18 stycznia
poniedziałek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 15 listopada

Ocena: 4.55
889

Przesłania Jezusa nie czyta się samym intelektem, ale sercem. I nie czyta się go indywidualnie, ale we wspólnocie i ze wspólnotą.

- teksty czytań -

fot. pixabay.com/CC0

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, ks. Błażej Węgrzyn

Pierwsze czytanie: Mdr 13, 1-9
Choć takie początki zdania bywają złudne, raz pokuszę się na nie: Kluczem do Objawienia chrześcijańskiego jest… sakramentalna struktura rzeczywistości. Świat – szeroko pojęty: ten makrokosmos materialny i przyrodniczy, ten system dziejów ludzkości, wreszcie ten mikrokosmos psychiki ludzkiej – jest jednym wielkim symbolem, jakby sakramentem; poza własnym sensem zdarzeń, jest jeszcze szczeliną, prześwitem i nośnikiem sensu głębszego i dialogicznego. Bóg komunikuje się z nami nie obok świata, ale poprzez świat. A nasze wysiłki zmierzającego do uporządkowania świata – poza tym, by się w nim lepiej żyło – przyczyniają się zarazem do usprawniania naszych receptorów Bożych symbolicznych komunikatów. Przynajmniej tak by wypadało. W tym miejscu wstąpmy do mądrego serca naszego żydowskiego brata, autora czytania, które trawi tajemnica: z jednej strony, widzi możliwość pewnego poznania istnienia Boga-Stwórcy z obserwacji sakramentalnego świata (dogmatycznie przypieczętował ją I Sobór Watykański); z drugiej strony, zauważa łaskawość, czyli darmowość – czyli nieoczywistość – wiary, osobowej więzi z odzywającym się Bogiem. W sercu naszego brata pobrzmiewa więc tak echo platońskiego mitu jaskini, jak i Jezusowego płaczu nad Jerozolimą czy Pawłowego rozdarcia wobec odrzucenia przez rodaków. Okazuje się, że w mądrości jest miejsce dla smutku.

Psalm responsoryjny: Ps 19 (18),2-3.4-5b
„No, dobrze”, ktoś mógłby skrzyżować ręce na piersiach, „a co jeśli ja jednak tego symbolicznego głosu świata nie słyszę: nieba, dnia, nocy? Acz jestem na nią otwarty”. Istotnie, czasem – najczęściej (?) – podanie na tacy samej interpretacji nie wystarcza; łuski nadal całkiem dobrze trzymają się oczu. W takim razie, zacznijmy od pytania, w jakich czasach żyjesz? „Mega zabieganych, zurbanizowanych i zestresowanych; moje życie rozgrywa się na stosunkowo wysokim poziomie, ale żeby go utrzymać, muszę pracować i przejmować się pracą daleko bardziej niż kiedyś”. Zostawię ci więc na razie jedną radę, łatwą, bo na wyciągnięcie ręki, i trudną, bo… prostą. Otóż, czekaj – naucz się czekać z wyboru: gdy jesteś w poczekalni u lekarza, po prostu siedź (lub stój); gdy jedziesz komunikacją miejską, po prostu jedź nią; gdy coś jesz i pijesz, to jedz i pij. Odłóż na bok telefon, a myślom i uczuciom pozwól płynąć bez wkręcania się w nie. Bądź tu i teraz. „Czyń, co czynisz” (św. Jan XXIII). Sakramentalny świat i ty czekacie na wzajemne oswojenie.

Ewangelia: Łk 17, 26-37
Kto ma uszy, niechaj słucha. – Gdzie jest padlina, tam zgromadzą się i sępy. – Ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. Przesłania Jezusa nie czyta się samym intelektem, ale sercem. I nie czyta się go indywidualnie, ale we wspólnocie i ze wspólnotą. Cały Kościół nosi w sobie i rodzi Chrystusa, cały jest w Niego zasłuchany, cały w Jego świetle interpretuje współczesność; właśnie na tym polega „zmysł wiary” przechowywany w doktrynie, liturgii i obyczajach (zob. KKK 1124, 1327). Nieco innymi niż wczoraj słowami św. Łukasz zachęca swoich braci, by pozostali z sobą, czyli zachowali wiarę wyrażoną w moralności i kulcie: czy to chodzi o paruzję w sensie ścisłym (powtórne przyjście Chrystusa), czy o perturbacje I wieku (zburzenie świątyni w Jerozolimie, prześladowania ze strony Żydów), czy o jakiekolwiek inne zawirowania dziejowe. Trzymając się Kościoła – rozmodlonego i uświęcającego, oczyszczanego i reformowanego – rozezna się każde objawienie Pana.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 5,1-10; Ps 110,b-4; Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter