29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mojżesz i groby przodków

Ocena: 0
13653
Niestety, nie tylko na Zachodzie panuje brak wiedzy religijnej o śmierci, niebie, czyśćcu i piekle. W Polsce też można się coraz częściej spotkać ze stwierdzeniem, że zmarli po śmierci idą prosto do nieba i już nie doznają żadnego cierpienia, bo „dosyć się nacierpieli tu na ziemi”. Co prawda może być taka sytuacja, że Pan Bóg pozwoli nam jeszcze przed śmiercią zadośćuczynić w pełni za popełnione grzechy, aczkolwiek pewność, że dusza zmarłego znajduje się w niebie, możemy mieć tylko w przypadku osób wyniesionych na ołtarze. Co do innych, to zawsze powinniśmy się za nich modlić, bo nie wiemy, czy nadal nie potrzebują naszej duchowej pomocy, zanim przejdą z czyśćca do nieba. Dusze w czyśćcu nie mogą sobie pomóc; polegają na naszym wstawiennictwie, zarówno na Mszach Świętych w ich intencji, jak i na odpustach ofiarowanych za nich przez osoby żyjące.

Ludzie są bardziej skłonni uwierzyć w bajki o reinkarnacji i ufoludkach aniżeli w Słowo Boże mówiące o zmartwychwstaniu

W związku z tym zobaczmy, jakże ważne jest, abyśmy nie tylko dbali o groby, ale również o Msze Święte za zmarłych. Jedno i drugie jest ważne. W miarę możliwości powinniśmy się starać o Mszę Świętą przynajmniej w każdą rocznicę śmierci, a może nawet w dniu imienin zmarłego lub w innym czasie. Pamiętając w ten sposób o naszych bliskich zmarłych, wyprosimy sobie być może łaskę, że po naszej śmierci inni też będą się za nas modlić. Jest to rzecz, którą trzeba ciągle przypominać zwłaszcza młodym ludziom, u których świadomość obowiązku pamiętania o zmarłych poprzez modlitwę i ofiarowanie Mszy Świętej coraz bardziej zanika.


NOWE POGAŃSTWO

Tradycja rabiniczna podaje, że Mojżesz nie chciał, aby kości Józefa pozostały na ziemi, gdzie istniało pogańskie myślenie o zmarłych. Bowiem Egipcjanie gromadzili w grobowcach rzeczy, które – jak wydawało im się – miały się przydać zmarłym. Wobec tego warto zauważyć, że tego rodzaju pogańskie myślenie nadal funkcjonuje. Na pewnym cmentarzu w Stanach Zjednoczonych katolik uczestniczący w pogrzebie żony, przed spuszczeniem trumny do grobu, wyjął z kieszeni mały woreczek z ogórkami i wrzucił do grobu. Jednocześnie zawołał: „Kochanie, wiem, jak bardzo lubiłaś ogórki; weź je ze sobą, abyś nie była tam głodna…”.

To nie jest dowcip, lecz fakt. Odzwierciedla myślenie pogańskie podobne do tego, które istniało u starożytnych Egipcjan. W niektórych krajach zachodnich, na cmentarzu katolickim (i nie tylko) w dniu urodzin zmarłego, krewni przywożą na cmentarz tort i zostawiają go przy grobie. Czasami, podczas pogrzebu, zanim trumna zostaje zamknięta, wkłada się do niej piłkę nożną, rakiety tenisowe, obrazek pieska, płyty CD i DVD lub inne rzeczy związane z jakąś ulubioną rozrywką zmarłego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter