15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 22 czerwca 2019

Ocena: 5
734

Wybierając Boga jako Pana, człowiek wszystko radośnie uczyni służbą dla Niego.

-teksty czytań-

fot. pixabay/ cco

Komentarz Bractwa Słowa Bożego, autor: ks. Adam Dynak

Pierwsze czytanie:  2 Kor 12, 1-1

Drugi List do Koryntian należy do najbardziej trudnych pism Świętego Pawła, jednak na tle całej twórczości literackiej apostoła, jaką znamy, okazuje się najbardziej autobiograficzny. Nigdzie Paweł nie mówi tyle na temat osobistych doświadczeń, zarówno tych trudnych, jak i radosnych. Po katalogu przeżytych cierpień na drodze apostolskiego służenia, przechodzi do świadectwa o wzniosłych doświadczeniach duchowych, mistycznych. Za każdym razem pragnie utwierdzić swoją pozycję jako apostoła Jezusa Chrystusa. Chociaż anonimowo przedstawia duchowe przeżycia jakiegoś człowieka, wiadomo jednak, że mówi o sobie samym. To, o czym świadczy Paweł, wydaje się niesamowite: pobyt w trzecim niebie, przebywanie w raju. Takie doświadczenia mogą wprawiać w zachwyt, ale też nie powinny zbytnio dziwić. Człowiek tak oddany Chrystusowi, tak bardzo cierpiący dla Jego sprawy, dostępuje łaski szczególnego obcowania ze swoim Panem. Nie chodzi o nagrodę za doznawane trudy, bo ta będzie miała miejsce w wieczności. Chodzi o szczególną więź, o współpracę, która niesie w sobie, która dopuszcza, a nawet potrzebuje form ponadnaturalnego obcowania. Świadectwo apostoła kończy się jednak powrotem do tematu cierpień i upokorzeń, które Paweł przyjmuje jako dar Boży potrzebny dla osobistego uświęcenia. 

Psalm responsoryjny: Ps 34 (33), 8-9. 10-11. 12-13

Mamy ten sam Psalm, który czytaliśmy i rozważaliśmy wczoraj. Warto zauważyć logikę w powtórzeniu tego samego Psalmu, choć nie tych samych jego wersetów. Pomaga nam to lepiej zrozumieć osobę i życie Apostoła Narodów. Cierpiąc dla Chrystusa, dla Jego Kościoła, Paweł odczuwa tę samą wdzięczność i miłość do Boga, które przeżywa w sytuacji szczególnej i radosnej bliskości z Nim. Człowiek prawdziwie zjednoczony z Bogiem nie kieruje się emocjonalnymi nastrojami, ale zawsze płonie miłością do swego Pana. Taki był Święty Paweł i treść responsorium w pewien delikatny sposób zwraca na to uwagę. Śpiewając Psalm, oddajemy cześć Najwyższemu Bogu, ale również możemy poddawać się formacji jego treści.

Ewangelia: Mt 6, 24-34

Tym razem Jezus mówi o mamonie. To słowo oznacza wszelkie bogactwo doczesne, zwłaszcza to niesprawiedliwie i niegodziwie zdobyte. Jeżeli w życiu codziennym można z powodzeniem być zatrudnionym w dwóch miejscach pracy, to odnośnie do relacji z Bogiem tak się nie da. On jest godzien wyłącznego oddania. Nie można jednocześnie żyć dla Niego i być pochłoniętym przez niegodziwości, które z natury rzeczy są wrogie Bogu. Chodzi nie tyle o grzechy, jako wynik ludzkiej, słabej natury, ale o przyjętą świadomie i dobrowolnie grzeszną postawę życia jako coś stałego i nieodłącznego. Wybierając Boga jako Pana, człowiek wszystko radośnie uczyni służbą dla Niego. Kiedy bogiem staje się mamona, wszystko zostanie jej poddane, również i Bóg?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter