18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Modlitewna apteczka na czas epidemii

Ocena: 4.1
713

Jezuicka aplikacja to modlitewna apteczka na czas epidemii. W czasie zagrożenia koronawirusem coraz więcej osób korzysta z modlitewnych aplikacji na smartfony, gdy dostęp do świątyń i sakramentów jest ograniczony. Użytkownicy najczęściej sięgają po stworzoną przez jezuitów Modlitwę w Drodze.

fot. www.modlitwawdrodze.pl

Modlitwa w drodze to codzienna medytacja Pisma Świętego z dobrą muzyką, którą można pobrać ze sklepów z aplikacjami dostępnych na smartfonach.Celem dzieła jest pomoc osobom zabieganym, które nie mają czasu na przedłużoną modlitwę z Pismem Świętym w dłoni. Modlitwa w drodze jest częścią międzynarodowej sieci projektów inspirowanych serwisem „Pray as you go”.

Jednak w czasie epidemii koronawirusa zauważyliśmy znaczny wzrost odsłuchań naszych rozważań. Coraz więcej osób traktuje Modlitwę w Drodze jako duchową apteczkę, gdy nie mogą wyjść do kościoła, a nie mają pomysłu na to, jak modlić się w domu

– mówi o. Paweł Kosiński SJ, koordynator Modlitwy w Drodze.

Pomysłodawcy aplikacji twierdzą, że Modlitwa w Drodze nie pozwala zamknąć się w sobie. O. Paweł podkreśla, że dzięki takiej formie modlitwy możemy doświadczyć, że w tym, co przeżywamy, jest także obecny Pan Bóg i darzy nas swoją łaską.Według jezuity Modlitwa w Drodze jest przestrzenią spokoju i duchowego umocnienia, zarówno w formie podcastu, aplikacji czy na stronie internetowej, gdzie sami wybieramy czas na Słowo. Istnieje także możliwość słuchania radia internetowego.

Aplikacja wykorzystuje nowoczesne technologie komunikacyjne, aby budzić i rozwijać w ludziach życie modlitwy oparte na Biblii za pomocą słowa mówionego i muzyki. Misją ekipy Modlitwy w Drodze jest służenie innym poprzez wspieranie słuchaczy w ludzkim i chrześcijańskim rozwoju. Jezuicka aplikacja ma umożliwiać i podtrzymywać w człowieku życie duchowe i relację z Bogiem w każdej sytuacji, miejscu i czasie.

Autorom dzieła zależy na tym, aby otwierać innych na dialog, wzajemne zrozumienie oraz na pojednanie pomiędzy ludźmi. Aplikacja ma pomóc inspirować budowanie wspólnot i zaangażować wiernych w życie Kościoła powszechnego i lokalnego. Modlitwa w Drodze jest ponadto zachętą do odprawienia Ćwiczeń duchowych św. Ignacego z Loyoli.

Dziesięciominutowe rozważania bazują na metodzie kontemplacji Słowa Bożego. Autorzy aplikacji proponują modlitwę polegającą na wsłuchaniu się we fragment Pisma Świętego, następnie wyobrażeniu sobie sceny biblijnej, wczuciu się w nią oraz na refleksji odnoszącej się do własnego życia. Siłą projektu jest prowadzenie do przebywania w obecności Bożej, co nadało św. Ignacemu niebywałe doświadczanie Stwórcy w codziennym życiu.

Redakcja Modlitwy w Drodze objaśnia, że korzystanie z aplikacji jest bardzo proste. Pomysłodawcy dodają, że jeśli już opadamy z sił i trudno jest nam samemu skupić się na modlitwie wystarczy założyć słuchawki na uszy i włączyć rozważanie.Konkretne punkty będą nas prowadzić przez czas modlitwy. Aplikacja jest okazją do zgłębiania Ewangelii i odkrycia bogactwa kontemplacji, która okazuje się nieocenionym skarbem chrześcijaństwa. Korzystanie z Modlitwy w drodze jest bezpłatne, a jedną z cech działalności aplikacji jest non-profit.

Głównym rysem duchowości ingnacjańskiej jest odnajdywanie Boga we wszystkich rzeczach, czyli kontemplatywność w działaniu. Autorzy aplikacji zauważają, że nie ma prawdziwej kontemplacji w życiu codziennym bez kontemplacji naszego Pana w Jego Słowie.Dlatego tak ważna jest rola Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego z Loyoli. Ekipa Modlitwy w Drodze zachęca do korzystania z codziennych ćwiczeń, proponowanych w aplikacji jako z ziarna, które w swoim czasie wyda owoc. Kolejnym krokiem jest możliwość odbycia rekolekcji ignacjańskich, które pozwalają wypłynąć na głębię własnego życia.

Jednym z głównych haseł jezuitów jest magis, co z łaciny oznacza więcej, bardziej. Twórcy aplikacji zachęcają poprzez dzieło, aby starać się żyć bardziej. Żywią nadzieje, że Modlitwa w Drodze będzie do tego dobrą pomocą. Więcej informacji na stronie internetowej https://modlitwawdrodze.pl/home/

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter