29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Litość i dziękczynienie

Ocena: 4.83333
4079

Ewangelista Marek zwraca dziś uwagę, że pasterz-kapłan jest darem Boga, którego świat potrzebuje.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Tak było w czasach Jezusa – jedynego Pasterza, w którego kapłaństwie mają udział ważnie konsekrowani biskupi oraz prezbiterzy – i tak jest obecnie. Ojcowie Soboru Watykańskiego II w Konstytucji dogmatycznej Lumen gentium nauczają, że kapłanów ustanowił sam Chrystus, wyposażając ich w świętą władzę, by pasterzowali ludowi Bożemu. W KKK 875 czytamy zaś, że nikt nie może sam sobie głosić Ewangelii ani udzielić łaski. Konsekwencją tego jest potrzeba kapłanów upoważnionych przez Chrystusa do przekazywania prawdy Ewangelii i sprawowania sakramentów.

W Polsce znajdujemy się w komfortowej sytuacji. Nie doświadczamy jeszcze dotkliwego braku kapłanów. Ale są miejsca, gdzie nie ma pasterzy. Tam tęsknota za kapłanem jest przejmująca. Pisał o tym św. Jan Paweł II: „Pomyślcie o tych miejscach, na których ludzie tak bardzo oczekują kapłana, gdzie latami całymi odczuwając jego brak, nie przestają pragnąć jego obecności. I bywa czasem tak, że zbierają się w opuszczonej świątyni i kładą na ołtarzu pozostałą jeszcze kapłańską stułę, i odmawiają wszystkie modlitwy liturgii mszalnej, a przed przeistoczeniem zapada głęboka cisza, może tylko przerywana płaczem (…) tak bardzo pragną usłyszeć te słowa, które tylko kapłańskie usta mogą wypowiedzieć, tak bardzo pragną tej Eucharystycznej Komunii, która tylko przez posługę kapłana może stać się ich udziałem, i tak bardzo pragną usłyszeć Boskie słowa przebaczenia: i ja odpuszczam tobie grzechy! Tak bardzo przeżywają obecność nieobecnego wśród nich”.

Świadomość obdarowania powinna rodzić w nas wdzięczność za dary Boga, jakie otrzymujemy za pośrednictwem naszych pasterzy. Czy dziękujesz Bogu za dar Najświętszej Ofiary? Niestety, wielu ludzi zapomina o dziękczynieniu po Mszy Świętej i zaraz po wyjściu księdza do zakrystii ucieka do swoich spraw. Warto zostać w kościele jeszcze przez kilka chwil i podziękować Bogu: za uczestnictwo w Eucharystii, za usłyszane Słowo Boże, które oświeca nasze życie, za przyjęcie Komunii Świętej i za księdza, który mi jej udzielił. Mamy za co dziękować Bogu, dlatego trwajmy w postawie wdzięczności, a ta chwila dziękczynienia po Mszy Świętej niech będzie prostym i konkretnym powiedzeniem Bogu: dziękuję.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest neoprezibterem diecezji warszawsko-praskiej, wyświęconym 2 czerwca, wikariuszem parafii św. Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalinie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter