22 września
środa
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kredkami do nieba

Ocena: 2.5
2899

Czy pięciolatek może medytować Ewangelię? Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie środki, a dziecko wychwyci na Mszy Świętej poznany już tekst.

fot. archiwum projektu "Kredkami do nieba"

Ojciec zrywa się do biegu. To prawdziwy sprint, i jeszcze te ogromne, wyciągnięte w stronę dziecka dłonie. Ramiona, które chcą przytulić. I to natychmiast! Emocje na tym obrazie są namacalne. A czytana setki razy przypowieść o synu marnotrawnym zaczyna być historią o ludziach z krwi i kości. To jedna z setek prac powstałych na zajęciach „Kredkami do Nieba”. Nieporadna ręka dziecka perfekcyjnie oddaje prawdę o miłości Boga.

„Kredkami do Nieba” to spotkania dla dzieci oparte o Ewangelię niedzielną. Łączą medytację Słowa Bożego z zajęciami plastycznymi. Program jest też metodą na znudzone, rozkojarzone i niesforne pociechy, które chcą uciekać z kościoła już przed pierwszym czytaniem. Bo dziecko na Mszy Świętej natychmiast wychwytuje Ewangelię, którą wcześniej przemedytowało.

Na pomysł wpadła Dorota Łoskot-Cichocka, artystka i ilustratorka książek, mama czwórki dzieci. – W przedszkolu mojego syna nie było katechezy. Pomyślałam, że mogłabym zrobić coś sama. Pomysł pojawił się, gdy pojechałam z rodziną na beatyfikację Jana Pawła II. Papież chyba trochę pomógł – opowiada.

Razem z Anną Moszyńską, anglistką, autorką książek dla najmłodszych i również mamą czwórki dzieci, prowadzą zajęcia w parafii św. Tadeusza Apostoła na warszawskiej Sadybie. Obie należą do wspólnoty przy kościele św. Marcina, w której od 15 lat medytują Pismo Święte. Są przekonane, że z dziećmi rozważanie Słowa Bożego też jest możliwe, jeśli tylko znaleźć odpowiednie środki. I że z najmłodszymi trzeba rozmawiać poważnie. Stworzony przez dzieci świat, w którym teściowa Piotra leży w gorączce pod czerwoną kołderką w białe grochy, a miłosierny samarytanin opatruje rany za pomocą plasterków, wcale nie jest infantylny.

 

Ołówek i tasiemka

– Zapraszamy dzieci od piątego roku życia, żeby miały już trochę umiejętności manualnych i były w stanie włączyć się do rozmowy – mówi Dorota Łoskot-Cichocka.

„Czy ktoś był w górach?”, „Widzieliście kiedyś baranka?” – spotkanie zaczyna się pytaniami o realia związane z Ewangelią. – Następnie zapalamy świecę przy ikonie Pana Jezusa, a później od niej odpalamy kolejne, podając sobie światło, które rozprzestrzenia się jak Dobra Nowina. Słuchanie Ewangelii i następująca później rozmowa przebiegają w atmosferze ciepła i pewnej tajemniczości – opowiada Anna Moszyńska.

Następnie jest minuta adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy. – Dla pięcioletniego dziecka to jak pół godziny. W naszym Kościele w ogóle mamy mało ciszy. Cały czas jest zagadany, szczególnie na Mszach Świętych dla dzieci. Bez przerwy albo się śpiewa, albo się skacze. A tymczasem Pana Boga słyszy się w ciszy. To jest trudne, ale dzieci się tego uczą – zaznacza Anna Moszyńska.

Dopiero potem następują zajęcia plastyczne, które pomagają jeszcze lepiej zrozumieć Ewangelię. A jednocześnie są dla dzieci bardzo kreatywną zabawą. Zwłaszcza gdy siatka po ziemniakach nagle staje się rybacką siecią, a papierki po cukierkach zmieniają się w pluskające w morzu ryby.

– Rzadko coś ilustrujemy. Najczęściej jest to jakaś praca symboliczna, powiązana z życiem – mówi Anna Moszyńska. – Moje ulubione zajęcia dotyczą przypowieści o talentach. Opowiadamy dzieciom historię, w której jeden człowiek dostał dziesięć kolorowych kredek i mógł rysować wspaniałe rzeczy. Drugi otrzymał tylko pięć, ale też dał radę tworzyć. A trzeci dostał jedynie ołówek i schował go do szuflady, bo stwierdził, że nic nim nie może zrobić. A tymczasem samym ołówkiem można stworzyć bardzo dużo. Zadanie, jakie dostają dzieci, to narysować esy-floresy, a w polach, które powstały przez zapętlanie linii, malować różne szlaczki i wzory. Te prace są niesamowite. To są świetne zajęcia o potędze ubogich środków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Środa, XXV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
w niewoli naszej nie opuścił nas Bóg nasz
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 9,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter