18 stycznia
sobota
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - poniedziałek III tygodnia Adwentu

Ocena: 5
369

Arcykapłani i starsi kalkulują, zastanawiają się, jaka odpowiedź będzie dla nich lepsza, korzystniejsza, a Jezus wie, że nie ma z nimi wspólnego języka, że cokolwiek odpowie, oni tego nie zrozumieją, bo ich serca nie trwają w zjednoczeniu z Bogiem.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, s. M. Tomasza Potrzebowska CSC

Pierwsze czytanie: Lb 24, 2-7.15-17a

Balaam, ogarnięty Duchem Bożym, wygłasza proroctwo nad Izraelem. Spójrzmy na słowa, które dwukrotnie wypowiada o sobie samym i spróbujmy je odnieść do siebie. Balaam mówi, że wzrok ma przenikliwy, że słyszy słowa Boże, ma udział w wiedzy Boga, ogląda widzenia od Boga, ma otwarte oczy i trwa w pokorze.

Czy tak przeżywamy Boga? Czy mamy z Nim taką relację jak Balaam? Czy w ogóle przez modlitwę dążymy do takiej bliskości? Czy rozwijamy dary charyzmatyczne?

Wypowiedź Balaama jest bardzo pozytywna. Chwali, błogosławi, zachwyca się, a na koniec zapowiada przyjście władcy i króla. Co i jak wygłaszamy o innych? Wczoraj słyszeliśmy w Ewangelii, jak Jezus chwali Jana Chrzciciela. Czy patrzymy na innych oczami otwartymi na Boga? Czy to, co mówimy, jest udzieleniem wiedzy Boga? Czy to, co ogłaszamy, to słowa usłyszane od Boga? Jeśli nie, to może lepiej nie wypowiadać się wcale i przyjąć dziś wezwanie Pana do tak głębokiego życia modlitwy, by móc przemawiać potem w Jego imieniu.

Psalm responsoryjny: Ps 25, 4-5.6.7bc.8-9

Przeczytajmy te słowa w połączeniu z pierwszym czytaniem i módlmy się, by Pan dał nam poznać swe drogi, by nauczył nas chodzić Jego ścieżkami, by nas prowadził i uczył, a wtedy będziemy widzieć Jego oczami i słyszeć Jego uszami. Wtedy zaczniemy wypowiadać Jego słowa, które wskażą drogę grzesznikom i pomogą innym czynić dobrze. Niech Pan okazuje nam swoje miłosierdzie, niech pozwala nam poznawać swą odwieczną miłość, bo tylko On jest dobry i prawy.

Ewangelia: Mt 21, 23-27

Jesteśmy świadkami bardzo ciekawego dialogu Jezusa z arcykapłanami i starszymi. Oni musieli słyszeć Jego nauczanie, byli też pewnie świadkami Jego cudów. Pytają, więc, jakim prawem to czyni. Skąd ma tę władzę?

Wróćmy do pierwszego czytania. Jakim prawem Balaam wygłosił swoje proroctwo? Bo trwał w Bogu. Jezus powiedział o sobie: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy”, czyli odpowiedzią na to pytanie jest zjednoczenie z Bogiem. Nie takie powierzchowne, oparte na przepisach jak w przypadku arcykapłanów, ale głębokie, oparte na wewnętrznym pociągnięciu serca przez Bożą miłość.

Arcykapłani i starsi kalkulują, zastanawiają się, jaka odpowiedź będzie dla nich lepsza, korzystniejsza, a Jezus wie, że nie ma z nimi wspólnego języka, że cokolwiek odpowie, oni tego nie zrozumieją, bo ich serca nie trwają w zjednoczeniu z Bogiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Jezus rzekł: «Pójdź za Mną!» Ten wstał i poszedł za Nim
Dziś w Kościele: sobota, I tydzień zwykły, dzień powszedni
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 9,1-4.17-19 i 10,1; Ps 21 (20),2-3.4-5.6-7: Mk 2,13-17
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -