25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mityng pod gwiazdami

Ocena: 0
1372

W tym roku już po raz 28. do Lichenia przybędą tysiące osób z całej Polski, aby zarówno dziękować, jak i prosić Boga i Jego Matkę o łaskę trzeźwego życia i szczęścia rodzinnego.

fot. Justyna Zacharek

Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe odbędą się w licheńskim sanktuarium w weekend 23-25 lipca. Tegoroczny temat to „Ożywieni Słowem”. – Słowo otacza nas wokoło. Jest obecne w naszej codzienności. Słowo człowieka nie zawsze jest ożywiające. Czasami jest nawet zabijające. Chcemy pokazać Boże Słowo, które ma moc uzdrawiania, podnoszenia i wskrzeszania – zauważa dyrektor Centrum Pomocy ks. Zbigniew Borkowski MIC.

 


NIE TYLKO AA

Organizatorzy zaplanowali mityngi dla Anonimowych Alkoholików, Narkomanów, Hazardzistów, Nikotynistów, Jedzenioholików, Uzależnionych od Seksu i Miłości oraz Krewnych i Przyjaciół Alkoholików (Al-Anon i S-Anon), Dorosłych Dzieci Alkoholików / Dzieci z Domów Dysfunkcyjnych (DDA/DDD), a także Anonimowych Depresantów, Przemocowców czy Dłużników.

Mityngi są otwarte, poza jednym, AlaTeen, Dzieci Alkoholików. – To są czasem bardzo tragiczne historie – wyjaśnia jedna z wolontariuszek. – Dzieci oprócz mityngów przechodzą też terapie. Czasami przychodzą się po prostu wypłakać. Te mityngi są bardzo potrzebne. Kiedyś miałam dziewczynę, która dwukrotnie ratowała od samobójstwa swoją matkę.

Ponadto odbędzie się Mityng Wspólnoty św. Jakuba – 12 Kroków dla Chrześcijan i Spotkanie Społeczności Ocalonych. Będzie można porozmawiać z osobami ze Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar.

– Zapraszamy wszystkich, którzy doświadczyli jakiegokolwiek rodzaju nałogu, zniewolenia. Dziś ta gama uzależnień jest bardzo szeroka. Zazwyczaj trzeźwość kojarzy nam się z niepiciem. To jednak duże uproszczenie. Może być wolnością od pornografii, uzależnień związanych z jedzeniem, komputerem, papierosami. Są to także współuzależnienia, gdzie osoby uzależnione z naszego otoczenia ograniczają naszą wolność – dodaje ks. Borkowski.

 


NIE JESTEŚ SAM

W pierwszych Spotkaniach Trzeźwościowych w 1993 r. wzięło udział około 300 osób. Na jubileuszowym X Spotkaniu było już 15 tys. uczestników, a ostatnie Spotkania w 2019 r. zgromadziły około 30 tys. osób! – Obserwowałem, jak spotkania się poszerzały, pojawiały się nowe środowiska, nowe mityngi, w 2019 r. także międzynarodowe – wspomina poprzedni dyrektor LCP ks. Robert Krzywicki MIC. – Przemiany w Polsce spowodowały, że ludzie popadali w uzależnienia. Potem z nich wychodzili. Naszym celem było, by mogli poczuć się wspólnotą (większą niż ich własny mityng), że nie są sami w trzeźwieniu. Widziałem osoby, których trzeźwość rozpoczynała się od Spotkań w Licheniu, gdzie doświadczyli, że mają wsparcie.

– Pomagamy przede wszystkim przez rozmowę, wysłuchanie, kierujemy do jakiejś placówki lub wspólnoty w miejscu zamieszkania. A przychodzą z najróżniejszymi problemami. Jeśli uznam, że coś przekracza moją wiedzę, pytam, czy osoba zgodzi się na konsultację psychologiczną – opowiada o Spotkaniach Trzeźwościowych pani Agnieszka, wolontariuszka od ponad 20 lat.

– Mamy takie doświadczenie, że można żyć z uzależnieniem, swoim czy w rodzinie. Pewna kobieta w obawie przed pierwszym mityngiem spytała mnie kiedyś, co ma mówić. Odpowiedziałam, że nic nie musi. Wystarczy, gdy przyjdzie i powie: Dzień dobry, mam na imię… i będzie słuchać – dodaje, opowiadając o swojej pierwszej wizycie w AlAnon, podczas której po prostu płakała. – I to mi tak pomogło! To, że mi nikt nie przeszkadzał, nikt się nie śmiał, nie pytał, dlaczego płaczę, bo wszyscy przechodzili kiedyś to samo.

Spotkania Trzeźwościowe to także koncerty czy promowanie wartościowej literatury. Od kilku lat za zasługi dla trzeźwości wręczana jest statuetka „Pelikana”. Według legendy ten ptak karmi swoje dzieci własną krwią. Zaangażowani w ruch trzeźwościowy są nagradzani za dzielenie się własnym doświadczeniem. W tym roku laureatem, za pomoc i wsparcie osób uzależnionych, jest ks. Marek Dziewiecki, który wygłosi prelekcję. Szczególnymi momentami w sobotę są: Msza święta za zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy odeszli na „wieczny mityng” (godz. 14) oraz „Mityng pod gwiazdami”, przed bazyliką, pod gołym niebem, który rozpoczyna się po głównej Mszy świętej (godz. 19) i apelu maryjnym (godz. 21). To także niezwykle liczne spowiedzi i nawrócenia w sakramencie pojednania i pokuty. W przededniu miesiąca trzeźwości od niemal 30 lat tysiące osób składają przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej swoje świadectwo trzeźwego życia.

Więcej informacji: www.pomoc.lichen.pl, pomoc@lichen.pl; tel. 63 270 81 32, 725 573 753.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lipca

Czwartek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Jakuba, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipca



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter