21 października
poniedziałek
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 19 czerwca 2019

Ocena: 5
376

Słowa Jezusa przypominają i uświadamiają nam ważność modlitwy, postu i postawy miłosierdzia, trzech nieustannie ważnych wartości w życiu chrześcijanina.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com / CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: ks. Adam Dynak

Pierwsze czytanie: 2 Kor 9, 6-11

Święty Paweł nadal kontynuuje podjęty temat chrześcijańskiej ofiarności. Aż dwa rozdziały swojego listu poświęcił kwestii zorganizowania pomocy materialnej we wspólnocie korynckiej dla potrzebujących chrześcijan w Judei. Ci ostatni podzielili się wiarą, wysyłając misjonarzy do pogańskiego świata, teraz jest możliwość okazania im wdzięczności, udzielając pomocy, której potrzebują. Nie oznacza to wcale, że Paweł oceniał potrzeby materialne Kościoła jako najważniejsze. Kościół istnieje i pełni swoją misję w doczesnym świecie, i choć ma być dla niego znakiem sprzeciwu w wielu sprawach, to jednak nie stanowi enklawy, jakiejś oddzielnej, eksterytorialnej strefy. Paweł jest realistą, który doskonale rozróżnia cel i środki wiodące do niego. Cel jest Boży, środki mogą być doczesne. Warto również zwrócić uwagę na wrażliwość apostoła odnośnie do powszechności Kościoła. Nie tylko, że we wszystkich mieszkańcach globu ziemskiego widzi kandydatów na wyznawców Chrystusa, ale także stara się budować różnorakie mosty jedności pomiędzy istniejącymi wspólnotami chrześcijan. Materialna pomoc stanowi jedną z nici takiej wzajemności. Nie jest ona jednak najważniejszą z możliwych, czemu Paweł daje jasno wyraz. Jest jedną z wielu, nie najważniejszą, ale też nie ostatnią…

Psalm responsoryjny: Ps 112 (111), 1-2.3-4.9

Psalmista celebruje bojaźń Bożą. Jest to jedno z czołowych pojęć w Biblii, choć wydaje się, że współczesnemu człowiekowi niezbyt bliskie, przede wszystkim nie zrozumiałe. Na pewno nie można bojaźni Bożej utożsamiać ze strachem, lękiem przed Bogiem. Trudno wyjaśnić to pojęcie, będące nieuchwytnym dla ludzkiego definiowania. Bojaźń Boża wynika z przyznania prawdy, kim jest Bóg i kim jest wobec Niego człowiek. To ogromny szacunek, miłość, poddanie się. To szukanie Jego woli i pełnienie jej ze wszystkich sił. To życie z Bogiem i w Bogu. Taka postawa stymuluje do właściwego życia moralnego, do właściwej postawy wobec drugiego człowieka. Również w takich sytuacjach, do jakich nawiązuje Święty Paweł w pierwszym czytaniu.  

Ewangelia: Mt 6, 1-6.16-18

Spotykamy dziś w liturgii słowa te same fragmenty Ewangelii, które Kościół czyta w Środę Popielcową. Słowa Jezusa przypominają i uświadamiają nam ważność modlitwy, postu i postawy miłosierdzia, trzech nieustannie ważnych wartości w życiu chrześcijanina. Człowiek raczej lubi, kiedy sprawy stawiane są konkretnie, bo dzięki temu wiadomo, o co chodzi. Dotyczy to również życia religijnego, tak we wspólnocie jak i indywidualnym porządku. Kościół, więc, czerpiąc z nauki Jezusa, proponuje wierzącym konkretny program życia nie tylko na okres Wielkiego Postu, ale na cały rok: modlitwa, post, uczynki miłosierdzia. Tylko tyle i aż tyle. Można oczywiście robić dodatkowe postanowienia, ale zawsze, jeżeli będą one właściwie przyjęte, tak czy inaczej będą związane z którąś z tych trzech ewangelicznych kategorii. Warto jednak zwrócić uwagę, że Jezusowi bardziej niż o ilość, chodzi o jakość podjętych praktyk. Nie wolno przeoczyć tego ważnego elementu. Jezus, wzywając do takich postaw, pragnie, aby były one przeżywane w Jego duchu, to znaczy z pokorą i uniżeniem, jako służba Bogu i ludziom, a nie dla osiągnięcia własnej korzyści czy satysfakcji. Nigdzie Jezus nie wyraził się dokładniej na temat właściwej intencji życia chrześcijańskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Strzeżcie się chciwości, bo nawet gdy ktoś
ma wszystkiego w nadmiarze,
życie jego nie zależy od jego mienia

Dziś w Kościele:
poniedziałek XXIX tygodnia zwykłego 
+ dzień powszedni
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 4,20-25; Ps (Łk 1,69-75), Łk 12,13-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -