18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 19 sierpnia 2019

Ocena: 5
666

Młodzieniec z dzisiejszej Ewangelii także robił wszystko co w jego mocy, by osiągnąć życie wieczne. Nie potrafił tylko jednego i najważniejszego: wprowadzić Prawo Boga, miłość do Niego, w wymagający czyn, w konkret życia. Nie potrafił stracić czegoś ze swojego mienia dla miłości Boga, co jest jednym z wyznaczników prawdziwej miłości.

- teksty czytań -

Fot. pixabay, CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: o. Grzegorz Mossakowski CP

Pierwsze czytanie: Sdz 2, 11-19   

W dzisiejszej perykopie pierwszego czytania z Księgi Sędziów widzimy opis niewierności Izraela wobec Boga Jahwe. Naród Wybrany porzucił w tym czasie kult prawdziwego Boga  na rzecz oddawania pokłonu fałszywym bożkom ościennych ludów. Bóg, pomimo licznych zdrad swego narodu, kar nań zsyłanych, nie odebrał mu swej łaski. Jak czytamy, Bóg Jahwe powoływał dla swego ludu sędziów, charyzmatycznych przywódców, którzy mieli dokonać wielkich dzieł w imieniu Boga, ocalić Izraela i sprowadzić go na drogę prawdziwej wiary. Byli oni narzędziami w ręku Boga, poprzez które walczył w obronie swoich dzieci. Przez nich Pan objawiał swą wierność i miłość wobec ludzi. Pomimo tego Izrael ciągle odstępował od zasad życia według Bożego prawa. Mimo, że okres sędziów to dawne dzieje, postępowanie wybranych przez Boga niewiele się zmieniło. Nadal zdradzamy jedynego, prawdziwego Boga, szukając szczęścia w wielu współczesnych Baalach i Asztartach: w pieniądzu, w karierze, w  nadmiernym przywiązaniu do dóbr, w wiedzy i postępie technologicznym, w zawierających wiele niebezpieczeństw duchowościach dalekowschodnich, w formach medytacji obcej doktrynie katolickiej i innych. Zdradzamy Pana ze współczesnymi Baalami, gdy i w naszych czasach On w swojej miłości do nas wzbudza nam wielkich przewodników w wierze, jak sługa Boży Prymas Stefan kardynał Wyszyński, czy święty Jan Paweł II.   

Nie pozostawajmy głusi na przesłania tych wielkich sędziów naszych czasów, wcielajmy je w codzienne życie i podejmujmy wytrwale trud nawrócenia od naszych współczesnych bożków.
    
Psalm responsoryjny: Ps 106, 34-35. 36-37. 39-40. 43ab. 44   

Chyba wszyscy znamy stare porzekadło, które mówi: „Z kim przestajesz, takim się stajesz“. Nie inaczej stało się z Narodem Wybranym, o czym opowiada psalm responsoryjny dzisiejszej Liturgii Słowa. Bóg polecił Izraelitom, gdy już wejdą do ziemi obiecanej Kanaan, by z Jego pomocą wytępili pogańskie ludy, stanowiące zagrożenie dla czystości kultu jedynego, prawdziwego Pana. Izraelici nie zrobili tego, co więcej, idąc za przykładem Kananejczyków, zaczęli oddawać cześć pogańskim bożkom, co było efektem nawiązywania zabronionych kontaktów Izraela z tubylcami. Odejście od prawdziwej wiary, ściągnęło na Izraela Boże kary, które miały na celu nawrócenie go do Pana.   

Rozważając tekst tego psalmu, pomyślmy nad tym, towarzystwo jakich ludzi wybieramy, gdy mamy możliwość jego wyboru? Czy są to ludzie, których słowa, czyny, przykład życia zbliżają nas do Pana, czy od Niego oddalają przez ich skłanianie się ku wartościom Bogu przeciwnym?

Ewangelia: Mt 19, 16-22   

Wiele jesteśmy w stanie zrobić dla naszego uświęcenia, rozwoju duchowego, pogłębienia wiedzy religijnej... Potrafimy odbywać długie pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i poza jej granicami. Jesteśmy w stanie zamknąć się na kilka dni w murach klasztornych dla odbycia rekolekcji w milczeniu, np. według metody św. Ignacego Loyoli. Potrafimy też poświęcić całe lata na zgłębianie Pisma Świętego, dogmatów wiary czy pism apologetycznych na studiach teologii. To wszystko jest jak najbardziej pożyteczne dla naszego życia duchowego i zbawienia. Młodzieniec z dzisiejszej Ewangelii także robił wszystko co w jego mocy, by osiągnąć życie wieczne. Nie potrafił tylko jednego i najważniejszego: wprowadzić Prawo Boga, miłość do Niego, w wymagający czyn, w konkret życia. Nie potrafił stracić czegoś ze swojego mienia dla miłości Boga, co jest jednym z wyznaczników prawdziwej miłości. Czy my, starający się żyć blisko Pana, potrafimy coś dla Niego, obecnego w naszych bliźnich, poświęcić tak, żeby to naprawdę nas kosztowało?

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -