12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 10 lipca 2019

Ocena: 5
1016

Uczniowie zostają posłani, aby głosić Królestwo Boże. Są posłani przez Jezusa, a więc nie idą w swoim, lecz w Jego imieniu.

- teksty czytań -

fot. pixabay.com/CC0

Pierwsze czytanie: Rdz 41, 55-57; 42, 5-7. 14-15a. 17-24a

Zaskakująca jest historia Józefa, który najpierw został sprzedany przez własnych braci jako niewolnik, a następnie stał się drugą najważniejszą osobą w Egipcie, po faraonie. Widzimy, że Pan Bóg z ogromnego zła, jakim była zdrada własnego brata, wyprowadził wielkie dobro, gdyż dzięki Józefowi w latach obfitości zgromadzono zapasy zboża, by w czasie nieurodzaju wszystkie ludy mogły je kupować. Kiedy w Kanaanie nastał głód, bracia Józefa przybyli do Egiptu, aby kupić żywność dla swoich rodzin. Możemy przypuszczać, że nie spodziewali się odnaleźć tam swego brata, ani tym bardziej, że spotkają się z nim na dworze faraona. Gdy Józef ich rozpoznaje i poddaje próbie, oskarżając o szpiegostwo, bracia od razu odczytują to jako karę za zdradę brata. Przez te wszystkie lata od czasu, gdy sprzedali Józefa, musieli żyć z poczuciem winy, tym większym, że pewnie nie widzieli szansy na naprawienie zła, które popełnili. Teraz, po upływie wielu lat od tamtego wydarzenia, spotykają się dwie strony: zdradzony i zdradzający. Istnieje możliwość pojednania, ale to od Józefa zależy, czy przebaczy braciom i wyciągnie rękę na zgodę. Z kolei ze strony braci potrzebna jest skrucha, gdyż bez żalu za popełnione zło, nie ma pełnego pojednania.
My też często krzywdzimy lub jesteśmy krzywdzeni. Miejmy odwagę przebaczać i okazywać skruchę.


Psalm responsoryjny: Ps 33, 2-3. 10-11. 18-19
Psalmista wzywa do uwielbienia Boga, który jest potężniejszy od wszystkich ludzi. Jego potęga przejawia się między innymi w stałości i niezmienności Jego decyzji, których urzeczywistnieniu nikt, choćby to były całe rzesze ludzi, nie jest w stanie przeszkodzić.
Możemy ten psalm odczytać także w kontekście historii Józefa i jego braci. Józef miał sny prorockie, mówiące o jego wywyższeniu. Dzielił się nimi z braćmi, którzy nie mogli tego znieść i z zawiści sprzedali go jako niewolnika. Jednak ich działanie nie przeszkodziło Bogu w spełnieniu planów, jakie miał wobec Józefa.

 

Ewangelia: Mt 10, 1-7
Uczniowie zostają posłani, aby głosić Królestwo Boże. Są posłani przez Jezusa, a więc nie idą w swoim, lecz w Jego imieniu. Nie powinni, zatem unosić się pychą, że cuda i nawrócenia są ich własną zasługą. Posyłając swoich uczniów, Jezus udziela im wszystkiego, czego potrzebują do spełnienia tego zadania. Nie oznacza to jednak, że nie spotkają ich żadne trudności, albo że wszyscy przyjmą ich naukę. Bóg będzie z nimi w każdych okolicznościach i będzie ich wspierał.
Również my, gdy Bóg wyznacza nam zadanie, powinniśmy być gotowi stawić czoło wszelkim trudnościom.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter