14 sierpnia
piątek
Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - poniedziałek III tygodnia Adwentu

Ocena: 5
626

Arcykapłani i starsi kalkulują, zastanawiają się, jaka odpowiedź będzie dla nich lepsza, korzystniejsza, a Jezus wie, że nie ma z nimi wspólnego języka, że cokolwiek odpowie, oni tego nie zrozumieją, bo ich serca nie trwają w zjednoczeniu z Bogiem.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, s. M. Tomasza Potrzebowska CSC

Pierwsze czytanie: Lb 24, 2-7.15-17a

Balaam, ogarnięty Duchem Bożym, wygłasza proroctwo nad Izraelem. Spójrzmy na słowa, które dwukrotnie wypowiada o sobie samym i spróbujmy je odnieść do siebie. Balaam mówi, że wzrok ma przenikliwy, że słyszy słowa Boże, ma udział w wiedzy Boga, ogląda widzenia od Boga, ma otwarte oczy i trwa w pokorze.

Czy tak przeżywamy Boga? Czy mamy z Nim taką relację jak Balaam? Czy w ogóle przez modlitwę dążymy do takiej bliskości? Czy rozwijamy dary charyzmatyczne?

Wypowiedź Balaama jest bardzo pozytywna. Chwali, błogosławi, zachwyca się, a na koniec zapowiada przyjście władcy i króla. Co i jak wygłaszamy o innych? Wczoraj słyszeliśmy w Ewangelii, jak Jezus chwali Jana Chrzciciela. Czy patrzymy na innych oczami otwartymi na Boga? Czy to, co mówimy, jest udzieleniem wiedzy Boga? Czy to, co ogłaszamy, to słowa usłyszane od Boga? Jeśli nie, to może lepiej nie wypowiadać się wcale i przyjąć dziś wezwanie Pana do tak głębokiego życia modlitwy, by móc przemawiać potem w Jego imieniu.

Psalm responsoryjny: Ps 25, 4-5.6.7bc.8-9

Przeczytajmy te słowa w połączeniu z pierwszym czytaniem i módlmy się, by Pan dał nam poznać swe drogi, by nauczył nas chodzić Jego ścieżkami, by nas prowadził i uczył, a wtedy będziemy widzieć Jego oczami i słyszeć Jego uszami. Wtedy zaczniemy wypowiadać Jego słowa, które wskażą drogę grzesznikom i pomogą innym czynić dobrze. Niech Pan okazuje nam swoje miłosierdzie, niech pozwala nam poznawać swą odwieczną miłość, bo tylko On jest dobry i prawy.

Ewangelia: Mt 21, 23-27

Jesteśmy świadkami bardzo ciekawego dialogu Jezusa z arcykapłanami i starszymi. Oni musieli słyszeć Jego nauczanie, byli też pewnie świadkami Jego cudów. Pytają, więc, jakim prawem to czyni. Skąd ma tę władzę?

Wróćmy do pierwszego czytania. Jakim prawem Balaam wygłosił swoje proroctwo? Bo trwał w Bogu. Jezus powiedział o sobie: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy”, czyli odpowiedzią na to pytanie jest zjednoczenie z Bogiem. Nie takie powierzchowne, oparte na przepisach jak w przypadku arcykapłanów, ale głębokie, oparte na wewnętrznym pociągnięciu serca przez Bożą miłość.

Arcykapłani i starsi kalkulują, zastanawiają się, jaka odpowiedź będzie dla nich lepsza, korzystniejsza, a Jezus wie, że nie ma z nimi wspólnego języka, że cokolwiek odpowie, oni tego nie zrozumieją, bo ich serca nie trwają w zjednoczeniu z Bogiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 16, 1-15. 60. 63;Ps Iz 12, 2. 3 i 4-6; Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Modlitwy apelowe w dniu 14 sierpnia
będą włączone w uroczystości 
przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki
na polach Ossowa.

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter