29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 19 października 2019

Ocena: 5
1315

Mamy być świadkami sprzeciwu wobec świata, mamy wspierać tych, których Chrystus powołał do głoszenia Jego Ewangelii, ale przede wszystkim mamy odważnie wyznawać naszą wiarę. Za tę wiarę oddawali życie chrześcijanie na przestrzeni wieków, za tę wiarę ginęli obrońcy naszej ojczyzny.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com / CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Teresa Pieczyńska  

Pierwsze czytanie: Rz 4, 13.16-18

Przykład Abrahama pokazuje, jak niezliczonych łask dostępuje człowiek, który bezwarunkowo zaufał Bogu i poddał Mu swój los. Głos, prowadzący go do nieznanej ziemi, był drogowskazem na dalsze życie jego i ludu. Głód prawdy i właściwie odczytany głos serca pokierowały przyszłym losem patriarchy. Postawienie wszystkiego na Boga jest jedynym słusznym wyborem. Czym dla nas jest wiara, otwierająca przed nami perspektywę życia w wieczności, wprowadzająca nas na wyższy szczebel zażyłości i więzi z Bogiem Stwórcą i Ojcem? Apostoł Paweł stawia wiarę w Chrystusa i Jego naukę ponad przepisy Prawa, na których dotychczas opierało się religijne, społeczne i polityczne życie narodu wybranego.

Można powiedzieć Bogu „Nie!”, można Mu okazywać daleko idącą obojętność, wybierając, jako cele swojego życia to, co najbardziej bliskie sercu i zajęciom codziennym (…). Jednakże w sercu człowieka jest coś niezwykłego i szczególnego - jest w nim pragnienie prawdy. Prawdy, której się poszukuje i zgłębia. Prawdy, która zawiera w sobie swoistą moc: najpierw przyciąga człowieka do siebie, a następnie każe człowiekowi siebie uznać, a na koniec według jej reguł postępować. (Abp Marek Jędraszewski, Kto szuka prawdy, szuka Boga, Wydawnictwo M, Kraków 2017, str. 47)

 

Psalm responsoryjny: Ps 105, 6-7.8-9.42-43

Psalm 105, powstały w czasie niewoli babilońskiej, jest pouczeniem opierającym się na relacji Boga z Jego narodem. Autor przywołuje dawne dzieje Izraela i wzywa do wytrwania w przymierzu z Panem, który zawsze dochowuje wierności słowu danemu Abrahamowi, a potem Jakubowi. Wszystko, co naród izraelski osiągnął, zawdzięcza nieustannej opiece i prowadzeniu przez Boga Jahwe.

 

Ewangelia: Łk 12, 8-12

Pierwszą Komunię Świętą każdy z nas zapamiętał zapewne jako jedno z najbardziej radosnych wydarzeń w swoim życiu, po którym nastąpiło niemniej radosne spotkanie z najbliższą rodziną i przyjaciółmi, życzenia, prezenty… Od tego momentu rozpoczęło się pełne uczestnictwo we Mszy świętej. Niepostrzeżenie przeszliśmy z wieku dziecięcego w wiek młodzieńczy, potem w dorosłe życie. Wcześniej nikt nie wymagał od nas dowodów na naszą przynależność i miłość do Chrystusa. Aż nadszedł taki moment, kiedy ufność w Bożą miłość i opiekę oraz wiara, że wszyscy wokół nas są przecież katolikami, zderzyły się z pozbawionym skrupułów światem. Na lekcjach religii, przygotowujących nas do Pierwszej Komunii Świętej nie uprzedzano, że Pan zażąda od nas, abyśmy opowiedzieli się, po której jesteśmy stronie.

I oto trzeba wybrać i wyraźnie powiedzieć: NIE POPIERAM tej ideologii walczącej z powszechnie uznawanym systemem wartości. Jestem przeciw. Mamy być świadkami sprzeciwu wobec świata, mamy wspierać tych, których Chrystus powołał do głoszenia Jego Ewangelii, ale przede wszystkim mamy odważnie wyznawać naszą wiarę. Za tę wiarę oddawali życie chrześcijanie na przestrzeni wieków, za tę wiarę ginęli obrońcy naszej ojczyzny. Czy jako katolicy, jako spadkobiercy pierwszych uczniów i wyznawców możemy być wobec tego obojętni lub, co najgorsze - zaprzeć się swej wiary? Obrona krzyża jest, zatem wspólnym zadaniem nas, chrześcijan, pochodzących z różnych Kościołów i wyznań. W zwycięskim krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu jesteśmy prawdziwie Bożymi dziećmi, a między sobą braćmi i siostrami, pokładamy łączącą nas nadzieję. W nim i poprzez niego wyrażamy naszą osobistą godność, wielkość naszego człowieczeństwa i naszą przyszłość, która wykracza poza ten świat. (Abp Marek Jędraszewski, Kto szuka prawdy, szuka Boga, Wydawnictwo M, Kraków 2017, str. 67)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter