16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 21 maja 2019

Ocena: 3.6
443

Jeśli człowiek oddaje się Bogu i Jemu zawierza, to doświadcza w swoim sercu prawdziwego pokoju i radości.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com/CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Teresa Kuleczko

Pierwsze czytanie: Dz 14, 19-28

Stajemy się dzisiaj świadkami ukamienowania Pawła. Apostoł wpadł w sidła, które kiedyś sam zastawiał na innych. Ciało Pawła wyniesiono poza miasto i tam pozostawiono w przekonaniu, że zakończył życie. Kiedy jednak przyszli jego uczniowie, Paweł powstał mocą zmartwychwstania Jezusa. Paweł nie tylko miał siłę, aby wstać, ale również miał odwagę, aby wkroczyć do miasta i odważnie spojrzeć ludziom w oczy. Jego powstanie z martwych dokonało się nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także i duchowym. Paweł doświadczył na sobie, co znaczy być apostołem Ukrzyżowanego.

Następnie Paweł oraz Barnaba wrócili po swoich śladach, umacniając wiarę założonych wcześniej wspólnot. Paweł ma świadomość wysokiej ceny zapłaconej za Królestwo Boże. Przypomina uczniom, że aby do niego wejść, trzeba wcześniej doświadczyć wielu trudów oraz przeciwności. Dla apostołów bardzo ważna jest również ciągłość Kościoła. Aby ją zagwarantować, ustanawiają kapłanów odpowiedzialnych za poszczególne wspólnoty. Dokonuje się to pośród modlitwy oraz postu. W tym również Paweł jest podobny do swego Mistrza Jezusa, który przed wyborem dwunastu modlił się do Swojego Ojca.

Apostołowie kończą wyprawę misyjną powracając do punktu wyjścia, gdzie zdają relację Kościołowi z głoszenia Ewangelii poganom.

Psalm responsoryjny: Ps 145, 10-11.12-13.21

Dzisiejszy psalm stanowi rodzaj modlitwy litanijnej, opowiadającej o wejściu Boga w ludzką codzienność, aby całe stworzenie doprowadzić do pełni zbawienia. Nie jesteśmy zdani sami na siebie ani na działanie mrocznych sił, lecz przebywamy w przestrzeni działania potężnego i miłującego Pana, który wobec nas ma pewien plan – jest nim „królestwo”.

Jako chrześcijanie zostaliśmy wezwani, aby to Boże królestwo zaprowadzać w otaczającym nas świecie. Nie można tego jednak dokonać bez osobistej i wspólnotowej modlitwy, do czego nawiązuje ostatni werset psalmu. Czy w moim życiu obecna jest modlitwa dziękczynna i uwielbienia, która jest wyrazem zaufania Bogu i umożliwia Mu obdarowywanie mnie z jeszcze większą hojnością?

 Ewangelia: J 14, 27-31a

            Pozostajemy w Wieczerniku, w atmosferze pożegnania. Jezus mówiąc uczniom o swoim odejściu, zapewnia ich, że powróci. Uprzedzając wydarzenia, pragnie wzmocnić wiarę uczniów, aby po Jego śmierci i zmartwychwstaniu uświadomili sobie, że On o wszystkim wiedział i przeżywał każdy etap swojej drogi świadomie. Jezus udziela swego pokoju za darmo, w momencie, gdy serca uczniów mogłyby popaść w popłoch.

Czy doceniam, jak wielkim darem jest Chrystusowy Pokój? Czas zbliżania się męki i zmartwychwstania On sam przeżywa z radością. Ta radość wynika z tego, że dokonuje się wola Ojca i nastaje Boży porządek mądrości i miłości.

Jeśli człowiek oddaje się Bogu i Jemu zawierza, to doświadcza w swoim sercu prawdziwego pokoju i radości. Nad pokojem serca trzeba jednak czuwać i z wiarą powracać do Jezusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 czerwca

"Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe"

Dziś w Kościele: niedziela XI tygodnia zwykłego - uroczystość Najświętszej Trójcy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-31 ; Ps 8,4-5.6-7.8-9 ; Rz 5, 1-5 ; J 16,12-15.
+ komentarz Tygodnika Idziemy
+ komentarze Bractwa Słowa BożegoNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -