13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Męczennicy wschodu

Ocena: 0
1306

Paradoksalnie, świadectwa tych, którzy sługi Boże więzili i zabijali, są dziś podstawą ich procesu beatyfikacyjnego. - mówi ks. Krzysztof Pożarski w rozmowie z Pawłem Bielińskim.

fot. libreshot.com/CC0

Jest Ksiądz już trzecim postulatorem procesu beatyfikacyjnego rosyjskich męczenników katolickich XX w. Czy to znaczy, że ma on burzliwą historię?

Może nawet czwartym... Wiele zrobił pierwszy postulator, ks. Bronisław Czaplicki, który potem, niestety, ze względu na chorobę musiał wrócić do Polski. Zorganizował on wokół siebie kilku archiwistów, którzy mu pomagali. Na przełomie lat 90. XX w. i początku XXI w. pisał do różnych archiwów, także KGB/FSB, w sprawie różnych informacji, prosił także o fotografie, jeżeli się zachowały, i właściwie ze wszystkich otrzymywał odpowiedzi. Dzisiaj to byłoby już raczej niemożliwe. To była inna Rosja, inne czasy.

Zbierając podstawowe informacje, najpierw zwracał się bezpośrednio do organów, które zajmowały się represjami. Bardzo pomocne w tym było stowarzyszenie Memoriał w Moskwie i w Petersburgu, które do tych informacji docierało. Paradoksalnie, świadectwa tych, którzy sługi Boże więzili i zabijali, są dziś podstawą ich procesu beatyfikacyjnego.

Zebrano to, co było możliwe do zebrania. W archiwach państwowych znaleziono również kościelne akta personalne księży archidiecezji mohylowskiej, w których znajdują się bardzo cenne dokumenty. Archiwa kurii (mającej siedzibę w Petersburgu) zostały skonfiskowane dopiero w 1926 r. A więc są tam jeszcze pisma księży z okresu 1918-1926, którzy zwracali się do kurii o różne dyspensy, z prośbą o pomoc, skierowania dla księży przenoszonych z jednej parafii do drugiej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12/13 (752/753), 22 marca 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter