18 października
piątek
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 12 lipca 2019

Ocena: 5
954

Uczniowie, zatem mogą zginąć z rąk tych, którym będą głosić. (...) Uczniowie mogą bronić się przed zarzutami, ale nie przemocą, lecz słowem, płynącym od Ducha Świętego, a więc pełnym prawdy i miłości.

- tekst czytań -

fot. pixabay.com/CC0

Pierwsze czytanie: Rdz 46, 1-7. 28-30
    Słysząc o tym, że Jakub wraz z całą rodziną przenosi się do Egiptu, można by odnieść wrażenie, że postępuje wbrew obietnicy Boga. Przecież Bóg obiecał Jakubowi, że da Kanaan jemu i jego potomstwu. Jednak w drodze do Egiptu Bóg objawia się Jakubowi i upewnia go, że podjął właściwą decyzję. Czy zatem Bóg zmienił zdanie, wpierw obiecując zawładnięcie ziemią Kanaanu, a teraz posyłając Jakuba wraz z licznym potomstwem do Egiptu? Nie, Bóg nie zmienił zdania. Na początku ukazał jedynie cel, do którego doprowadzi Jakuba i jego potomstwo, nie określił jednak czasu i sposobu, w jaki ma nastąpić jego realizacja. Jakub nie opierał się wyłącznie na słowie, które Bóg bezpośrednio do niego wypowiedział, ale obserwował też znaki, to znaczy wydarzenia, przez które Pan Bóg mówi. A okoliczności takie jak głód w Kanaanie i obecność Józefa w Egipcie, gdzie było pod dostatkiem zboża, przemawiały za tym, aby opuścić dom rodzinny. Bóg, ukazując się Jakubowi w drodze do Egiptu, potwierdza, że podjął on właściwą decyzję.
    Także my, kiedy rozeznajemy, jak postąpić, powinniśmy pytać o to Pana Boga. Musimy jednak pamiętać, że Bóg mówi na różne sposoby: przez to, co dzieje się wokół nas, przez to, co mówią inni i poprzez światło i pokój na modlitwie. A jeśli znaki są ze sobą zgodne, to większe prawdopodobieństwo, że wskazują na wolę Boga.

 

Psalm responsoryjny: Ps 37, 3-4. 18-19. 27-28b. 39-40    
    Dzisiejszy psalm charakteryzuje relację Bóg – sprawiedliwy człowiek. Jeśli człowiek będzie czynił to, co dobre, a nie to, co złe, a więc jeśli będzie pełnił wolę Boga, to może być pewny, że Bóg jest i zawsze będzie przy nim, że nigdy o nim nie zapomni. Jeśli Bóg jest z człowiekiem, to da mu doświadczyć swojej miłości i dobroci, zatroszczy się o niego. Obecność i opieka Boga nie oznaczają jednak tego, że człowiek nie będzie przeżywał żadnych trudności, lecz że w każdej trudnej sytuacji Pan Bóg będzie przy nim i wskaże rozwiązanie.

 

Ewangelia: Mt 10, 16-23
    Jezus udziela swoim uczniom nauk, jak mają się zachowywać, gdy będą głosić Ewangelię. Porównuje ich do owiec przebywających pomiędzy wilkami. Uczniowie, zatem mogą zginąć z rąk tych, którym będą głosić. Dlatego Jezus poleca im, by byli roztropni, ostrożni, ale jednocześnie, by byli nieskazitelni, niewinni, by nie można im było nic zarzucić. Uczniowie mogą bronić się przed zarzutami, ale nie przemocą, lecz słowem, płynącym od Ducha Świętego, a więc pełnym prawdy i miłości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 października

Pan stanął przy mnie i wzmocnił mnie, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii

Dziś w Kościele:
piątek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ święto św. Łukasza, ewangelisty
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Tm 4,9-17a, Ps 145, Łk 10, 1-9
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -