20 września
niedziela
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - wtorek, III tydzień zwykły

Ocena: 5
664

Nie ma innej drogi do zaprzyjaźnienia się z Jezusem, jak tylko słuchać Go i pełnić wolę Boga.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, o. dr. hab. Waldemar Linke CP

Pierwsze czytanie: 2 Sm 6,12b-15.17-19

Dawid był wojownikiem, dowódcą oraz politykiem. Można więc dziwić się jego zaangażowaniu na polu religijnym, albo nawet żywić obawę, iż jest ono podyktowane chęcią, by z religii uczynić element polityki, wmontować instytucje religijne ze świątynią na czele, w struktury rodzącego się państwa. Ośrodek kultu w pobliżu ośrodka władzy byłby bardzo cennym umocnieniem tworzących się dopiero zrębów królestwa. Zwłaszcza, jeśli miałby przywilej przechowywania największej świętości dwunastu plemion Izraela: arki przymierza. Był to znak Bożej opieki nad Ludem Wybranym, przypomnienie, że Bóg – wierny swemu przymierzu – dał synom Jakuba w posiadanie ziemię, którą obiecał jeszcze Abrahamowi. Dysponowanie tym przedmiotem czci religijnej dawało wzmacniającej się monarchii tytuł do objęcia swą władzą całego terytorium zamieszkiwanego przez Dwanaście Plemion. Religijne zaangażowanie Dawida można więc odczytać jako próbę wyciągnięcia politycznych korzyści z religii i mozolnie konstruowany oraz realizowany projekt. Czy Dawid zawłaszczył arkę, by wzmocnić swą kruchą wciąż władzę? Czy jego religijne gesty publiczne były formą propagandy lub narzędziem kształtowania opinii publicznej? Nawet, jeśli Dawid zdawał sobie sprawę z politycznych konsekwencji swych działań, jego religijność była raczej szczera. Występuje nie jako władca, ale jako kapłan: składa ofiarę, błogosławi. Ostatecznie spotka się z zarzutem, że swymi pląsami przed arką przynosi ujmę godności królewskiej. Jego żywiołowy temperament popycha go do przekraczania granic instytucjonalnych, ale także do tego, by przekraczać ograniczenia własnej funkcji politycznej. Błądzi, narusza reguły, ale jest szczery w swej pobożności.

Psalm responsoryjny: Ps 24[23], 7-8. 9-10

Dokąd prowadzą te bramy? Czy to część muru miejskiego Jerozolimy, które otwierają się na przybycie któregoś z Dawidowych potomków? Tym władcą jest Pan Zastępów, sam Bóg. Wchodzi On do swej siedziby, do której ma też wstęp „człowiek o rękach nieskalanych i o czystym sercu, który nie skłonił swej duszy ku marnościom i nie przysięgał fałszywie” (Ps 24,4), by odebrać „zapłatę od Boga, Zbawiciela swego” (w. 5). Chrześcijanin nazwie tę rzeczywistość niebem. By otworzyć jego bramy dla człowieka, Chrystus przechodzi przez nie pierwszy.

Ewangelia: Mk 3,31-35

Rodzina Jezusa: Jego Matka, Opiekun, którego nazywał Ojcem, bracia i siostry, nie mieli ułatwionego zadania, jeśli chodzi o wiarę we Wcielonego Syna Bożego. Musieli pokonać w sobie przekonanie, że znają Go na wylot, wiedzą o Nim wszystko. Trudno im musiało być usiąść w gronie słuchaczy, by wsłuchać się w to, co mówi o królowaniu Boga, które przez Niego się objawia i dokonuje. Jezus wyznacza im miejsce, które wydaje się im upokarzające. Traktuje ich jak postronnych, obcych! Nie chce wyjść na moment zwykłej, prostej rozmowy bez tych wszystkich ludzi, bez zadęcia, bez hołdów dla Mistrza.
Nie ma jednak innej drogi do zaprzyjaźnienia się z Jezusem, jak tylko słuchać Go i pełnić wolę Boga. Współczesny chrześcijanin, tęskniący za Jezusem-kumplem albo Jezusem-Żydem z marginesu, musi pokonać ten sam opór, co krewni, którzy przyszli Go odwiedzić, by stanąć przed Nim w pokorze wiary i podjąć trud wiary, aby zobaczyć w Nim Syna Bożego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter