18 stycznia
wtorek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Dziedzic: "Wielki Post jest po to, żeby coś się w tobie działo!"

Ocena: 4.95
470

Rozwój człowieka, to temat ostatniej nauki rekolekcji on-line ze św. Janem Pawłem II, które ks. prof. Jan Dziedzic wygłosił w ramach inicjatyw duszpasterskiej „Święty4ever”.

Fot. materiały organizatora

Jak zauważył ks. Dziedzic praca nad sobą jest najpewniejszą naszą pracą, która pozwala nam osiągnąć sukces, nawet jeśli droga do tego celu będzie usłana również porażkami.  

Michael Jordan, jeden z najwybitniejszych koszykarzy, mówił, że 9000 razy nie trafił do kosza, 300 razy przegrał swój mecz, 26 razy w ostatnich sekundach pozbawił swoją drużynę zwycięstwa. Mówił, przegrywałem ciągle i dlatego w życiu osiągnąłem sukces

- wskazuje duchowny. I dodaje: „rozwój jest możliwy. Największym zwycięstwem jest zwycięstwo odniesione nad sobą samym. To zwycięstwo możemy odnieść”.

Potwierdzeniem dla powyższych słów jest życie świętych: „Oto święty Maksymilian Kolbe. Matka mówiła: 'Mundek, Mundek, co z ciebie wyrośnie?!' I wyrósł jeden z największych świętych XX wieku. Święty Rafał Kalinowski dziesięć lat nie był u spowiedzi i stał się więźniem konfesjonału. Święta Teresa z Avila stała się czysta jak kryształ”.

Ks. Dziedzic przypomina, że chrześcijanin powinien dbać o swój rozwój religijny.

Nasza seniorka z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pani Barbara ma 102 lata, chodzi codziennie na Mszę Świętą i mówi, że chce studiować stacjonarnie teologię, aby lepiej poznać Boga

- mówi rekolekcjonista.

Żyć Duchem Bożym, to jest celem każdego rozwoju, szczególnie człowieka.

Niekiedy możemy mówić tak: żyjmy tak jak żyją inni, tak jak chce tego statystyka, tak jak chcą tego sondaże. A my mamy żyć Duchem Bożym. Mamy pójść pod prąd. Potrafić powiedzieć: nie, kiedy trzeba bronić wartości. Tak czynili święci. W czasie Paschy będziemy śpiewać litanię do Wszystkich Świętych. To ludzie, którzy żyli Duchem Bożym, a nie duchem tego świata

-  podkreśla duchowny, dalej zachęca do odwagi, do wychodzenia z inicjatywą, do pokazania swoich zdolności:

„Nasz patron święty Jan Paweł II mówił: czasami jesteśmy jak lampy, które nie świecą. Lampy, których możliwości nie zostały wykorzystane. Obudź w sobie olbrzyma, nie jesteś karłem. Pokaż, co potrafisz”.

Ksiądz Profesor zwraca uwagę, że w pracy nad sobą mogą być pomocne teksty św. Jana Pawła II:

Mój znajomy mówi, że w czasie urlopu przeczytał całą Ewangelię świętego Marka. Obchodziliśmy stulecie narodzin św. Jana Pawła II, może trzeba przeczytać przynajmniej jeden jego dokument. Młodzi niech przeczytają „List do młodych", starsi „List do osób w podeszłym wieku", chorzy, cierpiący „Salvifici Doloris" - o chrześcijańskim sensie cierpienia. Wybierzmy jakiś dokument!

Praca nad sobą jest ważnym i koniecznym elementem naszego rozwoju. To wymaga nieraz niesienia krzyża, trudu, cierpienia a nawet „pozytywnej dezintegracji”, gdzie dom naszego życia trzeba zburzyć i wybudować na nowo, bo już nie ma miejsca na żadne remonty:

„Św. Jan Paweł II mówi: człowiek działa i coś się dzieje w człowieku. Wielki Post jest po to, żeby coś się w tobie działo, żeby zaczęło dziać się nawrócenie, zmiana swojego życia. I potrafisz! Bo choćby było to cierpienie, to z cierpienia i śmierci rodzi się zmartwychwstanie, nadzieja. Dlatego św. Jan Paweł II mówi Ci: Nie lękaj się! Sursum corda!”

Czytaj także: Święty4ever: I dzień rekolekcji wielkopostnych głoszonych przez ks. prof. Jana Dziedzica

Pierwszy dzień rekolekcji:

Drugi dzień rekolekcji:

Czytaj także: Św. Jan Paweł II - Orędownik Bożego Miłosierdzia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter