7 grudnia
sobota
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 5 lipca 2019

Ocena: 4.95
563

 Łaska Pana to nie przebłysk szczęścia, piękna chwila, zapierające dech w piersi wrażenie.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com / CC0

Pierwsze czytanie: Rdz 23, 1-4. 19; 24, 1-8.10.48.59.62-67
    Bóg obiecał Abrahamowi cały Kanaan, a gdy wędrujący przyjaciel Boga potrzebuje kawałka ziemi na grób swej żony, nie ma innej możliwości, niż nabyć w Makpela koło Hebronu spłachetek gruntu z grotą odpowiednią na grób od miejscowych Chetytów. Jednak czuje więź z tą ziemią, nie chce, by Izaak opuścił jej granice w poszukiwaniu żony. Powoli realizowały się obietnice Boże. Liczne potomstwo było kwestią odległej przyszłości, której nie doczekał ani Abraham, ani jego syn, ani nawet wnuk, choć ten był już ojcem dwunastu synów i oglądał ich potomstwo. Sprawa Ziemi Obiecanej ciągnęła się jeszcze dłużej, ponieważ dopiero po kilkupokoleniowym epizodzie egipskim potomkowie Jakuba-Izraela osiedlają się jako gospodarze w Kanaanie. Ale nawet pod wodzą Jozuego podbój Kanaanu nie był całkowity. Wiara to maraton, a nawet sztafeta pokoleń. Jest to konkurencja dla cierpliwych i pełnych ufności. Plon wiary to nie jednosezonowa roślina, ale sad, las, winnica przynoszące nieraz owoce dopiero po długim czasie.

Psalm responsoryjny:    Ps 106, 1b-2.3-4a.4b-5
    Łaska Pana to nie przebłysk szczęścia, piękna chwila, zapierające dech w piersi wrażenie. Łaska Pańska trwa na wieki, a Jego słowo jest niezmienne jak niebiosa. Nasza wiara powinna mierzyć się tym, czego dotyczy, nie zaś chwilowym wrażeniem.

Ewangelia: Mt 9, 9-13
    Łatwiej było Jezusowi zmienić postawę zatwardziałego grzesznika, jakim był celnik, niż postawę tych, którzy byli przekonani o nieskazitelności swej postawy i żyli tylko troską, by nie skalać się kontaktem z niewłaściwymi osobami. Nie udało mu się chyba przekonać zwracających Mu uwagę, że sami też potrzebują lekarza, że i do nich przylgnęły liszaje grzechów, świerzby nałogów. Ewangelista nie pisze o skutku pouczeń Jezusa skierowanych do faryzeuszów. Jego nauczanie ma bowiem na uwadze nie tych drugoplanowych bohaterów opowiadania, ale nas – czytelników. Czy potrafimy przeżywać radość nawróconego celnika?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie".
Dziś w Kościele:
+ czwartek, I tydzień Adwentu, wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 30,19-21.23-26; Ps 147,1-6; Mt 9,35-10,1.5.6-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -