2 lipca
czwartek
Jagody, Urbana, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 1 września 2019

Ocena: 4.8
1090

Intencje zapraszających Jezusa na posiłek nie były szlachetne: śledzili Go, aby zdobyć argumenty przeciw Niemu. Mimo to, przyjmuje i takie zaproszenia, bo nie przekreśla nikogo.

-teksty czytań-

Fot. pixabay, CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: s. Joanna Ewa Koszałka FMA

Pierwsze czytanie: Syr 3, 17-18.20.28-29

Bardzo realnie patrzy Syrach na życie. Obserwuje, rozmyśla nad nim, wyciąga mądre wnioski i nie zatrzymuje ich dla siebie, ani nie dzieli się nimi dla swojej chwały. Z treści Księgi możemy dowiedzieć się, że całe życie poświęcił na studiowanie Prawa, Proroków i Pism. Korzystał też z mądrościowych tradycji innych kultur, poznanych w licznych podróżach, a nabytą wiedzę przekazywał, prowadząc szkołę dla żydowskiej młodzieży. Prawdziwy mędrzec i nauczyciel otaczany szacunkiem współczesnych sobie zachęca do pokornej postawy wszystkich, szczególnie tych, którzy są wielcy. Uważa łagodność w stosunkach z ludźmi i pokorę wobec potęgi Boga za prawdziwą mądrość, przeciwstawiając ją chorobliwemu zaufaniu we własne siły. Oj, nie zrobiłby kariery w XXI wieku… Wydaje się, że przekręciliśmy wszystko na opak, co oznacza w porównaniu do nauk Syracha, że głupota opanowała nasze czasy! Z codziennego słownictwa pokora została wyrzucona poza margines „normalnych” zachowań. I to jest wyzwanie dla wszystkich, którzy pozwalają sobie na stanięcie w prawdzie: najpierw przed sobą samym, potem przed ludźmi. Można przecież usłyszeć wypowiedzi np. niektórych sportowców, którzy znają swoją wartość i po porażce mówią otwarcie o konieczności pokornego przyjęcia prawdy, że ktoś inny był po prostu lepszy, a po sukcesie potrafią podkreślić wkład innych. Wreszcie - przed Bogiem, który przecież zszedł do nas i zamieszkał między nami.


Psalm responsoryjny: Ps 68 (67), 4 i 5ac. 6-7b. 10-11

Zdarza się, że ustawiamy nasze plany na jutro, konfrontując je z prognozą pogody. Gorzej, gdy chcemy ustawić nawet pogodę pod nasze plany. Deszcz, który najchętniej wykreślilibyśmy z wakacyjnych dni, jest przez ludzi Wschodu uważany za błogosławieństwo. Nie będziemy dochodzić, co kryło się konkretnie pod tym obrazem. Największą łaską dla ubogich: sierot, wdów, opuszczonych czy uwięzionych, jest świadomość, że są ludem Boga, Jego dziedzictwem. Zaufali Mu, że to, co ich spotyka, ostatecznie prowadzi do lepszego życia.     


Drugie czytanie: Hbr 12, 18-19. 22-24a

Jak rozumieć ten fragment Listu do Hebrajczyków? Autor porównuje obietnice złożone w czasach Starego Testamentu z ich doskonałą realizacją – wypełnieniem w Chrystusie. Plan zbawienia jest jeden: jesteśmy stworzeni i powołani do bliskości z Bogiem. Przeciwstawienie góry Synaj za pomocą przerażających obrazów z Księgi Wyjścia i Księgi Powtórzonego Prawa Syjonowi, gdzie zawarte zostało Nowe Przymierze, podkreśla różnicę rzeczywistości, do jakiej zostaliśmy ostatecznie wprowadzeni przez krew Jedynego Pośrednika - Jezusa Chrystusa. W Nim spotyka się na zawsze niebo z ziemią, Bóg i człowiek.


Ewangelia: Łk 14, 1. 7-14

Intencje zapraszających Jezusa na posiłek nie były szlachetne: śledzili Go, aby zdobyć argumenty przeciw Niemu. Mimo to, przyjmuje i takie zaproszenia, bo nie przekreśla nikogo. Przejmuje inicjatywę i dostosowaną do sytuacji przypowieścią daje im szansę na rewizję życia. Wskazuje im i nam, że jedyną słuszną i roztropną postawą w stosunku do Boga, który poniża i wywyższa, jest pokora. I nie możemy Mu zarzucić, że się wymądrza, a sam się do niej nie stosuje: On istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi (Flp 2, 6-7).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły
+ dzień powszedni
Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 7,10-17; Ps 19,8-11; Mt 9,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter