17 listopada
niedziela
Salomei, Grzegorza, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 8 lipca

Ocena: 5
687

Pierwsze czytanie: Rdz 28, 10-22a 
    Jakub wychodzi z Beer-Szeby, rodzinnego miasta, ponieważ musi uciekać przed swoim bratem, Ezawem, któremu odebrał należne błogosławieństwo ojca. Jakubowi mogło się, zatem wydawać, że Bóg nie troszczy się o niego, że otrzymane błogosławieństwo nie ma mocy wiążącej, skoro zaraz po jego otrzymaniu musi uciekać. Pan Bóg jednak ukazuje mu się we śnie, zapewniając o swojej opiece i potwierdzając obietnice przekazane wcześniej przez Izaaka: obietnicę licznego potomstwa i obietnicę ziemi. Po przebudzeniu Jakub nie ma wątpliwości, że to Bóg mu się objawił.  Pewność tę potwierdza, ustawiając stelę, która ma być znakiem obecności Boga w tym miejscu. Jednak mimo tej pewności, chyba nie do końca ufa Bogu, bo stawia warunki, które Bóg musi spełnić, aby Jakub uznał Go za swojego Pana.
    Widzimy, więc, że relacja Jakuba do Boga nie jest doskonała. Jest to pierwszy raz, gdy Bóg mu się objawia, więc w zasadzie Jakub dopiero uczy się obcowania z Bogiem. Pan Bóg nie odrzuca Jakuba, mimo że jego wiara jest tak interesowna, bo wie, że świętości, dojrzałości w wierze nie osiąga się natychmiast. Człowiek wszystkiego musi się uczyć, także tego, jak obcować z Bogiem. Zatem im więcej będziemy ćwiczyć, tym szybciej dojdziemy do dojrzałej relacji z Bogiem.

 

Psalm responsoryjny: Ps 91, 1-2. 3-4. 14-15b
    Psalm ten ukazuje nam, że będąc blisko Boga, nie musimy niczego się bać. Co to jednak oznacza „być blisko Boga”? Jak to osiągnąć? W Księdze Kapłańskiej (Kpł 11,44) i w Pierwszym Liście Świętego Piotra (1P 1,16) czytamy wezwanie: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty. Powinniśmy upodobnić się do Boga poprzez nasze postępowanie, nieustannie zadając pytanie: A jak Jezus postąpiłby w tej sytuacji?. W ten sposób będziemy odwracać się od naszych namiętności i przybliżać się do Boga, a im bliżej Niego będziemy, tym większą troską i ochroną będzie mógł nas otoczyć.

 

Ewangelia: Mt 9, 18-26
    Są takie wydarzenia w naszym życiu, które wydają się nieodwracalne, problemy, dla których nie widzimy rozwiązania. Być może są sprawy, które od wielu lat nie ulegają zmianie, pomimo naszych najszczerszych wysiłków. Kobieta od dwunastu lat cierpiąca na krwotok i przełożony synagogi pokazują nam, że zawsze należy mieć nadzieję na zmianę na lepsze. Jednak nie można tej nadziei pokładać we własnych siłach czy w drugim człowieku, lecz w Bogu. Ojciec dwunastoletniej dziewczynki i kobieta uznali swoją bezradność wobec zaistniałych sytuacji i zwrócili się z prośbą o pomoc do Jezusa. Pokora pozwoliła im zobaczyć w Jezusie Mesjasza i uwierzyć, że tylko On jest w stanie przywrócić życie i zdrowie ciała. Zatem i my stańmy w prawdzie o sobie, że jesteśmy stworzeniami, że nie wszystko zależy od nas i uwierzmy, że jeżeli zwracamy się do Boga, to nie ma spraw beznadziejnych, gdyż On w swojej wszechmocnej miłości może uczynić wszystko to, co po ludzku wydaje się niemożliwe.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 XI

Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie.
Dziś w Kościele:
niedziela XXXIII tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ml 3,19-20a; Ps 98 (97),5-9; 2Tes 3,7-12; Łk 21,5-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -