23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 27 maja 2019

Ocena: 2.5
411

My też jesteśmy uczniami Jezusa, więc Jego słowa są również kierowane do nas..

- teksty czytań -

Fot. SalveNet

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Teresa Kołodziej

Pierwsze czytanie: Dz 16, 11-15

             Fragment Dziejów Apostolskich opisuje wydarzenie z drugiej podróży misyjnej świętego Pawła. Apostoł udał się do Macedonii, ponieważ miał w nocy widzenie Macedończyka błagającego, aby tam przyszedł. To widzenie Paweł odczytał, jako wezwanie Boga do zaniesienia ewangelii. Posłuszeństwo Bożemu prowadzeniu zaowocowało przyjęciem chrztu przez wiele osób, w tym Lidii. Święty Łukasz bardzo szczegółowo opisuje to wydarzenie. Miało miejsce w Filippi, w Macedonii, która była rzymską kolonią. Mieszkali tam Żydzi, ale z powodu braku synagogi Paweł z towarzyszami poszli w szabat na miejsce modlitwy nad rzekę. Żydzi czynili tak w miastach, gdzie nie było synagogi. Rzeka pełniła funkcję miejsca do rytualnych obmyć. Właśnie tam, spotkali kobietę o imieniu Lidia. Uważnie słuchała ona słów Pawła i została ochrzczona.

            W całym opisie wydarzenia autor wyraźnie podkreśla działanie Boga w procesie nawrócenia człowieka. Bóg jest pierwszy. To On posłał Pawła właśnie w to miejsce i to On otworzył serce Lidii na przyjęcie słów Pawła. Współpraca człowieka była również niezbędna. Zarówno Paweł mógł nie podjąć powierzonej misji, jak też Lidia mogła zająć się czymś innym niż słuchanie słów Pawła i zamknąć się na przychodzącego Jezusa.

            Angażując się w dzieło ewangelizacji, warto pamiętać, że niezbędne jest wsłuchiwanie się w natchnienia Ducha Świętego i nieustannie należy mieć świadomość, że choć wysiłek jest konieczny, to dawcą wszystkiego jest Bógszukający każdego zagubionego dziecka. Jeśli jesteśmy tym zagubionym dzieckiem, to miejmy pewność, że Bóg nas nieustannie szuka.  Pozwólmy Mu się odnaleźć.

Psalm responsoryjny: Ps 149, 1b-2. 3-4, 5-6a. 9b

            Każdy początek nowego dnia naszego życia jest rozpoczęciem śpiewania Panu nowej pieśni. Wszystkie stworzenia wielbią Boga, my również uczestniczymy w tym głoszeniu Jego chwały. Nasz przywilej polega na tym, że jesteśmy tego świadomi. Czerpiemy, więc radość z wywyższania swego Stwórcy. Uczestniczymy w radości tych, którzy już nie potrzebują wierzyć, bo już widzą Boga twarzą w twarz.

Ewangelia: J 15, 26-16,4a

            Aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, rodzice informują je o mających nastąpić wydarzeniach. Zarówno o tym, że jutro przyjedzie kochana babcia jak i o tym, że trzeba będzie wkrótce pójść do dentysty i może trochę boleć. Pan Jezus mówi do apostołów w podobny sposób. Zapowiada trudne wydarzenia, aby ta zapowiedź była pomocna w ich przeżywaniu. My też jesteśmy uczniami Jezusa, więc te słowa są również kierowane do nas. Gdy przychodzi nam doświadczać trudów z powodu ludzi, którzy zamknęli się na poznawanie Boga, warto o tej zapowiedzi pamiętać i uświadamiać sobie bliskość kochającego Jezusa, który jest z nami w ciągłej łączności. On jest wierny swojej obietnicy i posyła nam Parakleta, Ducha Prawdy, który jest Duchem Miłości Ojca i Syna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -