28 lutego
piątek
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 23 sierpnia 2019

Ocena: 5
619

Należy jednak zadać sobie pytanie, czy ja wiem, co to znaczy miłować i czy w ten sposób odnoszę się do  siebie, by tak też odnosić się do Boga i innych? Miłość jest aktem woli, w którym pragnę dobra i rozwoju dla ukochanej osoby.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com / CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: o. Grzegorz Mossakowski CP

Pierwsze czytanie: Rt 1, 1. 3-6. 14b-16. 22

Liturgia Słowa stawia przed nami postać Rut Moabitki. Kobieta ta wykazała się wielką wiernością. Pomimo śmierci męża zdecydowała się powędrować wraz z teściową Noemi, będącą w podeszłym wieku, do obcego narodu, by tam z nią i z ludem Izraela wieść życie, oraz czcić jego Boga Jahwe. Postać  i postępowanie Rut są pochwałą wierności wobec drugiego człowieka. Jej historia na dalszych kartach Księgi pokazuje, że jej wierność nie została przez Boga pozostawiona bez nagrody. Rut doznała wiele życzliwości w swojej nowej ojczyźnie, a także udało się jej powtórnie wyjść za mąż za krewnego Noemi.

Postawa Rut powinna skłonić nas do refleksji nad praktykowaniem wierności wobec drugiego człowieka, wobec zobowiązań względem innych. Cnota wierności od wielu lat przeżywa poważny kryzys, nie tylko w rodzinach, w których wiele małżeństw po krótkim okresie wspólnego życia rozpada się. Kryzys wierności dotyka duchownych i osoby konsekrowane. Zdarza się porzucenie drogi kapłaństwa lub życia zakonnego niekiedy już po kilku latach od przyjęcia święceń czy złożenia profesji zakonnej.

Uczyńmy rachunek sumienia nad wiernością obowiązkom mojego stanu. Jak wygląda moja wierność wobec męża, żony? Czy z poświęceniem wypełniam obowiązki względem rodziny, moich dzieci? Czy jestem zdolny dla nich do trudnych poświęceń? Jeśli jestem kapłanem, osobą konsekrowaną, jak wygląda moje oddanie się Bogu? Czy wiernie wypełniam przepisy Służby Bożej, bądź obserwancji zakonnej? Czy w moim sercu albo zewnętrznie nie dopuszczam się zdrady Boga?
Czy wierzę, że Bóg nagrodzi trud włożony w zachowanie wierności?

        
Psalm responsoryjny:    Ps 146, 5-6b. 6c-7. 8-9a. 9b-10

Bóg jest naszym Stwórcą, naszym Ojcem i każdego dnia troszczy się o nasze potrzeby, dostarczając wszystko, czego nam potrzeba. Jest z nami także, gdy w czymś niedomagamy. Pomaga nam zmagać się z przeciwnościami dnia powszedniego. Jednak oprócz tego wszystkiego chce nam dać jeszcze więcej. Chce dać nam udział w swej chwale w przyszłym świecie. Tylko czy my jej oczekujemy? Czy jest ona obecna wśród naszych pragnień? Czy pamiętamy, że docelowo to do niej zmierzamy w naszym życiu? Módlmy się o gorące pragnienie tego, czym Pan chce nas uszczęśliwić w wieczności, o gorące pragnienie Jego samego.


Ewangelia: Mt 22, 34-40

Ewangelia dnia dzisiejszego dotyczy najważniejszego ze wszystkich przykazań danych nam od Boga: przykazania miłości Boga i drugiego człowieka, jak miłujemy samych siebie. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy ja wiem, co to znaczy miłować i czy w ten sposób odnoszę się do  siebie, by tak też odnosić się do Boga i innych? Miłość jest aktem woli, w którym pragnę dobra i rozwoju dla ukochanej osoby. Czy mogę powiedzieć, że pragnę dobra i rozwoju dla siebie? Czy uważam się za wartego tego, by doznawać dobra, by się rozwijać? A może z jakiegoś powodu uznaję się za niepotrzebnego, niezdolnego do zdziałania jakiegokolwiek dobra?
Pamiętajmy, że Pan nie powołał nas do istnienia bez powodu. Każdemu z nas dał wyjątkowe  powołanie, każdego z nas odkupił przez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie. Pamiętajmy, że jesteśmy warci Krwi Boga.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli,
a Pan Bóg będzie z wami

Dziś w Kościele: piątek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 58, 1-9a; Ps 51, 3-6b.18-19; Mt 9, 14-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
28 lutego – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -