19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 27 listopada

Ocena: 4.65
1801

Z modlitwy uwielbienia płynie niezwykła moc. Najwięksi święci, w najtrudniejszych momentach życia zawierzali się tylko Bogu i wielbili Go. O nic już nie prosili. Niech nasza codzienna modlitwa uwielbienia ożywia Bożego ducha w nas.

-teksty czytań-

Fot. pexels.com/ CCO

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, Andrzej Kowalski

Pierwsze czytanie: Dn 5, 1-6.13-14.16-17.23-28

Czytane dzisiaj fragmenty z Księgi proroka Daniela powinny być nauczane w podręcznikach dla przywódców państwowych, a nawet dla wszystkich sprawujących jakąkolwiek władzę, ale także podręcznikach pisanych przez Bożych mędrców. Prorok Daniel poucza bowiem, że trzeba znać nie tylko historię i pragmatykę rządzenia, ale przede wszystkim Boga samego. To Bóg jest Panem historii. To z Jego przyzwolenia jedni ludzie są wynoszeni do odpowiedzialności za innych, a drudzy - do posłuszeństwa swoim przełożonym. Stąd arogancja i abnegacja wywyższonych prowadzi zwykle nie tylko do ich upadku, ale także wyrządza szkodę podwładnym. Poczucie wyższości rodzi pychę, a ta prowadzi do lęku o swoją pozycję, do nienawiści swoich przeciwników, a nawet do zadawania im śmierci cywilnej lub fizycznej. Upadek moralny działa jak lawina. Zaczyna się od pozycji rodzinnych, społecznych aż doprowadza do świętokradztwa, bowiem w tej walce o władzę i przywileje taki człowiek zdolny jest nawet do przymierza z diabłem. Nieistotne będą dla niego tradycje ojców, nauczanie Kościoła, wyższe wartości. Często zniszczą go sami jego kamraci, konkurenci do zajęcia jego miejsca, bo nie widzą już dla siebie zysku z jego obecności.

 

Psalm responsoryjny: Dn 3,62a.63a.64a.65a.66a.67

Słuchając tej pieśni, aż się prosi, aby włączyć się w tę modlitwę uwielbienia Boga wraz z całym wszechświatem. Gdy przyglądamy się najwybitniejszym dziełom sztuki, gdy je studiujemy, zauważamy ile wiedzy, wysiłku i serca musiał włożyć artysta w swoją pracę. Jak pragnął przemówić przez nią precyzją detali, mocą symbolu czy koloru, aby wywołać głębokie poruszenie estetyczne, aby przemienić dusze odbiorcy swego dzieła. O ileż nieskończenie więcej możemy doświadczyć, gdy spojrzymy na wszechświat i jego Stwórcę. Już starożytni umieli dostrzec i wyciągnąć odpowiednie wnioski: świat musi mieć swego Kreatora. Na tym przekonaniu święty Tomasz z Akwinu zbudował słynne dowodzenie istnienia Boga. Odkrywszy piękno stworzenia, możemy odkryć piękno Stworzyciela. Możemy za Norwidem zapytać siebie: „ Cóż wiem o pięknem?”, by odpowiedzieć: „Kształtem jest Miłości” i jeszcze: „Bo piękno na to jest, by zachwycało. Do pracy - praca, by się zmartwychwstawało”.

Tak mało znamy Chrystusa, tak mało Go kochamy i nie dość Go naśladujemy. Z modlitwy uwielbienia płynie niezwykła moc. Najwięksi święci, w najtrudniejszych momentach życia zawierzali się tylko Bogu i wielbili Go. O nic już nie prosili. Niech nasza codzienna modlitwa uwielbienia ożywia Bożego ducha w nas. Gdy nas kiedyś będą prześladowali, niech nam Bóg sam wystarczy.

 

Ewangelia: Łk 21, 12-19

Odwieczne Słowo Boże przemawia do nas zawsze i wszędzie. W ponadczasowej zapowiedzi dzisiejszej Ewangelii Jezus uświadamia nam, Jego wyznawcom i uczniom, a poprzez chrzest swoim braciom i siostrom, że przed Jego powtórnym przyjściem czekają nas prześladowania. Chrystus odczuł to na sobie po raz pierwszy zaraz po narodzeniu, a potem w swej trzyletniej misji zbawczej, uwieńczonej śmiercią na krzyżu. Dlaczego nas ma to spotkać, czy może nawet już spotyka? Wiemy o tym z nauczania Jezusa z Nazaretu, że uczeń nie przewyższa Mistrza, i że złoto w ogniu się próbuje. To „próbowanie” występowało i występuje w całej historii chrześcijaństwa, a szczególnie - katolicyzmu. Nikt i nic nie jest tak zawzięcie atakowane jak Kościół Katolicki, jeden, powszechny, apostolski i maryjny. Każdy grzech jego członków jest izolowany od podobnych mu w innych środowiskach i wyolbrzymiany. Im bardziej zbliżamy się do eschatologicznego końca czasów, tym bardziej nasila się diabelska walka o dusze, aby na złość Bogu wydrzeć je Niebu, dla którego zostały stworzone. Ta szatańska taktyka zwalczania Niewiasty, używania fałszywych proroków, perfidnej intelektualnie reinterpretacji nauczania Bożego, wzbudzania histerii chrystofobicznej, jest rozpoznawalna także w naszych czasach. Od czego zaczynają się prześladowania? Tradycyjnie, od pretekstów religijnych, etnicznych czy politycznych. Ostatnimi czasy, głównie w krajach demokratycznych, najczęściej pod pozorem obrony godności człowieka. Wprowadza się wtedy nowe regulacje prawne, określane mianem poprawności politycznej. Zamyka ona zbyt często usta demokratycznemu dialogowi. Nie tylko ogranicza badania naukowe, ale też ośmiela się cenzurować, a nawet usuwać z dyskursu publicznego Katechizm czy wybrane teksty biblijne na przykład o rozwiązłości seksualnej. Dzieje się to szczególnie tam, gdzie zanika Kościół, a wraz z nim rozumienie Dekalogu. Jeśli tak dalej pójdzie, doprowadzi to do legalizacji takich praw, które mogą rozsadzić Kościół od środka, utworzyć światową religię, przywrócić katakumby, a w imieniu państwa i „świątyni” pozbawić ludzi już nie tylko wolności sumienia, ale i życia. Jakże to bolesne, że tak wiele z tego dzieje się i w naszym kraju. Zło, które bało się wychylić głowę w katolickim kraju, wypęzło na ulice, do mediów, szkół, a nawet dymem spowija Kościół. Tak jak Chrystusa, swoi Go nie przyjęli. W tym kontekście nasza osobista wiara zawsze będzie konfrontowana z rzeczywistością, a nasze wielbienie Boga samymi wargami, będzie obnażane przez otoczenie i nasze sumienie. Czas próby i całkowite zjednoczenie się z wolą Bożą, to dwa tematy, którym warto poświęcić czas na rozmyślanie i rachunek sumienia. Musimy pamiętać, że mogą nam zabrać ciało, ale duszy nie zabiorą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter