17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ksiądz z Lasek

Ocena: 0
1747

„Ojciec był Bożym aktywistą. Był, zda się, nieopanowany w swej ruchliwości, w łatwości przenoszenia się z miejsca na miejsce, w gotowości służenia”.

fot. archiwum

Wśród dziewięciu dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, które 6 lipca zatwierdził papież Franciszek, jeden dotyczy heroiczności cnót ks. Władysława Korniłowicza (1884-1946), współtwórcy Lasek i duszpasterza polskiej inteligencji.

„Ojciec był Bożym aktywistą. Był, zda się, nieopanowany w swej ruchliwości, w łatwości przenoszenia się z miejsca na miejsce, w gotowości służenia” – wspominał go kard. Stefan Wyszyński. Prymas poznał ks. Korniłowicza podczas studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdy w latach 20. był on dyrektorem konwiktu dla studiujących księży. Został wtedy kierownikiem duchowym i przyjacielem ks. Wyszyńskiego.

Ks. Władysław Korniłowicz urodził się w Warszawie. Ukończył w stolicy Wyższe Seminarium Duchowne, a następnie odbył studia teologiczne we Fryburgu Szwajcarskim. W 1912 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Adama Sapiehy. Wśród wielu różnych funkcji, jakie pełnił, była posługa kapelana wojskowego podczas wojny polsko-bolszewickiej, kapelana abp. Sapiehy i kierownika duchowego matki Róży Czackiej oraz założonego przez nią Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W oparciu o zespół zwany „Kółkiem” gromadził wokół siebie ludzi, którym pomagał przeżywać nawrócenie z niewiary lub religijnej obojętności. Utworzył w Laskach dom rekolekcyjny, był też inspiratorem ruchu liturgicznego w Polsce. Założył w 1934 r. kwartalnik „Verbum”, który propagował zachodnioeuropejską myśl filozoficzną i teologiczną. Doprowadził do nawrócenia na chrześcijaństwo niektórych intelektualistów żydowskich (pisarz Rafał Marceli Blüth, krytyk literacka Teresa Landy i związane z nią środowisko).

Podczas okupacji hitlerowskiej ukrywał się przed Niemcami, nie zaprzestał jednak rekolekcji i konferencji. W 1942 r. wykryto u niego nowotwór mózgu. Po dwóch operacjach zmarł w Laskach 26 września 1946 r. Prymas Wyszyński otworzył w 1978 r. jego proces beatyfikacyjny. Trzy lata później doczesne szczątki ks. Korniłowicza zostały ekshumowane i przeniesione do kościoła św. Marcina w Warszawie. Obecnie do beatyfikacji brakuje jeszcze cudu za wstawiennictwem – odtąd – czcigodnego sługi Bożego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter