30 października
piątek
Zenobii, Przemyslawa, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - środa III tygodnia Adwentu

Ocena: 5
800

Prośmy dziś Jezusa, aby doprowadził nas do prawdziwego nawrócenia.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com / CC0

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, s. M. Tomasza Potrzebowska CSC

 

Pierwsze czytanie: Jr 23, 5-8

Prorok Jeremiasz zapowiada przyjście oczekiwanego Mesjasza, który będzie potomkiem Dawida. Pisze o nim bardzo pozytywne słowa, zapowiadając Jego panowanie jako roztropnego i sprawiedliwego króla, pod rządami którego naród będzie mieszkał bezpiecznie i dostąpi zbawienia.

Może odchodząc trochę od adwentowego tematu oczekiwania na Mesjasza, czytając te słowa, zadajmy sobie pytanie, jakimi słowami opisaliby dzisiaj nasz powrót do domu po pracy nasz mąż, żona, syn czy córka. Ktoś, z kim na co dzień mieszkamy. Jakich by użył słów, zapowiadając moje lub twoje przyjście? Czy tak pozytywnych jak Jeremiasz? Oto za parę chwil nadejdzie moja wspaniała, ukochana żona, która sprawi, że dom rozbłyśnie jej pięknem i radością. Oto zaraz powróci mój mąż, który nadaje naszej rodzinie blask mocy i sprawiedliwości. A może takie słowa nigdy by naszym najbliższym nie przyszły do głowy? Może mamy opinię pijaka, kłótnicy, awanturnika, kogoś, z kim nie da się wytrzymać?

Prośmy dziś Jezusa, który ucieleśnia w sobie te wszystkie pozytywne cechy wymienione przez Jeremiasza, aby doprowadził nas do prawdziwego nawrócenia, by przez nasze zjednoczenie z Nim nasi bliscy doświadczyli pokoju, radości, miłości i by wraz z Jeremiaszem zawołali: Pan naszą sprawiedliwością!

 

Psalm

Ten psalm pokazuje nam, że Bożym pragnieniem jest, abyśmy żyli w pokoju i sprawiedliwości, abyśmy w naszym ubóstwie i biedzie zwracali się do Niego, bo tylko On może nas wyzwolić i otoczyć opieką. Pragnieniem Boga jest, abyśmy mieli życie, abyśmy pozwalali Mu ratować się od śmierci, zwłaszcza tej duchowej śmierci w grzechu.

Nasz Bóg jest błogosławiony, czyni cuda w nas i przez nas, jest nieustannie zainteresowany naszym losem, dlatego zesłał Jezusa, swego Syna, by poprzez uniżenie się do postaci sługi, zakrólował w naszych sercach, wypełniając je pokojem swej obecności.

 

 

Ewangelia: Mt 1, 18-24

W pierwszym czytaniu dowiedzieliśmy się, że Mesjasz wyjdzie z domu Dawida. Teraz w Ewangelii jest mowa o Józefie, który - jak czytaliśmy wczoraj w genealogii - był potomkiem Dawida. Józef musiał przeżyć trudne chwile, kiedy zorientował się, że jego ukochana Maryja, którą już poślubił, ale jeszcze według zwyczaju żydowskiego z Nią nie zamieszkał, jest w ciąży. Wiedział, że to nie jego dziecko, a znając Maryję, jako prawą i świętą dziewczynę, nie był pewnie w stanie oskarżyć Jej o zdradę. Ewangelia mówi, że nie chciał Jej narażać, ponieważ według Prawa za cudzołóstwo mogła zostać ukamienowana. Aby Ją ocalić, zdecydował, że musi Ona wyjechać gdzieś, gdzie nikt nie będzie wiedział, że
zaszła w ciążę przed zamieszkaniem z mężem.

I dopiero, gdy tak zdecydował, Bóg posłał swego anioła, aby mu objawił prawdę. Zadziwiające jest to, że Bóg czekał na jego decyzję, że dał mu ten czas niepewności, zmagania, rozczarowania, frustracji. Czy anioł nie mógł przyjść trochę wcześniej? Myślę, że jest to dla nas wskazówka, że Bóg liczy na naszą inwencję i pomysłowość, że zależy Mu, abyśmy myśleli i wymyślili dobre rozwiązanie. Przychodzi dopiero wtedy, kiedy to rozwiązanie nie jest zgodne z Jego planem. Anioł zainterweniował, bo Bóg chciał, by Jezus miał pełną rodzinę: matkę i ojca. Objawił Józefowi Jego imię - Jezus - czyli Bóg zbawia. To samo imię usłyszała Maryja w dniu Zwiastowania. Teraz już oboje wiedzieli to samo i mogli zająć się należycie małym Jezusem, który przyjmując naszą ludzką naturę, stał się bezbronnym dzieckiem potrzebującym czułych rąk matki i mocnego uścisku ojca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 października

Piątek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
"Dotknął go, uzdrowił i odprawił."
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Flp 1,1-11; Ps 111,1b-6; Łk 14,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter