19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 17 czerwca

Ocena: 5
1203

Ścisła przynależność do Boga, w pełni serdeczna więź z Nim, zapewnia zdolność właściwego rozumienia Ewangelii.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com/CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: ks. Adam Dynak

Pierwsze czytanie: 2 Kor 6, 1-10

Tekst pierwszego czytania stanowi jedną z najbardziej nośnych wypowiedzi apostoła Pawła. Fragment ten możemy podzielić na dwie części. W pierwszej Paweł eksponuje doniosłość obecnej a przez to każdej chwili życia, jej decydujące znaczenie w perspektywie wiecznego zbawienia. Każde „teraz” jest najważniejsze w życiu człowieka. Zbawcze kairos, które już nigdy się nie powtórzy, od którego może wiele, a nawet wszystko zależeć. Żyjąc z Bogiem, z Jego woli, w Jego obecności, każda chwila życia jest uświęcona, jest konsekrowana. Każde mgnienie stanowi element wieczności. Zmarnowanie go jest, więc świętokradztwem… Druga część czytania stanowi doskonałe kompendium statusu i misji chrześcijaństwa. Apostoł, będąc zakochanym w Kościele, służąc mu i zakładając jego nowe wspólnoty, przedstawił rzeczywistość świata chrześcijańskiego jako wielki splot paradoksów. W ten sposób nie tylko przedstawił Kościół jako żywy organizm, ale także wydatnie ukazał jego misterium, jego dążenia i zmagania na drodze świętości życia. Trudno powiedzieć, czy Paweł przedstawia realny stan panujący we wspólnotach, które założył, czy też wyraża upragnioną wizję chrześcijaństwa. Nas o wiele bardziej interesuje, jaka będzie odpowiedź na to pytanie odnośnie do obecnego stanu Kościoła?  


Psalm responsoryjny: Ps 98 (97), 2-3ab.3cd-4

Odpowiadając na treść usłyszanego słowa, razem z psalmistą pragniemy śpiewać Panu pieśń nową. To pieśń chrześcijan, nowego Ludu Bożego, który tak dokładnie scharakteryzował Święty Paweł. Psalm zaczyna być doskonale rozumiany dopiero w kontekście Nowego Testamentu, chrześcijaństwa, Kościoła. Osoba Jezusa Chrystusa, Jego paschalne zwycięstwo, fakt głoszenia Ewangelii na całym świecie - stanowią właściwy komentarz do wyrażeń: uczynił cuda, zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica, ujrzały wszystkie krańce ziemi zbawienie Boga naszego. Jeżeli swoim życiem utożsamiamy się z tym, co głosi Apostoł Narodów, spontanicznie, radosnym sercem będziemy śpiewać Bogu w duchu tego responsorium.

Ewangelia: Mt 5, 33-37

Nauka Jezusa jest niezwykle radykalna i w pierwszym momencie może dziwić, a nawet odpychać. Pozornie wydaje się zachęcać do tolerowania zła, niesprawiedliwości, chamstwa. Zgadzając się na wszystko w imię pokory, zostanę zdeptany, zniszczony – powie niejeden z czytelników Ewangelii. Być może dlatego Ewangelia posiada tak mało czytelników i jeszcze mniej zwolenników… Chodzi jednak o ducha Ewangelii, a nie jej literę. Przede wszystkim Jezus zwraca się do uczestników królestwa Bożego na ziemi, do tych, którzy pragną królowania Boga w ludzkich sercach, słowach, uczynkach, intencjach i tutaj znajduje się klucz do tajemnicy. Ścisła przynależność do Boga, w pełni serdeczna więź z Nim, zapewnia zdolność właściwego rozumienia Ewangelii i obdarza potrzebną mądrością dla wcielania w życie jej nauki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter