14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 11 października 2019

Ocena: 4.95
347

Czy Jezus jest Panem mojego życia? Czy wierzę w Jego moc? Czy pozwalam, by działał w moim życiu i wyzwalał mnie od demonów, które chcą mną zawładnąć?

- teksty czytań -

fot. pixabay.com/CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Joanna Człapska    
       
Pierwsze czytanie: Jl 1,13-15; 2,1-2
Księga Joela stanowi pewnego rodzaju streszczenie apokaliptyki starotestamentalnej. Joel jest kolejnym prorokiem Starego Testamentu, który przepowiada nadejście dnia Pańskiego, a co za tym idzie - konieczność postu i pokuty. Prorok wyjaśnia najpierw interwencję Bożą na płaszczyźnie historycznej, a następnie zwraca uwagę na czasy ostateczne. W 11 wersecie drugiego rozdziału Joel mówi nam, że „wielki jest dzień Pana i pełen grozy, któż go przetrwa?”. Mimo, że wizja proroka jest dosyć przerażająca, to wzywając lud do okazania skruchy, jedocześnie wypatruje on czasów pełnych błogosławieństwa. Joel mówiąc o dniu Pańskim, przedstawia go najpierw jako doraźną karę zesłaną na naród wybrany, by pobudzić go do pokuty, a następnie - jako ostateczną karę Bożą zesłaną na inne narody za występki, których się one dopuściły.
Czy są to przepowiednie tylko dla współczesnych Joelowi? Doskonale wiemy, że nie, bo Słowo Boże jest nadal aktualne. To również my, żyjący w XXI wieku, mamy przemienić swoje życie, zerwać z nieprawością, zwrócić się ku Bogu, by w dniu Pańskim móc się radować a nie smucić.
 
Psalm responsoryjny: Ps  9,2-3.6 i 16.8-9
Dzisiejszy psalm to pieśń uwielbienia i dziękczynienia Bogu za wszelkie dzieła, których jest twórcą. Psalmista wskazuje na sąd Boży, jednocześnie wysławia Boga, podkreślając Jego sprawiedliwość. Zwraca uwagę też na to, co stanie się z poganami, którzy sami zakładają sidła na wiernych Bogu. Jakże aktualna jest ta pieśń dzisiaj, kiedy wierni Bogu są wyśmiewani, poniżani i prześladowani.
Ustrzeż nas Boże bez wiarołomstwem, dodaj sił, byśmy pozostali Ci wierni.

Ewangelia: Łk 11,15-26
Jezus wyrzuca złe duchy a ci, którzy są tego świadkami, oskarżają Go o to, że działa z mocy Belzebuba. Jakiż brak zrozumienia tego, kim jest Jezus Chrystus i z jaką misją przyszedł na świat. Jakież zaślepienie. Jezus chce działać w naszym życiu, chce uwalniać nas od demonów, które próbują nas zniewolić, jednak by mógł to robić, potrzebuje naszego otwarcia się na Jego moc. Potrzebuje naszego TAK, naszego wyznania, że to ON jest Panem panów i Królem królów. Zgoda na Boże działanie w naszym życiu nie uchroni nas przed pokusami, ale da nam siłę na odrzucenie ich, na przeciwstawienie się kusicielowi.
Jezus mówi też dzisiaj: Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, rozprasza (Łk 11,23). Tym samym bardzo konkretnie zaprasza nas do swoje drużyny, do wspólnego działania na rzecz dobra i prawdy. Tylko autentyczna relacja z Jezusem daje siłę do pokonania zła, do zwycięstwa dobra nad złem.    
Czy Jezus jest Panem mojego życia? Czy wierzę w Jego moc? Czy pozwalam, by działał w moim życiu i wyzwalał mnie od demonów, które chcą mną zawładnąć?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -