29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 28 sierpnia 2019

Ocena: 3.15
775

O ile przez grzech odcinamy się od Boga i od życia - możemy więc stać się chodzącymi trupami, o tyle obłuda jest czymś o wiele groźniejszym - inni mogą nas podziwiać i chwalić, brać za przykład lub powtarzać nasze słowa.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com / CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Katarzyna Dzierżanowska

Pierwsze czytanie: 1 Tes 2, 9-13

Według starożytnych Greków praca manualna dewaluuje człowieka do pozycji niewolnika. Święty Paweł odcina się od takiego sposobu myślenia i oświadcza, że apostołowie także powinni pracować, aby nie być dla nikogo ciężarem. W ten sposób postawa wobec pracy i sama praca stają się sposobem, by głosić Ewangelię. Wywód apostoła jest ważny także dlatego, że pośrednio odpowiada na pytanie o to, co stanowi o wolności. Paweł pokazuje, że wolności nie gwarantuje urodzenie ani stan społeczny, że do wolności prowadzi miłość.

W Pierwszym Liście do Tesaloniczan widać wyraźnie uczuciowość, wielkie zaangażowanie świętego Pawła względem adresatów. W dzisiejszym czytaniu Paweł porównuje się do ojca, który zachęca swoje dzieci do gorliwości, przypominając im o wezwaniu do królestwa i chwały. Głoszenie Ewangelii w pracy i w trudzie jest przekonujące, bo apostoł staje się kimś pokornym, takim jak inni, bliskim. Nie koncentruje na sobie, ale na Bogu, który działa w nim i w tych, do których jest posłany. Wydaje się, że Paweł odsłania tu swoje serce człowieka, który głosząc Ewangelię, jest sam przez nią przemieniany, pasterza, którego serce zaczyna bić w rytmie serca Pasterza, który oddał życie za swoje owce, aby je wszystkie doprowadzić do chwały.


Psalm responsoryjny: Ps 139, 7-8.9-10.11-12b

Nawet ciemność, która wydaje się nieprzebytym mrokiem: otchłanią naszego grzechu, popełnionego zła, doświadczonej krzywdy, choroby, starości, doświadczenia samotności, cierpienia, bólu, nie jest zbyt ciemna dla Boga. W ciemności, w której nie widzimy przyszłości, która wydaje się śmiercią za życia, otchłanią rozpaczy, Bóg nas wspomaga, jest przy nas, podtrzymuje, jest obecnością Miłości wśród ciemności zła.


Ewangelia: Mt 23, 27-32

Grób jest wykopany po to, by schować zwłoki. Żyjący człowiek, który przypomina grób, to dość przerażający obraz kogoś, kto nie ma w sobie życia, kto obumarł wewnątrz, mimo że na zewnątrz wykonuje funkcje życiowe i wydaje się, że żyje. Jednak pobielany grób to dół - pułapka, do której można wpaść, nie zauważywszy jej. O ile przez grzech odcinamy się od Boga i od życia - możemy więc stać się chodzącymi trupami, o tyle obłuda jest czymś o wiele groźniejszym - inni mogą nas podziwiać i chwalić, brać za przykład lub powtarzać nasze słowa. Wtedy bardzo potrzebujemy usłyszeć tę ewangelię! To dobra nowina, że Jezus mówi: biada! Nawróć się, bo lepsza jest najgorsza prawda o tobie niż najlepiej brzmiąca nieprawda. Bóg może ci przebaczyć każdy grzech, ale bądź prawdziwy. Nie musisz wydawać się sprawiedliwy i karmić się ludzkimi pochwałami. Możesz wejść w życie Boga - doświadczyć mocy Jego miłości: przebaczenia i wypływającego z niego pokoju. Gdy Duch Święty zamieszka w Tobie, znajdziesz radość, przestaniesz przypominać grób i wrócisz do życia, które będzie w tobie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter