15 lipca
środa
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 16 listopada

Ocena: 4.6
873

Okazuje się, że pierwszym celem modlitwy nie jest jej wysłuchanie – spełnienie – ale wiara. Przytoczoną przypowieść okalają precyzyjne wyjaśnienia: „zawsze powinni się modlić i nie ustawać” oznacza dla Syna człowieczego „znaleźć wiarę”.

-teksty czytań-

fot. pixabay.com/CC0

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, ks. Błażej Węgrzyn

Pierwsze czytanie: Mdr 18, 14-16; 19, 6-9
Nasz spacer po Księdze Mądrości dobiega dziś końca. Odwiedziliśmy w niej nieśmiertelność wiary, służebność władzy, płodność Ducha i symboliczność świata. Teraz medytujemy nad nocą paschalną. Oryginalni adresaci dzisiejszego czytania znajdowali się w paradoksalnej sytuacji: wyjście z Egiptu traktowali jako zamierzchłe wydarzenie zupełnie nie rzutujące na współczesność, niczym wyschniętą studnię przerobioną na pomnik; a zarazem oni sami znajdowali się akurat w „tym” Egipcie! Właśnie „stąd” Bóg ich niegdyś wyprowadził! To coś więcej niż zbieżność geograficzna. To znak Bożej mądrości. Niewiele brakuje, by poszła w ruch symboliczna machina rzeczywistości… A wtedy niewola egipska okaże się obrazem ich serc, obumarłych na skutek braku wiary… A wtedy, przy odrobinie dobrej woli, Boży Duch zapłodni ich serca, wznieci żywą wiarę i odzyskają przeświadczenie o nieśmiertelności ich więzi… A wtedy wystarczy im władzy nad sobą, by powierzyć się Bogu, który im miłosiernie usłuży.
Ty zaś, wtórny adresacie dzisiejszego czytania, zwróć uwagę na inne jego elementy: ciszę, słowo, śmierć, przekształcenie i wybawienie. Nie przypominają ci czegoś (i kogoś)? Innej nocy paschalnej? Osobowego Słowa, które umarło, by ciebie zbawić i pomóc ci przekształcać życie w kluczu dziecięctwa Bożego? Czy już nastał po Jego nocy twój dzień?

Psalm responsoryjny: Ps 105 (104),2-3.36-37.42-43
Utwór ten ściśle koresponduje z czytaniem, odwołując się wprost, w drugiej zwrotce, do wyjścia z Egiptu. Jednak jego główny temat jest inny i ujawnia się w ostatniej części (ale dla jasności warto przeczytać Psalm w całości): Pamiętał o słowie danym Abrahamowi. A więc, noc paschalną i następujące po niej zawarcie Przymierza pod górą Synaj – niejako dwustronnego, opartego na umowie – psalmista wpisuje w szerszy kontekst poprzedniego Przymierza z Abrahamem – wybitnie jednostronnego, opartego na inicjatywie samego Boga (zob. Rdz 15, 17-18). Co by to mówiło biednym żydowskim emigrantom (lub potomkom emigrantów) z pierwszego czytania? I chrześcijańskim emigrantom duchowo-moralnym? Że nawet jeśli funkcjonują w stanie – tylko zastanym lub aż spowodowanym – utraconego przymierza i zerwanej umowy, i właśnie w nim przyjdą do Boga, to On nie wypunktuje im palcem złamanych przepisów, ale przygarnie i powie, że nic się nie zmieniło w Jego wierności. On jest Słowem, które samo w sobie jest wierne.

Ewangelia: Łk 18, 1-8
Okazuje się, że pierwszym celem modlitwy nie jest jej wysłuchanie – spełnienie – ale wiara. Przytoczoną przypowieść okalają precyzyjne wyjaśnienia: „zawsze powinni się modlić i nie ustawać” oznacza dla Syna człowieczego „znaleźć wiarę”. Stawiając sprawę na ostrzu noża: jeśli wciąż, podpatrzony przez kogoś w trakcie modlitwy, na zadane znienacka pytanie „No, i co ci to daje?” usilnie poszukujesz przykładów efektywności modlitwy… nie nasiąkłeś jeszcze tożsamością wybranego – a właśnie to jest słowem-klucz dzisiejszego fragmentu Ewangelii. Jesteś „wybranym Boga”, „swoim”! Jesteś bratem pierwszego Wybranego (zob. Łk 3, 22; 9, 35), który także zanosił gorące prośby i błagania… i został wysłuchany… (por. Hbr 5, 7). Taka to perspektywa modlitwy: nie tyle jej skuteczność, ile szczere zaprzyjaźnienie się jej stron.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 lipca

Środa, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 10,5-7.13-16; Ps 94,5-10.14-15; Mt 11,25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter