31 lipca
sobota
Ignacego, Lubomira, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - poniedziałek II tygodnia Adwentu

Ocena: 5
1600

Grzech osobisty stanowi mur wrogości, który oddziela nas od Stwórcy i bliźniego. Chrystus burzy ten mur i jedna nas z Bogiem.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, ks. dr Leszek Rasztawicki

Pierwsze czytanie: Iz 35, 1-10

Tekst Izajasza w rozdziałach 34-35 nazywany jest „małą apokalipsą”. Przedstawia czas sprawiedliwego sądu nad niegodziwością narodów i ostateczny triumf Boga. Dzisiejszy fragment jest zaproszeniem do ufności i podtrzymywania nadziei. Słowo zapowiada Tajemnicę Bożego Wcielenia w rzeczywistość ludzką. Bóg wkracza w świat człowieka, aby wszystko, co zniszczył grzech, odnowić swoją łaską. Boża interwencja odrodzenia człowieka i świata jest przedstawiona w kilku obrazach, które przemawiają językiem apokaliptycznym. Apokalipsa Boża to nie zniszczenie, ale odnowienie wszystkiego w Bogu. Przecież Bóg wszystko stworzył z miłości i pragnie nieustannie odradzać wszystko w miłości. W ten sposób Bóg przemienia spaloną ziemię (pustynię) w kwitnący ogród. Niewidomi mogą przejrzeć, głusi odzyskują słuch. Bóg przychodzi, aby zbawić całego człowieka i w człowieku odnowić wszechświat.

To Bóg przygotowuje drogę świętą dla wygnańców. Usuwa wszelki grzech i zagrożenie, aby sprowadzić umiłowany lud na Syjon. Bóg w końcu zatriumfuje nad światem, wprowadzając radość i szczęście w miejsce smutku. Owocne przeżywanie czasu Adwentu prowadzi do radosnego wsłuchiwania się w tę obietnicę Bożą. Jest to obietnica zbawienia i przebywania z Bogiem w wieczności. Bóg w realizacji tej obietnicy sam kieruje swe kroki ku ludzkości. Tajemnica Wcielenia Syna Bożego jest aktem Jego najpiękniejszej miłości. Bóg święty i wszechpotężny zstępuje na ziemię dla ratowania grzesznego człowieka.

Psalm responsoryjny: Ps 85 (84), 9ab i 10. 11-12. 13-14

Bóg zapowiada uzdrowienie i oczyszczenie Izraela, aby na nowo mógł służyć swemu Panu. Uwolnienie od grzechów i okazanie miłosierdzia są wielkim czynem zbawczym samego Boga. Bóg jest wierny przymierzu z człowiekiem i udziela nieustannie swej łaski. Jednak jedna rzecz tamuje działanie łaski – to nasz osobisty grzech. Ale nawet grzech nie zatrzyma skutecznego działania Boga, jeżeli tylko wzywamy Jego miłosierdzia. Bóg pragnie, abyśmy odrzucili wszelki ciężar w drodze do Niego, a przede wszystkim każdy rodzaj grzechu. Wtedy może nastać i zapanować Boża sprawiedliwość, która jest nieprzemijającym szczęściem.

Ewangelia: Łk 5,17-26

Boża interwencja urzeczywistnia się w dziełach Chrystusa. Chrystus przychodzi na ziemię, aby zbawić człowieka, przywracając go Bogu. Grzech osobisty stanowi mur wrogości, który oddziela nas od Stwórcy i bliźniego. Chrystus burzy ten mur i jedna nas z Bogiem. Dzisiejsza Ewangelia rozpoczyna się od słów: pewnego dnia, gdy Jezus nauczał. Jest to dzień z życia Jezusa, który przychodzi do nas każdego dnia z łaskami. Tekst kończy się stwierdzeniem: przedziwne rzeczy widzieliśmy dzisiaj. Zachwyt nad uzdrowionym człowiekiem i uwolnionym od paraliżu grzechu to rzeczywistość królestwa Bożego, które przybliżyło się do ludzkości. Owo „dzisiaj” dokonuje się we wspólnocie wierzących każdego dnia. Działanie łaski uzdrawiającej w Chrystusie jest szczególnie darem sakramentu pojednania, które słyszymy jak ów sparaliżowany: człowieku, odpuszczone są ci twoje grzechy. Chrystus uwalnia nas z paraliżu naszego grzechu i pozwala w pełni odkrywać miłosierdzie Boga Ojca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 lipca

Sobota, XVII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera
Niech nam Bóg błogosławi *
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 14, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter