26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Schönborn: "Medziugorie to miejsce błogosławione"

Ocena: 0
1065

W przesłaniu do uczestników odbywającego się w sanktuarium maryjnym w Bośni i Hercegowinie 30. Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży arcybiskup Wiednia zwrócił uwagę, że papież Franciszek wielokrotnie dawał do zrozumienia, iż „Medziugorie jest miejscem błogosławionym, w którym Matka Boża, Gospa, jest tak blisko ludzi i udziela tak wiele pomocy”.

Fot. Flickr / CC0

Festiwal z udziałem 50 000 młodych ludzi z różnych krajów potrwa do 8 sierpnia. Rozpoczął się 1 sierpnia Mszą św. pod przewodnictwem wikariusza Ojca Świętego dla Rzymu, kard. Angelo De Donatisa, wraz z którym liturgię koncelebrowało 620 arcybiskupów, biskupów i kapłanów.

Kard. Schönborn przypomniał w swoim przesłaniu, że w 2017 roku papież Franciszek mianował swoim „osobistym stałym przedstawicielem” – wizytatorem apostolskim dla parafii w Medziugoriu – abp. Henryka Hosera, a teraz, na otwarcie festiwalu młodzieży, posłał swego „osobistego przedstawiciela - , kard. De Donatis”. – To wszystko świadczy, że Kościół z wdzięcznością uznaje wszystko, czego tak wielu ludzi doświadcza od dziesiątków lat w Medziugoriu i co także sprawia, że mimo letnich upałów tak licznie przybyliście do tego miejsca łaski –napisał przewodniczący episkopatu Austrii.

Arcybiskup Wiednia wyraził wdzięczność papieżowi za tę „mądrą i pełną miłości opiekę pasterską” i wezwał młodych do modlitwy za Ojca Świętego. Przypomniał, że w „miejscu łaski”, jakim jest to sanktuarium, niebo jest blisko ludzi: „Tutaj Gospa daje tak wiele pociechy i wiele nawróceń, tu wielu z was odkrywa radość spowiedzi, sakramentu przebaczenia. Tu przeżywacie wspólnotę w wierze, nawiązujecie przyjaźnie, przeżywacie wewnętrzne uzdrowienie z ran zadanych przez życie”.

Przesłanie kard. Schönborna odczytał po wieczornej Mszy św. 3 sierpnia proboszcz Medziugoria, ks. Marinko Sakota.

Arcybiskup Wiednia był na festiwalu młodzieży w 2010 roku w Medjugorie, a od 2008 jest gospodarzem „Message for you” - modlitwy Medziugorie o pokój, która odbywa się corocznie w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana (w tym roku będzie to 19 września). Zapewnił, że „jak Bóg da”, pragnie pojechać do tego sanktuarium w przyszłym roku na Festiwal Młodzieży.

Arcybiskup Wiednia już od lat uważa, że fenomen Medziugorie powinien być włączony do normalnego duszpasterstwa Kościoła. Choć jego wizyta w 2010 roku była całkowicie prywatna, to jednak był on pierwszym od 29 lat tak wysokiej rangi przedstawicielem Kościoła odwiedzającym to sanktuarium. Ponadto arcybiskup Wiednia jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary, w której kompetencjach leży m.in. ocena objawień. „Sercem byłem często w Medziugoriu, bowiem jestem całkowicie przekonany, ze to dzięki działaniu Matki Bożej dokonuje się odnowa chrześcijaństwa w Europie, czego tak bardzo dziś potrzebujemy“ - powiedział w rozmowie z KAI i dodał: „Sam chciałbym się nauczyć od Matki Bożej jej sposobu działania duszpasterskiego”.

„Medziugorie stało się już miejscem znanym w Kościele powszechnym" - uważa arcybiskup Wiednia. Podkreślił, że w czasie krótkiego tam pobytu spotkał grupy pielgrzymów z Włoch, Niemiec, USA, Libanu i Korei. Rokrocznie w lipcu odbywa się tam międzynarodowe spotkanie młodzieży z udziałem 60 tys. osób.

Kard. Schönborn zwrócił szczególną uwagę na liczne dzieła społeczne zrodzone w Medziugorie. Np. bliska jego sercu wspólnota „Wieczernik” założona przez s. Elvirę Petrozzi w celu pomocy narkomanom, przesiąknięta jest duchem Medziugorie i zaczęła się rozwijać również w innych krajach świata. Istniejąca od czasów wojny na Bałkanach „Majcino selo” wioska-matka) zapewnia schronienie sierotom oraz kobietom zgwałconym. Inna inicjatywa – „Mary`s Meals” – jest owocem spotkania przybyłej z pielgrzymką do Medziugorie mieszkanki Malawi z grupą pielgrzymów ze Szkocji, kierowaną przez Magnusa MacFarlane-Barrow. Ludzie związani z tą inicjatywą pomagają dzieciom głodującym z całego świata, przygotowując dla nich codzienne posiłki.

„Dlatego trzeba się uważnie przyjrzeć, jak wygląda to drzewo, które przynosi tak obfite owoce" - uważa kard. Schönborn. Metropolita Wiednia przypomina, że Medziugorie ma wiele aspektów odpowiadających „gramatyce objawień maryjnych” i wskazuje, że jest to rejon ubogi, a jego mieszkańcy są bardzo religijni. „Objawienia – podobnie jak w Lourdes i Fatimie - zostały przekazane dzieciom. Są to orędzia proste, ale dotyczą centralnych prawd Ewangelii” - przypomina hierarcha.

Kardynał wskazał także na to, że Maryja z Medziugorie od samego początku – a więc na 10 lat przed wybuchem wojny w Jugosławii – czczona była przede wszystkim jako „Królowa Pokoju”. „W Medziugorie stało się jasne, że pojednanie z Bogiem jest warunkiem pojednania miedzy ludźmi” - stwierdził arcybiskup Wiednia. Zauważył zarazem, że w orędziach niewiele jest apeli moralnych, a raczej są to apele o nawrócenie serc, gdyż wówczas można wiele spraw uporządkować w oparciu o swój „ład serca”. „Być może powinniśmy w Kościele zainspirować się tą koncepcją maryjną” - stwierdził kard. Schönborn.

W liczącym niespełna pięć tysięcy stałych mieszkańców Medziugorie, odwiedzanym corocznie przez ponad milion pielgrzymów z całego świata, odbywający się w pierwszych dniach sierpnia Międzynarodowy Festiwal Młodzieży jest najważniejszym wydarzeniem roku. W jego 30. edycji uczestniczy obecnie 50 tys. młodych i ponad 600 księży. Nowością jest fakt, że dzięki zezwoleniu papieża z maja br., możliwa jest obecność 14 kardynałów, arcybiskupów i biskupów, w tym kilku z Watykanu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter