15 lipca
środa
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 7 października 2019

Ocena: 4.9
974

Jaka jest moja postawa względem Bożych wezwań? Czy jest we mnie gotowość do rezygnacji z własnych planów na życie, by mogły realizować się Boże zamysły?

- teksty czytań -

fot. pixabay/ cco

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Joanna Człapska    

Pierwsze czytanie: Dz 1,12-14 
    W dzisiejsze wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej do rozważenia dostajemy jedną z nielicznych biblijnych perykop, w której obecna jest osoba Maryi. Autor biblijny ukazuje nam pierwotny Kościół po Wniebowstąpieniu Jezusa Chrystusa zgromadzony w jerozolimskim Wieczerniku, w którym nieodłącznie obecna jest Maryja, Matka Jezusa. Czytamy, że wszyscy zgromadzeni w sali na górze, trwali jednomyślnie na modlitwie (Dz 1,14). 
    Czego uczy nas w tej scenie Maryja? Cichej i wiernej obecności u boku Boga i pośród współbraci w wierze. Maryja ma swoje, bardzo konkretne miejsce w rodzącym się Kościele. Ma też bardzo konkretne miejsce w Kościele współczesnym - jest Jego Matką. Modli się ze wszystkimi, a jednocześnie oręduje za każdym, kto powierzy się Jej opiece. Maryja jest Tą, która jako pierwsza doświadczyła w swoim życiu mocy Ducha Świętego, tak niesamowitej i jedynej w swoim rodzaju mocy Boga i przez to doświadczenie może być dla nas przewodniczką i nauczycielką w budowaniu relacji z Bogiem.
    Czy jest we mnie gotowość stanięcia u boku Maryi i wsłuchiwania się, tak jak Ona, w Boży głos? 

Psalm responsoryjny: Łk 1,46-48.49-50.51-53.54-55
    Magnificat, to najpiękniejszy hymn uwielbienia, jaki znajdujemy na kartach Biblii. Kilka wersów wcześniej czytamy, że skoro głos pozdrowienia Maryi zabrzmiał w uszach Elżbiety, poruszyło się z radości dzieciątko w jej łonie (por. Łk 1,44). Wtedy Maryja wyśpiewała Bogu swoje uwielbienie, wyrażając wielką wdzięczność za łaskę, jakiej doświadcza. Ta radosna pieśń dziękczynna jest głęboko zakorzeniona w starotestamentalnych tekstach, co wskazuje na to, że Maryja doskonale znała Stary Testament. Papież emeryt Benedykt XVI podczas jednej z audiencji zwrócił uwagę, że „istotą tej modlitwy jest wysławianie Bożej łaski, która działała w sercu i w życiu Maryi, czyniąc Ją Matką Pana” (Audiencja generalna 15 lutego 2006 r.) Tak więc w centralnej części tej modlitwy jest wielbienie, dziękczynienie i pełna wdzięczności radość. 

Maryja uczy nas postawy wdzięczności, która swój początek ma w wypowiedzianym wcześniej ufnym fiat. Wskazuje też, że Słowo Boże z pełną mocą wypełnia się w życiu człowieka, który na Boże działanie jest otwarty. 

Ewangelia: Łk 1,26-38
Zwiastowanie… Przedziwne spotkanie nastoletniej dziewczyny z Bożym posłańcem i niesamowita wolność, która bije z postawy Maryi. Bóg wybiera, powołuje, ale do niczego nie zmusza, czeka na odpowiedź Tej, którą wybrał. I Maryja odpowiada: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa (Łk 1,38). Kluczem jest tutaj słowo SŁUŻEBNICA… Maryja ukazana jest jako zgadzająca się służyć Bogu, przyjmująca Boże zaproszenie do służby, bo ufa Bogu i wie, że to, co On proponuje, może być tylko dobrem, że to jest coś najlepszego, co może ją spotkać. To bezgraniczne zaufanie Bogu słyszymy w odśpiewanym przez Maryję, po spotkaniu z Elżbietą, hymnie „Magnificat” (Łk 1,46-55). Święty Augustyn napisał Raz wybrawszy, ciągle wybierać muszę i życie Maryi też było takim ciągłym mówieniem Bogu FIAT – brak miejsca w Betlejem, rzeź niewiniątek i ucieczka do Egiptu, Golgota i śmierć Syna… - i to niezachwiane niech mi się stanie z dnia Zwiastowania.

Jaka jest moja postawa względem Bożych wezwań? Czy jest we mnie gotowość do rezygnacji z własnych planów na życie, by mogły realizować się Boże zamysły?
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 lipca

Środa, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 10,5-7.13-16; Ps 94,5-10.14-15; Mt 11,25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter