24 sierpnia
sobota
Jerzego, Bartosza, Haliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lizbońskie tańce ku czci św. Antoniego

Ocena: 2.4
1150

Od wieczornych pochodów z lizbońskiego Placu Markiza Pombala Aleją Wolności rozpoczęły się we wtorek wieczorem obchody ku czci św. Antoniego. Przebrani w tradycyjne stroje mieszkańcy najstarszych dzielnic portugalskiej stolicy rywalizują w tanecznych marszach, które do późnej nocy odbywać się będą przy stołecznej starówce. Wiele osób zgromadziło się też w miejscu urodzin portugalskiego świętego.

Wśród tysięcy turystów, którzy specjalnie dotarli do Lizbony na uroczystości św. Antoniego, obchodzone z wtorku na środę, są też liczni Polacy. Wielu zagranicznych gości zgromadziło się we wtorek wieczorem na małym placu pod stołecznym kościołem św. Antoniego, w pobliżu którego pod koniec XII w. przyszedł na świat portugalski święty.

Jak wynika z szacunków władz stołecznego kościoła oraz przylegającego do niego muzeum św. Antoniego, Polacy są obok Włochów i Hiszpanów jednym z narodów najczęściej odwiedzających to miejsce. W podziemnej kapliczce, gdzie znajduje się relikwia św. Antoniego, umieszczono informację, że miejsce to zostało nawiedzone 12 maja 1982 r. przez św. Jana Pawła II. O wydarzeniu tym przypomina też wykonane na kafelkach malowidło, ukazujące modlącego się papieża Polaka.

Jeden z największych portugalskich świętych urodził się pod koniec XII wieku jako Fernando de Bulhoes w pobliżu miejsca, gdzie dziś znajduje się w Lizbonie katedra. Św. Antoni przez kilka lat mieszkał w Coimbrze, i należał do zakonu św. Augustyna. Po przyłączeniu się do franciszkanów rozpoczął swą misję ewangelizacyjną w Afryce Północnej, a następnie we Włoszech, gdzie zdobył sławę dzięki swym kazaniom. Był pierwszym profesorem teologii wśród franciszkanów. Św. Antoni zmarł w Padwie w 1231 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 sierpnia

"Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»? Zobaczysz jeszcze więcej niż to."

Dziś w Kościele: sobota, XX tydzień zwykły
+ święto św. Bartłomieja, apostoła 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ap 21,9b-14; Ps 145,10-13ab.17-18; J 1,45-51
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -