14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 15 października 2019

Ocena: 4.9
630

Wychwalanie Boga jest istotą modlitwy każdego wierzącego. Starajmy się w naszej codziennej modlitwie równie często wielbić Pana Boga, jak prosimy o potrzebne łaski i pomoc.

- teksty czytań -

Fot. pixabay.com / CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Teresa Pieczyńska  

Pierwsze czytanie: Rz 1, 16-25

Bo ja nie wstydzę się Ewangelii. Ona jest mocą Boga dla zbawienia każdego, kto wierzy. Te słowa Apostoła i dalsze wersety jego Listu powinny być dla nas wskazówką, jak właściwie i gorliwie realizować dar, który otrzymaliśmy na chrzcie świętym, jak przeżywać naszą wiarę. Zostaliśmy wybrani i powołani - tak odczytajmy nasze chrześcijaństwo w świetle słów Apostoła Pawła. Nakłada to na nas obowiązek bezwzględnej obrony wiary i nieustannego dawania świadectwa.

Współczesny człowiek zatracił poczucie swojej wartości, jako dziecka Bożego stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. Odsunął się od Boga, wybierając bożki, których całe kolekcje stawia sobie na piedestale.

Nie można akceptować odmawiania prawa do życia dzieciom nienarodzonym ani tego, że wszelkie próby walki o to prawo poddaje się krytyce i atakom, uznając je za zamach na wolność kobiety, podczas gdy dokonuje się ogromnych nakładów finansowych na ratunek ginących gatunków zwierząt, czy walczy o prawo do wygodnego życia zwierząt hodowlanych. W myśl prawa do tzw. wolności człowiek tłumi głos sumienia i zatraca się w pogoni za zaspokajaniem prymitywnych rządz i zachcianek, akceptując wszechobecny kult ciała, który wyziera z każdej reklamy, oraz seksualność ludzkiego ciała sprowadzoną do poziomu bruku. Co człowiek zrobił z darem życia i wolności, którymi obdarzył go Bóg? W świecie, który żyje tak jakby Boga nie było (...) trzeba mieć doświadczenie Boga żywego, Boga bogatego w miłosierdzie, Boga, który daje radość i nadzieję. Tą radością i nadzieją trzeba dzielić się ze światem i przemieniać jego oblicze (Abp Marek Jędraszewski, Homilia z okazji święta Akademii Ignatianum, Kraków, 06.03.2018).

Psalm responsoryjny: Ps 19, 2-3.4-5b

Wychwalanie Boga jest istotą modlitwy każdego wierzącego. Dzisiejszy hymn ku czci Boga Stwórcy i Pana całego świata jest uwielbieniem Boga za całe dzieło stwórcze oraz za cudowne interwencje, poprzez które ratował On swój naród z niebezpieczeństw. Starajmy się w naszej codziennej modlitwie równie często wielbić Pana Boga, jak prosimy o potrzebne łaski i pomoc.

Ewangelia: Łk 11, 37-41

Faryzeizm współcześnie jest rozumiany jako fałsz, obłuda, często również jako udawana pobożność i podszyta hipokryzją wiara. Pan Jezus w ostrych słowach skrytykował postawę faryzeusza, który dziwił się Jego zachowaniu. Przywiązywanie wagi do zewnętrznych oznak wiary i pobożności faryzeusze doprowadzili niemal do perfekcji. Całkowicie skupiali się na tym, jak sprawować kult, jak przestrzegać Prawa, co jest dozwolone, a co zabronione, ustanowili gigantyczną ilość przepisów regulujących codzienne życie Izraela. W gąszczu tych zasad zatracili jednak istotę wiary, jej sedno. Pan Jezus wytyka faryzeuszowi skrupulanctwo, uznając je za przejaw nadgorliwości, jednocześnie wskazując na brak wrażliwości na to, co święte, na czym powinna skupiać się jego uwaga.

Zastanówmy się, czy my czasami nie przypominamy faryzeusza z Łukaszowej ewangelii. Czy nie oceniamy ludzi przez pryzmat ich zachowań, słów, a może, co jeszcze gorsze, przez pryzmat tego, co mówią o nich inni? Uważając się za uczniów Chrystusa, bądźmy katolikami w praktyce, nie tylko w teorii. Przyjmujmy słowo Boże podane nam w trakcie liturgii i wprowadzajmy je do naszego codziennego życia, umiejmy się nim dzielić i pokazywać, że jesteśmy wyznawcami Chrystusa.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter