11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 14 listopada

Ocena: 5
384

Nachodzą nas pokusy, by z racji grzechów wspólnoty lub jej jakiejś takiej „nieatrakcyjności” szukać Jezusa poza nią – Oto tu jest! Tam! A jednak… A jednak, On się tak uniżył, że właśnie w tej i w takiej wspólnocie pozostał i wiele wycierpiał; a wspólnota, wraz z Nim.

- teksty czytań -

fot. pixabay.com/CC0

  Komentarze Bractwa Słowa Bożego, ks. Błażej Węgrzyn
 

Pierwsze czytanie: Mdr 7, 22 – 8, 1
Zrobiło się tak… bajkowo i poetycko. Poszły w las stateczna monumentalność i przy-sadzista definicyjność naszych koncepcji mądrości. A przyznaj, że tak właśnie ją kojarzysz: z zadumanym profesorem w okularach o szkłach grubych albo intelektualnym „mózgiem, który wymiata”. Mylisz więc biblijną mądrość z inteligencją, wiedzą, doświadczeniem życiowym lub autorytetem. Faktycznie, nie przeczą jej, ale też nie wyczerpują jej istoty. Pewnie teraz spodziewasz się, że ci ją podam? Zapomnij! Nie jestem w stanie. Nikt nie jest. Zresztą, wcale nie o kolejną definicję chodzi. Ale znam kogoś, kto jest mądry według dzisiejszego opisu. Tak, dobrze zgadujesz: to Jezus Chrystus. On jeden jest ikoną mądrości biblijnej: ruchliwy, czysty i przenikliwy; On jeden w swoim podejściu do człowieka i jego zbawienia jest nieprze-widywalny (co nie znaczy, że jest nieobliczalny, chaotyczny czy irracjonalny). Wiesz, dlacze-go? Bo „napisał” Go Duch Święty. I, wiesz, w ciebie też Duch Mądrości chciałby się wcielić – w twoją osobowość i w twoje relacje – i tak po Bożemu pofiglować z tobą. Pozostając sobą – i ciebie pozostawiając sobą – odnowić cię i tak ukształtować kolejnego przyjaciela i proroka Bożego. Bo, zapomniałem dodać, obok mądrego Jezusa są Jego mądrzy naśladowcy (ale nie kopiści) – święci.

Psalm responsoryjny: Ps 119 (118),89-90.91.130.135.175
Dzisiejszy fragment najdłuższego Psalmu Biblii staje w pozornym kontraście do czyta-nia: z ostatniego, tytułem podsumowania, można by wyciągnąć słowo ruch, ruchliwość (nieu-chwytność); Psalm zaś obfituje w przeciwieństwa ruchu: wieczność, niezmienność, wierność, trwanie, ustawy… Ale to właśnie pozór! Utwór ten bowiem stanowi pochwałę objawionego prawa Bożego – ukrytego sensu życia i świata – które jednak nie sprowadza się do współcze-snego, pozytywnego rozumienia prawa jako „aktu prawnego”, „normy” czy „przepisu”, ale… do „słowa”! Prawo Boże, w języku Starego Testamentu, to inaczej Boże Słowo, którym stwa-rza świat, daje i podtrzymuje życie oraz którym komunikuje się ze swoimi dziećmi, ludźmi: przez historię, wspólnotę, liturgię, Pismo, proroków, serce, więzi… Słowo Boże więc – i Pra-wo (czasem, owszem, skodyfikowane), w które się wciela – jest bliźniakiem Mądrości Bożej: tak samo żywe, aktualne, dialogiczne i ruchliwe. Aż chciałoby się na tym jednym oddechu powiedzieć: „tak samo osobowe!”; ale to dopiero z nastaniem Jezusa.

Ewangelia: Łk 17, 20-25
Porządkowanie życia Łukaszowego Kościoła – jednoczenie serc, które wyraża się w zgodnym postępowaniu; podprowadzanie pod osobiste spotkania z Chrystusem-Głową, które przekładają się na umiłowanie wspólnoty-Ciała – dziś ujawnia swój cel: objawienie Królestwa Bożego. W innym miejscu, współpracownik św. Łukasza, Apostoł Paweł, przedstawi tajemni-cę Kościoła jako „Chrystus pośród was, nadzieja chwały” (zob. Kol 1, 27). Bóg, którego wewnętrzne życie stanowią relacje trzech osób, i którego darem dla nas jest włączenie w nie, objawia się także w środowisku relacji. Świadectwem Kościoła jest tworzenie więzi, w które wciela się Chrystus. Nachodzą nas pokusy, by z racji grzechów wspólnoty lub jej jakiejś takiej „nieatrakcyjności” szukać Jezusa poza nią – Oto tu jest! Tam! A jednak… A jednak, On się tak uniżył, że właśnie w tej i w takiej wspólnocie pozostał i wiele wycierpiał; a wspólnota, wraz z Nim (zob. Kol 1, 24).

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -