23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 21 maja 2019

Ocena: 3.6
590

Jeśli człowiek oddaje się Bogu i Jemu zawierza, to doświadcza w swoim sercu prawdziwego pokoju i radości.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com/CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Teresa Kuleczko

Pierwsze czytanie: Dz 14, 19-28

Stajemy się dzisiaj świadkami ukamienowania Pawła. Apostoł wpadł w sidła, które kiedyś sam zastawiał na innych. Ciało Pawła wyniesiono poza miasto i tam pozostawiono w przekonaniu, że zakończył życie. Kiedy jednak przyszli jego uczniowie, Paweł powstał mocą zmartwychwstania Jezusa. Paweł nie tylko miał siłę, aby wstać, ale również miał odwagę, aby wkroczyć do miasta i odważnie spojrzeć ludziom w oczy. Jego powstanie z martwych dokonało się nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także i duchowym. Paweł doświadczył na sobie, co znaczy być apostołem Ukrzyżowanego.

Następnie Paweł oraz Barnaba wrócili po swoich śladach, umacniając wiarę założonych wcześniej wspólnot. Paweł ma świadomość wysokiej ceny zapłaconej za Królestwo Boże. Przypomina uczniom, że aby do niego wejść, trzeba wcześniej doświadczyć wielu trudów oraz przeciwności. Dla apostołów bardzo ważna jest również ciągłość Kościoła. Aby ją zagwarantować, ustanawiają kapłanów odpowiedzialnych za poszczególne wspólnoty. Dokonuje się to pośród modlitwy oraz postu. W tym również Paweł jest podobny do swego Mistrza Jezusa, który przed wyborem dwunastu modlił się do Swojego Ojca.

Apostołowie kończą wyprawę misyjną powracając do punktu wyjścia, gdzie zdają relację Kościołowi z głoszenia Ewangelii poganom.

Psalm responsoryjny: Ps 145, 10-11.12-13.21

Dzisiejszy psalm stanowi rodzaj modlitwy litanijnej, opowiadającej o wejściu Boga w ludzką codzienność, aby całe stworzenie doprowadzić do pełni zbawienia. Nie jesteśmy zdani sami na siebie ani na działanie mrocznych sił, lecz przebywamy w przestrzeni działania potężnego i miłującego Pana, który wobec nas ma pewien plan – jest nim „królestwo”.

Jako chrześcijanie zostaliśmy wezwani, aby to Boże królestwo zaprowadzać w otaczającym nas świecie. Nie można tego jednak dokonać bez osobistej i wspólnotowej modlitwy, do czego nawiązuje ostatni werset psalmu. Czy w moim życiu obecna jest modlitwa dziękczynna i uwielbienia, która jest wyrazem zaufania Bogu i umożliwia Mu obdarowywanie mnie z jeszcze większą hojnością?

 Ewangelia: J 14, 27-31a

            Pozostajemy w Wieczerniku, w atmosferze pożegnania. Jezus mówiąc uczniom o swoim odejściu, zapewnia ich, że powróci. Uprzedzając wydarzenia, pragnie wzmocnić wiarę uczniów, aby po Jego śmierci i zmartwychwstaniu uświadomili sobie, że On o wszystkim wiedział i przeżywał każdy etap swojej drogi świadomie. Jezus udziela swego pokoju za darmo, w momencie, gdy serca uczniów mogłyby popaść w popłoch.

Czy doceniam, jak wielkim darem jest Chrystusowy Pokój? Czas zbliżania się męki i zmartwychwstania On sam przeżywa z radością. Ta radość wynika z tego, że dokonuje się wola Ojca i nastaje Boży porządek mądrości i miłości.

Jeśli człowiek oddaje się Bogu i Jemu zawierza, to doświadcza w swoim sercu prawdziwego pokoju i radości. Nad pokojem serca trzeba jednak czuwać i z wiarą powracać do Jezusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -