29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka Boga, Matka życia, Matka nadziei

Ocena: 5
1867

W roku 1931 papież Pius XI wprowadził do liturgii Kościoła święto Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Do roku 1969 było obchodzone 11 października. Reforma liturgiczna przeniosła je na 1 stycznia, podnosząc do rangi uroczystości świąt nakazanych.

fot. Wikimedia Commons / domena publiczna

O Maryi, Matce Jezusa Chrystusa, pisali ojcowie Kościoła, teolodzy, myśliciele, święci. Możemy ich słowami, często brzmiącymi jak poezja, wychwalać cnoty Tej, która powiedziała Bogu „tak”. Postać Matki Bożego Dzieciątka pochylającą się z miłością nad Synem przywołują malarze, rzeźbiarze, poeci – artyści wszystkich czasów.

Dziś Kościół stawia przed nami najwspanialszy wzór życia według woli Bożej. Kontemplując postać Maryi, mówiącej Aniołowi Pańskiemu „fiat”, postać Maryi spieszącej z pomocą św. Elżbiecie, wreszcie Maryi z miłością i troską opiekującej się nowonarodzonym Dzieciątkiem Jezus, otrzymamy idealny, najwspanialszy przykład postępowania. W życiu Bogarodzicy, jak w życiu każdego z nas, były radości i smutki, śmiech i łzy. Były troski, jak chociażby kłopot ze znalezieniem miejsca na nocleg w Betlejem, i najtrudniejsze doświadczenie, najstraszliwszy cios: męka i śmierć Syna. Stojącą pod krzyżem, zbolałą Maryję Chrystus uczynił Matką wszystkich ludzi. To Maryja czuwająca nad Kościołem Chrystusowym, nad każdym członkiem Kościoła, nad każdym dzieckiem Bożym.

Dzisiejsza uroczystość kieruje nasze myśli w stronę wszystkich matek i ku tajemnicy macierzyństwa. Zostało ono bowiem uhonorowane przez to, że Chrystus Pan Zbawiciel przyszedł na świat tak jak każdy z nas, że był dzieckiem otoczonym matczyną opieką. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która stawia przed wiernymi wzór matczynej miłości, musi budzić refleksję nad otaczającym nas światem, nad znaczeniem macierzyństwa we współczesnym świecie. Macierzyństwo i sprawy z nim związane mogą budzić w ludziach niepokój. Jest tyle problemów, począwszy od braku świadomości w społeczeństwie, czym powinno być macierzyństwo, bycie dobrą matką, a skończywszy na chwytliwym w kampaniach wyborczych różnych partii haśle tzw. polityki prorodzinnej. Te problemy zechciejmy dziś zawierzyć Maryi, która z miłością i zaufaniem przyjęła Syna Bożego. Przede wszystkim zaś złóżmy Jej hołd i prośmy, aby nam błogosławiła. „Witaj, Święta Boża Rodzicielko, Ty wydałaś na świat Króla, który włada niebem i ziemią na wieki wieków.”

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Doktor habilitowany, proboszcz parafii w Lubrańcu w diecezji włocławskiej i redaktor naczelny „Ateneum Kapłańskiego”.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter