18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 24 sierpnia 2019

Ocena: 5
612

Jezus zna każdego z nas, przenika nas. Widzi całe dobro znajdujące się w nas, pokłady miłości, zdolność kochania, ale widzi też grzeszność oraz słabości. I nie zraża się nimi. Pomimo złych skłonności i grzechu wybiera każdego z nas do wypełnienia pewnej szczególnej misji dla uświęcenia naszego i innych.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com/CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: o. Grzegorz Mossakowski CP

Pierwsze czytanie: Ap 21, 9b-14

Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana przedstawia wieczną niebiańską rzeczywistość, do której zdążamy w naszym ziemskim życiu. Jest ona ukazana poprzez obraz nowej Jerozolimy, uświęconej już nie przez świątynię i składane ofiary, ale przez widzialną obecność Boga.
Jak czytamy w tym natchnionym tekście, nowe miasto święte jest zbudowane na fundamencie składającym się z dwunastu warstw, na których wypisane są imiona dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa, którego symbolizuje Baranek. Ten obraz wyraża ważną prawdę, która często nam umyka. Podstawowym warunkiem otrzymania „obywatelstwa“ w Nowym Jeruzalem jest zachowywanie w życiu ziemskim nauki Jezusa przekazanej nam przez apostołów i ich następców – biskupów, na czele z Ojcem Świętym. Niestety, możemy zaobserwować wśród wiernych dużą nieznajomość Ewangelii, Dziejów i Listów Apostolskich, które zawierają podstawy doktryny katolickiej, nie mówiąc już o nauczaniu Kościoła, zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Nie brak też takich, którzy wprawdzie pochylają się nad tekstami biblijnymi, ale interpretują je błędnie, bez uwzględnienia ich rozumienia ukształtowanego przez Tradycję Kościoła, co prowadzi niekiedy nawet do apostazji na rzecz wspólnot nie będących w jedności z Kościołem Katolickim.
A jak widzimy w komentowanej perykopie Apokalipsy, nauczanie apostolskie o Jezusie, Jego nowe prawo miłości, które przyniósł, będzie podstawą egzystencji w nowej rzeczywistości. Kto go nie zna i nie wypełnia w swoim życiu, nie może liczyć na udział w niej.

Starajmy się o częstą lekturę Pisma Świętego i poznawanie nauki Kościoła, byśmy w wieczności posiedli Nowe Jeruzalem.  


Psalm responsoryjny: Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18

Wraz z pojawieniem się Jezusa na ziemi i Jego publiczną działalnością rozpoczęło się zaprowadzanie przez Boga w Osobie Chrystusa Królestwa Niebieskiego na świecie. Nie było to dzieło, które miało swój początek i koniec, które już zostało sfinalizowane. Ono trwa nadal. Teraz  Pan nas wzywa słowami psalmu responsoryjnego, byśmy swoim życiem pełnym czynów miłości kontynuowali ten proces: „Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twoje dzieła
i niech Cię błogosławią Twoi święci. Niech mówią o chwale Twojego królestwa
i niech głoszą Twoją potęgę“. Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy patrząc na mnie, na moje czyny, słuchając moich słów, inni mogą dostrzec we mnie Jezusa nadal obecnego i działającego w świecie? Czy swoim życiem przyczyniam się do dobra i radości innych, by Królestwo Niebieskie niepostrzeżenie, każdego dnia, wzrastało w moim otoczeniu?


Ewangelia: J 1, 45-51

Jezus zna każdego z nas, przenika nas. Widzi całe dobro znajdujące się w nas, pokłady miłości, zdolność kochania, ale widzi też grzeszność oraz słabości. I nie zraża się nimi. Pomimo złych skłonności i grzechu wybiera każdego z nas do wypełnienia pewnej szczególnej misji dla uświęcenia naszego i innych. Pan przenika nas i zna nasze życie tak, jak znał życie Natanaela. I jak powołał jego, powołuje i nas do zbawczych dzieł, udzielając łaski do szczęśliwego ich wypełnienia, by nasze słabości i nasze zło ich nie zniweczyło. Czy wierzę w to, że Bóg z Jego łaską jest silniejszy od moich niedomagań i grzechu? Czy z pomocą Boga podejmuję z nimi walkę, by pełnić Jego wolę?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -