19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Męczennik, czyli świadek

Ocena: 0
199

W gronie beatyfikowanych dwadzieścia lat temu męczenników polskich z czasów II wojny światowej znalazł się ks. Michał Woźniak, który w 1942 r. zakończył życie jako więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

fot. archiwum

Michał Woźniak urodził się 9 września 1875 r. (podawany nieraz dzień 28 sierpnia to skutek stosowania w zaborze rosyjskim podwójnej datacji), a 10 dni później został ochrzczony w kościele w Pęcicach. Pochodził z wioski Suchy Las, leżącej między Jankami i Pruszkowem na Mazowszu. „Jedynak u rodziców – wspominał – przeznaczony byłem na gospodarza, żeby małe gospodarstwo na marne nie poszło. Pracowałem zatem na roli. Doszedłszy jednak do pełnoletności, za własne pieniądze, zarobione na oprawianiu książek (bo ojciec, będąc przeciwny, nie chciał pomóc), wyrobiłem sobie paszport za granicę. Gdy ojciec przekonał się, że paszport już mam i gotów jestem uciec, zlitował się; sam mnie do kolei odwiózł, dał 300 rubli i tak wyjechałem do Włoch, gdzie przez trzy lata u Księży Salezjanów skończyłem kolegium w Lombriasco pod Turynem…”.

Do domu Michał wrócił ciężko chory w 1900 r., ale nie poddał się rezygnacji: w Pułtusku zdał eksternistycznie maturę i w 1902 r. wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu oraz wyraźnym zdolnościom skrócono mu czas formacji i w 1906 r. w kościele Świętego Krzyża otrzymał święcenia prezbiteratu.

Posyłano go głównie na peryferie rozległej wówczas archidiecezji warszawskiej: do Mińska Mazowieckiego, Łodzi (kościół św. Anny) i Tomaszowa Mazowieckiego (parafia św. Antoniego). Przez rok służył w stolicy na wikariacie w parafii św. Antoniego przy ul. Senatorskiej. Krótko był też rektorem nieistniejącego dziś kościoła Świętej Rodziny na Powiślu. Jesienią 1909 r. objął parafię Wiśniew k. Mińska, później dodatkowo będąc też administratorem w Jakubowie (1910-1911). Kolejne probostwa to Chojnata k. Mszczonowa (1911-1920) i Kamionna k. Łochowa (1920-1923) oraz blisko dwie dekady posługi w parafii św. Wawrzyńca w Kutnie. Od 1920 r. pełnił funkcję dziekana (jadowskiego, a potem kutnowskiego).

ks. Zenon Czumaj

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (713), 16 czerwca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 czerwca 2019 r.

Nic więcej nie czynię, jeno służę Chrystusowi Panu. A gdy wypadnie życie położyć, to będzie tylko łaska Boża, boć to przecież nie jest żadna polityka (jak im się zdaje), lecz służba Panu Bogu – do ostatniego tchu. Amen. 
bł. Michał Woźniak, „Wspomnienia” (29 II 1940 r.)
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)