22 września
piątek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Piątek, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim

Ocena: 4.73333
2625

Wspomniany fragment Ewangelii przedstawia Jezusa jako doskonałego Pasterza, zatroskanego o swoje stado i jego potrzeby.

-teksty czytań-

fot. pixabay.com /CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, Konrad Sadkowski

Pierwsze czytanie: 1 J 4, 7-10

Dzisiejszy tekst Listu Świętego Jana jest kontynuacją rozważań o miłości Boga do człowieka. Bóg jest źródłem tej miłości. Autor poucza, że winniśmy się nią wzajemnie obdarowywać. Każdy, bowiem kto zna Boga, miłuje również swych bliźnich. Jezus swoją męczeńską śmiercią na krzyżu odkupił grzechy wszystkich ludzi, przez co przygotował nam drogę do zbawienia. Bóg wybiera to, co skromne, ciche i nienarzucające się, aby stało się wzorem życia dla wszystkich „mądrych i uczonych”. Ci, którzy podążyli drogą miłości i innych uczyli tej drogi, to często ludzie prości, którzy niejednokrotnie zostali wyniesieni na ołtarze Kościoła Katolickiego.

Zastanówmy się, czy zawsze odnosimy się do Boga z należnym szacunkiem? Czy pamiętamy, że to On dał nam życie i obdarza nas wszelkimi łaskami i błogosławieństwami? Czy nie zdarza się nam odnosić z lekceważeniem i wyższością do innych z powodu ich widocznego ubóstwa, kalectwa czy gorszego wykształcenia? Wszystko, co posiadamy, zawdzięczamy Panu Bogu. Czy potrafimy dziękować Mu za otrzymane dary, talenty, którymi nas obdarzył? Czy wykorzystujemy je w słuszny sposób na chwałę Boga i Jego Syna?

Psalm responsoryjny: Ps 72, 1b-2.3-4b.7-8

Jahwe jest Królem Izraela, lecz lud pragnie władcy ziemskiego, który będzie ucieleśnieniem wszystkich Jego zalet i będzie wypełniał Jego prawo. Psalmista wzywa Jahwe do ustanowienia króla pośród swego ludu, władcy idealnego, który zapewni wieczny pokój, pomyślność i podda ościenne narody jego panowaniu. Nieodłącznym atrybutem władcy ma być sprawiedliwość i umiłowanie własnego ludu, nie wyłączając ubogich i słabych. Modlitwa autora o władcę idealnego jest wezwaniem do wspólnego oczekiwania na zapowiadanego Mesjasza.

Ewangelia: Mk 6, 34-44

Wokół Jezusa zgromadziły się liczne tłumy wsłuchane w Jego naukę. Uczniowie zasugerowali odprawienie przybyłych w celu spożycia posiłku. Jezus stanowczo sprzeciwia się temu, nakazując, aby to oni sami nakarmili zebranych. Uczniowie ocenili sytuację na sposób czysto ludzki, uznając, że tłum jest tak liczny, że wydaje się niemożliwością nakarmienie każdego, kto przybył. Znaleziono pięć chlebów i dwie ryby. Jezus odmówił błogosławieństwo nad zgromadzonym pokarmem, którym następnie nakarmiono tłum liczący pięć tysięcy mężczyzn i zebrano dwanaście koszy ułomków chleba i resztek z ryb. Wiemy z Ewangelii, że tłum musiał liczyć więcej niż pięć tysięcy ludzi, ponieważ Święty Marek nie podał liczby zgromadzonych kobiet i dzieci. Przez cud rozmnożenia pożywienia Jezus daje świadectwo swojego Boskiego pochodzenia. W świetle wydarzeń zbawczych rozmnożenie chleba możemy rozumieć jako zapowiedź chleba eucharystycznego, dostarczającego nam pokarmu duchowego. Jezus troszczy się o tych, którzy słuchają Jego słowa. Sam najlepiej wie, czego nam potrzeba. Wspomniany fragment Ewangelii przedstawia Jezusa jako doskonałego Pasterza, zatroskanego o swoje stado i jego potrzeby. One zaś słuchają Jego głosu i ufnie podążają za Nim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 1-3
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Ojca Pio

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter