3 października
poniedziałek
Teresy, Heliodora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lednica gotowa na spotkanie młodych

Ocena: 0
350

Około pięciuset osób – organizatorzy, wolontariusze, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – jest zaangażowanych w ostatnie przygotowania do spotkania młodych na Lednicy. Jutrzejsze wydarzenie pod hasłem „Na krańce świata” – po przerwie związanej z pandemią koronawirusa – odbędzie się w tradycyjnej formie na Polach Lednickich. Swoją obecność potwierdziło już ponad 15 tysięcy młodych m.in. z Polski, Ukrainy i Niemiec.

Fot. Lednica2000 / YouTube.com

XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się 4 czerwca. „Są już wydzielone sektory, gotowy jest system nagłośnienia i oświetlenia, przygotowane są namioty kaplicy, recepcji i mediów oraz strefa gastronomii” – mówi w rozmowie z Katolicką Agencja Informacyjną Andrzej Ranke. Sekretarz i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000 im. o. Jana Góry OP poinformował, że obecnie trwają już ostatnie próby śpiewów i choreografii, a podczas jutrzejszego spotkania nie zabraknie wspomnień i niespodzianek.

Pierwsze spotkanie lednickie odbyło się 2 czerwca 1997 r. Tegoroczne ma wymiar jubileuszowy. Chcemy więc nawiązać do pierwszej Lednicy i słów wypowiedzianych wówczas przez papieża Jana Pawła II

– wprowadza w tegoroczne obchody Ranke. Choć nie chce podać szczegółów, zaznacza, że na pewno będzie to dla wszystkich niespodzianka.

W tym roku na Pola Lednickie 4 czerwca zaproszone są też rodziny z dziećmi.

Lednica Malucha była organizowana w osobnym terminie. W tym roku zaprosiliśmy rodziny z dziećmi tego samego dnia, kiedy odbędzie się spotkanie młodych

– mówi rzecznik. Podkreśla, że Lednica łączy wszystkie pokolenia, stąd pomysł, by dzieci niejako rozpoczęły to wydarzenie.

Na Polach Lednickich nie zabraknie śpiewów, tańca i baletu oraz hymnu lednickiego, do którego muzykę skomponował Wiesław Wolnik, a słowa napisała Agnieszka Chrostowska. Nowością tegorocznego wydarzenia będzie konferencja, którą wygłosi osoba świecka – Jan Mela, który w wieku 15 lat „poszedł na krańce świata i zdobył dwa bieguny”. Ranke podkreśla, że w związku z toczącą się wojną na Ukrainie nie zabraknie modlitwy o pokój. W związku z trwającym dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego podczas wydarzenia obecne będą jego relikwie.

Czytaj także: "Na krańce świata": XXVI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000

O godz. 14 o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”, opowie o „Drodze na krańce świata” – Camino de Santiago, nawiązując w ten sposób do tegorocznego hasła Lednicy” – tłumaczy A. Ranke. Mszy św. o godz. 20 będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, a wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego pośle na misje abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. O godz. 22 zostaną odtworzone słowa pozdrowienia papieża Franciszka, jakie skierował do organizatorów i uczestników sobotniego spotkania podczas ostatniej audiencji środowej. Punktem kulminacyjnym i wieńczącym każde wydarzenie jest - jak co roku - o północy przejście młodych przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

Tradycyjnie podczas spotkania pojawi się symbol lednicki. W tym roku będzie to drewniany różaniec z krzyżykiem lednickim.

Różaniec ułatwia nam trzymanie się wytyczonej drogi, a w życiu każdego z nas pojawiają się tajemnice radosne, bolesne i chwalebne

– zauważa rzecznik prasowy Stowarzyszenia.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r., gromadząc ok. 100-150 tys. uczestników. Pomysłodawcą spotkań na Polach Lednickich był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 października

Poniedziałek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 25-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter