszy Świętej. Zawsze jednak Kościół przestrzega przed zbyt łatwym zaniechaniem starań.

– Niestety, człowiek czasem sobie odpuszcza. Mówi: „jeszcze tylko ten jeden raz…” albo „ten ostatni raz…”. I tak się przyzwyczaja – tłumaczy ks. Madej. I dodaje: – Wbrew pozorom Kościół nie podchodzi bardzo rygorystycznie, w sposób opresyjny, do nieobecności na Mszy. Gdyby tak było, to żaden katolik nie mógłby zdobywać szczytów w Himalajach. Nie mógłby podejmować wielu wyzwań zawodowych, społecznych i osobistych tylko dlatego, że jego cała aktywność byłaby związana wyłącznie z aktualną w danym miejscu posługą kapłańską. Kościół tego od nikogo nie wymaga.

– Element dobrej woli jest tu decydujący. Trzeba zawsze odróżnić rzeczywistą niemożność od łatwych usprawiedliwień. Wiedząc, że będziemy podróżować w niedzielę, mamy moralny obowiązek zastanowić się, czy naprawdę nie mamy możliwości takiego zaplanowania podróży – wyjechania nieco później lub postoju – aby wziąć udział we Mszy – radzi ks. Szczepaniuk. To samo dotyczy m.in. wyjazdów do pracy za granicę, wyczynowego uprawiania sportu i wyjazdów na letnie urlopy. – Zwłaszcza w tym pierwszym przypadku warto każdą taką decyzję wcześniej dobrze rozeznać: ze spowiednikiem, kierownikiem duchowym, a przede wszystkim w swoim sumieniu. Fora internetowe pełne są bowiem relacji z duchowego zagubienia Polaków, którzy nie mają możliwości uczestniczenia za granicą we Mszy Świętej.

 

Najważniejsze, by się starać

– Naprawdę warto przed wyjazdem zastanowić się, czy jest jakieś wyjście, być może bardziej uciążliwe lub mniej dochodowe, by jednak móc zapewnić sobie udział we Mszy. Jeśli nie ma, rzecz trzeba by uznać za usprawiedliwioną – radzi teolog duchowości ks. dr Paweł Gwiazda. I dodaje: – W sytuacji zarobkowania daleko od domu równie ważne, jeśli nie ważniejsze od powinności wobec Boga, są powinności wobec rodziny, żony i dzieci.

Harmonogram odprawiania Mszy Świętej na całym świecie można znaleźć na stronie: www.opoka.org.pl/varia/msze

– Jeśli wybieram miejsce na wakacje lub gdy ktoś radzi się mnie, dokąd pojechać, to zawsze zadaję pytanie: czy będę miała gdzie pójść na Mszę niedzielną – mówi Agnieszka Dietrich, żona i matka czwórki dzieci. – Dobry wybór to nie świetne warunki do odpoczynku, nie tylko pokój z widokiem na morze, ale także gwarancja pokoju ducha, który jest wtedy, gdy jesteśmy w porządku wobec Pana Boga. Trudno sobie wyobrazić, żebym wybrała miejsce, gdzie nie będę mogła pójść na Eucharystię – tłumaczy.

Jeśli wyjeżdżamy na wakacje w Polsce, to trzeba naprawdę się starać, żeby nie mieć możliwości dotarcia na Mszę niedzielną. Obecnie w recepcjach polskich hoteli, pensjonatów czy campingów zazwyczaj łatwo uzyskać informację, gdzie i o której w pobliżu odprawiane są Msze Święte. Tego typu informacja jest na całym świecie standardem wynikającym z dbałości o turystów.

Kościół nie podchodzi rygorystycznie do nieobecności na Mszy.
Gdyby tak było, katolicy nie mógłby zdobywać szczytów w Himalajach

Co robić, by za granicą, nawet w miejscach egzotycznych, umożliwić sobie udział w Eucharystii? – Najlepiej zapytać – radzi teolog duchowości ks. dr Marek Szymula. – Jeśli nawet nie w hotelowej recepcji, to przecież księża także wyjeżdżają na wakacje. Być może mieszkają w tym samym hotelu, nawet za ścianą. Razem z nami w grupie zwiedzają jakąś atrakcję turystyczną. Można wstać i powiedzieć na głos: „Przepraszam, czy może wśród nas jest ksiądz, który będzie sprawował Mszę Świętą? Prosiłbym o informację, ponieważ chętnie bym w niej współuczestniczył”. Myślę, że żaden ksiądz by nie odmówił. Często ludzi, którzy tłumaczą się – m.in. w konfesjonale – z absencji na Mszy podczas wakacji za granicą, pytam: „Czy pytałeś?” i najczęściej słyszę: „ Nie przyszło mi do głowy” – mówi ks. Szymula.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter