29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - środa, III tydzień zwykły

Ocena: 5
1106

Ewangelia o hojnym Bogu-siewcy jest prosta i piękna, jak miłość.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, o. dr. hab. Waldemar Linke CP

Pierwsze czytanie: 2 Sm 7,4-17

Budowa nowej świątyni to bardzo trudna operacja. Świątynia jest bowiem kosztownym przedsięwzięciem, gdyż to wielki gmach i musi godnie wyglądać. Nie można takiego projektu realizować, myśląc przede wszystkim o cięciu kosztów. Także funkcjonowanie świątyni to coś, co musi zostać rozwiązane w sposób instytucjonalny i co generuje określone koszty. W naszej mentalności, ukształtowanej przez reformacyjną walkę o zagarnięcie majątków kościelnych, józefińskie kasaty opactw, rewolucyjne akcje nacjonalizacji majątków kościelnych jest to fakt przebijający się z trudem. Majątki świątyń Bliskiego Wschodu miały przede wszystkim zabezpieczyć stabilność i godny charakter kultu. Bez odpowiedniego finansowania świątynia nie mogła funkcjonować, ponieważ zwierzęta ofiarne, kadzidła, utrzymanie personelu i budynków – kosztowało. Jednak największym problemem związanym z budową świątyni było oparcie tego przedsięwzięcia nie na decyzji jakiegokolwiek człowieka, ale na decyzji istoty boskiej. Świątynia to nie dworek w Oblęgorku podarowany przez społeczeństwo Henrykowi Sienkiewiczowi czy pałacyk we Wiśle – dar Ślązaków dla prezydenta RP. Budowa świątyni jest aktem pobożności, bo punktem wyjścia jest tu wola bóstwa i posłuszeństwo człowieka wobec tego głosu. To jest fundament świątyni. Nawet, jeśli mury nie pną się w górę, a rezygnacja z projektu opiera się na postawie posłuszeństwa wobec Boga, świątynia rośnie.

Psalm responsoryjny: Ps 89(88),4-5.27-28.29-30 [R.: por. 29a]

Bóg pozwala Dawidowi nazywać siebie Ojcem. Jakże wielki to przywilej i jak ogromne zobowiązanie. Spowszedniał nam ten tytuł. Ileż „ojczenaszów” odmówiliśmy w życiu. Pacierz przecież stąd bierze swą nazwę: od zniekształconego pater – „ojcze”. Do czego nas zobowiązuje, że Bóg wielki i straszliwy, którego nikt nie może oglądać, zgadza się, byśmy nazywali Go ojcem? Psalm ten przypomina nam, jak wielką łaskę otrzymaliśmy, i jak powinniśmy na nią odpowiedzieć.

Ewangelia: Mk 4,1-20

Scena zasiewu, jeszcze kilkadziesiąt lat banalna i powszednia w pewnych porach roku, dziś już odeszła do wspomnień i skansenów, gdzie czasem organizuje się rekonstrukcje dawnych prac polowych i gospodarskich. Gdy słuchamy tej przypowieści, musimy podjąć pewien wysiłek, by wyobrazić sobie tego siewcę siejącego. Swym współczesnym Jezus nie opowiedział natomiast niczego nowego. Widzieli takie sceny wiele razy, sami może wiedzieli dobrze, jaki łuk zatacza ręka rozrzucająca ziarna po polu. To, co ciekawe, zaczęło się dopiero wtedy, gdy w gronie Dwunastu i innych uczniów zaczął od nowa: „siewca sieje słowo”. Więc ze słowem jest tak samo prosto, jak z ziarnem? Więc ten trud tak samo często bywa daremny? Ziarno siewne było drogie. Biedne rodziny chłopskie nieraz zadłużały się na paskarski procent, szły w niewolę za długi, bo podjęły ryzyko nabycia tego drogocennego materiału, nadziei nowego chleba. A rzuca się to ziarno jak popadnie, także tam, gdzie nie ma szans przynieść plon. Bóg, niosący światu słowo zbawienia, jest jak chłop, który rozrzuca hojnie drogocenne ziarno, bo ma nadzieję na plon. Ewangelia o hojnym Bogu-siewcy jest prosta i piękna, jak miłość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter