29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

List pasterski bp. Romualda Kamińskiego. Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Szulmińskiego

Ocena: 0
501

Kiedy we wrześniu 1939 r. wybucha II woja światowa, ks. Szulmiński jest w drodze do swojej nowej parafii w Okopach Świętej Trójcy. 24 października 1939 zostaje w Nowogródku aresztowany przez NKWD. W chwili zatrzymania ma na sobie kapłańską sutannę, co staje się powodem jego oskarżenia o przynależność do „antyrewolucyjnej organizacji” jak określali katolickich duchownych sowieci. Trafia do Uchty w środkowo-północnej części ZSRR. Z męstwem przyjmuje niesprawiedliwy wyrok jako okazję do ekspiacji za grzechy świata. Nie buntuje się, ale z wiarą przyjmuje wszystko tak jakby to była wola Boża. Na „nieludzkiej ziemi” zdobywa uznanie i przyjaźń wśród więźniów. Niezwykłym świadectwem pozostają pamiętniki Abrahama Zaka, współwięźnia z Uchty i żydowskiego pisarza i poety, który nazywa ks. Szulmińskiego „krystalicznym człowiekiem” i przyjacielem wszystkich.

Po ogłoszeniu amnestii dla obywateli Polski w sierpniu 1941 Sługa Boży podjął się działań, których celem było uznanie przez władze Gułagu porozumienia polsko-radzieckiego i wypuszczenie Polaków z obozu koncentracyjnego. Nierówną walkę przypieczętował własną śmiercią 27 listopada 1941, a okoliczności jego śmierci nie zostały do końca wyjaśnione. Pamięć o bohaterskim kapłanie, pozostającym wiernym Bogu do końca, przetrwała do naszych czasów.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w roku 2003 w San Petersburgu w grupie XVII Rosyjskich Męczenników XX w. Za zgodą Stolicy Apostolskiej proces ks. Szulmińskiego został przeniesiony do naszej diecezji, a Trybunał beatyfikacyjny rozpoczął prace 12 października 2018. Przy tej okazji chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie tego procesu na etapie diecezjalnym za ich pracę. Z wielką radością ogłaszam, że ostatnia sesja Trybunału beatyfikacyjnego odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 stycznia br. o godz. 16:00 w bazylice konkatedralnej na warszawskim Kamionku.

Zainteresowanych sprawą beatyfikacji ks. Szulmińskiego zapraszam na tę uroczystą sesję, a wszystkich diecezjan proszę o modlitwę w intencjach rychłej beatyfikacji sługi Bożego ks. Stanisława Szulmińskiego. Żywię nadzieję, że ks. Szulmiński, nazywany Apostołem pojednania, będzie w niebie wypraszał potrzebne łaski dla całej naszej diecezji.

Z serca Wam błogosławię

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

Warszawa, dn. 10 stycznia 2023 r.

List pasterski można odczytać lub przekazać wiernym informacje w nim zawarte na Mszach Świętych w najbliższą niedzielę, 15 stycznia 2023 roku.

+ Jacek Grzybowski
Wikariusz Generalny

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter