15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kometarze do czytań - 12 listopada

Ocena: 5
1048

Ile razy słyszałeś: „Tam jest im lepiej”? Tylko że bez Boga nie ma żadnego „tam”; a nie można z kolei umieścić Go „tam” bez Jego obecności „tu”.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com/CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego,  ks. Błażej Węgrzyn

 

Pierwsze czytanie: Mdr 2,23 – 3, 9

Kto uważa, że to czytanie jest o nieśmiertelności duszy, ręka w górę! Oho, większość. A to nieprawda. Bo to czytanie jest o wierze w Boga: żywej i życiodajnej relacji, do cna aktualnej. A nieśmiertelność, to w zasadzie jej synonim: kto wierzy, czyli dba o więź, już żyje wiecznie. Dla Księgi Mądrości nie ma mowy o nieśmiertelności bez wiary. Niestety, dla nas jest – wydaje się bowiem, że „w zachodnich społeczeństwach chętniej wierzy się w nieśmiertelność duszy niż w istnienie Boga” (J. Pralong); wystarczy spojrzeć na statystykę samobójstw (a także legalizację tych „wspomaganych”). Ile razy słyszałeś: „Tam jest im lepiej”? Tylko że bez Boga nie ma żadnego „tam”; a nie można z kolei umieścić Go „tam” bez Jego obecności „tu”. Autor dzisiejszego czytania nie usiłuje ci więc sprzedać zakładu Pascala: żyj tak „jak gdyby” Bóg istniał, a po śmierci była nieśmiertelność, bo nawet jeśli ich nie ma, przecież i tak nic nie stracisz. Przeciwnie! On ci mówi z wypiekami na twarzy: Bóg nie czeka w zaświatach, On jest przy tobie! Być może jednak namacujemy w tym miejscu niewystarczalność Księgi Mądrości – czy w ogóle Starego Testamentu – bez Ewangelii o Jezusie i, dalej, niewystarczalności samej Ewangelii bez osobowego Jezusa: na ołtarzu, we wspólnocie i w sercu. To On ostatecznie poświadcza nieśmiertelność płynącą z wiary.

 

Psalm responsoryjny: Ps 34 (33),2-3.16-17.18-19

Niespełna tydzień temu wspominaliśmy bliskich zmarłych; wciąż trwa oktawa, w trakcie której można uzyskać dla nich odpust zupełny. Nieco wulgaryzując, w tych dniach wyrabiamy tysiące procent norm modlitwy „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie”. Ale o co tak naprawdę prosimy? I kiedy tak naprawdę to „coś” się staje? Niebo nie jest kurortem, w którym wylegują się leniwe i wypasione duszyczki! I niebo, podobnie do nieśmiertelności, nie jest sprawą przyszłości! Niebo jest pełnią miłości, czyli wiarą wyrażoną w czynie; „wieczny odpoczynek” czy szczęście to tylko uboczne – i bieżące, odczuwalne jeszcze na „tym ziemskim łez padole” – skutki aktywnego życia świętych. Będę błogosławił… Wołanie sprawiedliwych… Skruszeni w sercu… To wszystko opisy aktów miłości – czyli czynów i działań powstałych z pobudek wiary: modlitwy, zaangażowania społecznego, pracy zawodowej, inwestowania w przyjaźnie... A zatem, nasi zmarli, jeśli są zbawieni (oczyszczani), to znaczy, że ani teraz nie próżnują, ani gdy byli z nami, bynajmniej nie próżnowali. A my?

 

Ewangelia: Łk 17, 7-10

Można to opowiadanie zinterpretować na opak i usprawiedliwiać nim próbę wyzbycia się z życia wdzięczności – po czym zgnuśnieć. Nie brak takich domów, zakonów i seminariów, gdzie dobro daje o sobie znać tylko wtedy, gdy się go nie wykonało; w przeciwnym razie, „Przecież wszystko jest tak, jak właśnie być powinno, więc za co tu niby dziękować?”. Jezus nie promuje niewdzięczności – tudzież samego braku wdzięczności – ani fałszywej skromności. Nie mówi dziś, zresztą, o adresatach dobra, tylko o dobroczyńcach – a ci, owszem, mają dbać o bezinteresowność, czystość i prawość intencji, bo inaczej nie urosną osobowo od własnych zewnętrznych dobrych czynów. Natomiast beneficjenci ich działań jak najbardziej powinni pielęgnować cnotę wdzięczności – a tym pierwszym, w konsekwencji, wypada nauczyć się wdzięczność przyjmować: bez nastawiania, ale i bez zamykania się na nią.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter