8 grudnia
czwartek
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 1 października 2019

Ocena: 4.6
930

Idźmy za Jezusem z sercem wolnym od chęci odpłaty złem za zło.


- teksty czytań -

Fot. pixabay.com / CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: s. Elżbieta Zakrzewska CSC

Pierwsze czytanie: Za 8,20-23
Dzisiejszy fragment Księgi Zachariasza jest kontynuacją wczorajszego, którego tematem jest obietnica przyszłego wybawienia. Widzimy tutaj zapowiedź zbawienia dla wszystkich: Tak przyjdzie wiele ludów i potężnych narodów, aby szukać Pana Zastępów w Jerozolimie i przebłagać Pana (Za 8,22). To wskazówka, że tylko Bóg Izraela jest prawdziwym Bogiem, tylko w Nim jest zbawienie i dalej: W owych dniach dziesięciu ludzi z wszystkich narodów i języków uchwyci się skraju szaty Judejczyka, mówiąc: Pójdziemy z wami, bo słyszeliśmy, że Bóg jest z wami (Za 8,23).
A czy dziś człowiek szuka zbawienia? Czy chwyta się Boga? Czy Bóg jest mu w ogóle potrzebny? Czy człowiek widzi siebie w perspektywie Boga?
Nie chodzi przecież o to, aby przestać cieszyć się pięknem życia tu na ziemi, ale kiedy się sobie przyjrzymy, to możemy zobaczyć, że jesteśmy tacy samowystarczalni, posiadamy nowoczesne technologie, stabilność finansową i wygodne życie często bez zobowiązań. Tylko czy to daje szczęście?  Trudno nam uwierzyć, że to Bóg jest źródłem prawdziwego szczęścia, że tylko w Nim jest zbawienie. Potrzebujemy Boga. Św. Augustyn pisał o człowieku, że niespokojne jest jego serce, dopóki w Nim nie spocznie. Możemy udawać, że panujemy nad naszym życiem, że wszystko mamy pod kontrolą, ale tak naprawdę to tylko w byciu zależnym od Boga możemy poczuć się szczęśliwi. Szukajmy Boga i uwierzmy, że w naszym życiu możliwa jest bliska relacja z Nim.

Psalm responsoryjny:    Ps 87,1b-3.4-5.6-7
Psalm 87 opiewa Syjon, a właściwie Jeruzalem, które jest miastem Bożym. Bóg w szczególny sposób umiłował to, co powstało z Jego woli. Jerozolima została ukazana jako matka narodów. Z tego miejsca rozchodzi się orędzie o Bogu, który ukochał człowieka i posłał na świat swojego Syna, aby go zbawił. Nowe Jeruzalem - Kościół - jest miejscem gromadzenia się tych, którzy odpowiadają na głos Pana Boga. To we wspólnocie Kościoła poprzez sakramenty odradzamy się i podążamy w kierunku obietnicy życia wiecznego. Wierzymy, że nasze życie nie kończy się tutaj, że Bóg wypełni to, co obiecał. Jeśli Chrystus jest naszą nadzieją tylko w ziemskim życiu, to jesteśmy bardziej godni pożałowania niż wszyscy ludzie - czytamy u św. Pawła (1 Kor 15,19). Po doświadczeniu cierpienia i bólu odnajdziemy ukojenie w Panu.

Ewangelia: Łk 9,51-56
W dzisiejszym tekście Ewangelii św. Łukasza jesteśmy świadkami przykrości, jakiej doznał Jezus ze strony Samarytan. Uczniowie Pana są zbulwersowani takim potraktowaniem  Nauczyciela. Jezus jest Bogiem, a mimo to pozwala na to niezwykle trudne doświadczenie, pozwala, aby apostołowie zobaczyli, jak jest traktowany, przez co pragnie im powiedzieć, że jako Jego uczniowie, naśladujący Go, również będą doświadczać podobnych przeżyć. My często oczekujemy, by inni widzieli nas jako wiecznych zwycięzców, którzy nie mogą sobie pozwolić na żadne upokorzenie. Jezus mógł je przyjąć, ale my już nie. Uczniowie chcą się zemścić i zniszczyć niegościnną miejscowość, lecz Jezus karci ich i mówi zdecydowane NIE. Jak silna jest w nas chęć odwetu i odpłacenia złem za zło. Wciąż jeszcze musimy uczyć się od Jezusa, że odwet, odpłata nie są sposobami na rozwiązywanie trudnych sytuacji. Co robi Jezus? Po prostu idzie dalej. Czy my tak potrafimy? Czy może raczej pozwalamy, aby zło, którego doznaliśmy od drugiego człowieka, zawładnęło nami? Idźmy za Jezusem z sercem wolnym od chęci odpłaty złem za zło.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Czwartek, II tydzień Adwentu - uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter